Nekad je nužno odabrati stranu

Karamarko je jučer gostovao na sve tri velike televizije; usporedili smo kakva su mu pitanja postavljali

Mala analiza intervjua prvog potpredsjednika Vlade

FOTO: screenshot

Potpredsjednik Vlade i šef HDZ-a Tomislav Karamarko jučer navečer gostovao je na sve tri nacionalne televizije. Karamarko je pritom komentirao aktualne političke događaje, među ostalim i aferu MOL, zbog koje je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pokrenulo postupak.

Intervjui na HTV-u i RTL trajali su nešto više od 12 minuta, dok je najkraći jučerašnji nastup prvog potpredsjednika Vlade, na Novoj TV, trajao oko osam minuta. Kako se gospodin Karamarko, osim na Facebooku, do jučer suzdržavao komentirati aferu, novinari su jučer prvi put dobili priliku za razgovor. Izvukli smo pitanja, vezana isključivo uz aferu MOL, i pokušali usporediti kako su novinari iskoristili svoje vrijeme.

1. Nova TV, Tatjana Krajač

novca
Tomislav Karamarko u razgovoru s Tatjanom Krajač screenshot

Intervju za središnji Dnevnik Nove TV vodila je Tatjana Krajač, ovo su njena pitanja.

1. Dakle, gospodine Karamarko, neupitno je da je vaša obitelj zarađivala, kroz suradnju s gospodinom Petrovićem, radeći za MOL. Je li onda moralno da Vi sudjelujete u bilo kakvom odlučivanju po pitanju Ina-MOL, odnosno odnosima Hrvatska-Mađarska?

2. Dok je ugovor trajao, bili ste šef najveće oporbene stranke. Mislite da je dovoljno da se izuzmete iz odlučivanja?

3. Predsjednik ste stranke koja u ovom trenutku određuje nacionalnu politiku. Kako ćete se tehnički moći izuzeti iz svega ovoga?

4. Vi, dok izražavate svoje mišljenje o odnosima Ine i MOL-a te arbitraži, i dalje na neki način utječete na cijeli proces.

5. Jeste li u Finskoj lobirali za energetski posao ruske tvrtke?

6. Ovo je ozbiljno pitanje, u finskim medijima je tako objavljeno. U kojem ste svojstvu bili u Finskoj?

7. Upravo su vaši partneri iz Mosta prvi otvorili ovu priču i povezali Vas sa mogućim kršenjem i negativnim utjecajem na nacionalne interese.

2. HTV Zoltan Kabok

hrt
Prvi potpredsjednik Vlade gostovao je u Dnevniku HRT-a screenshot HRT

HRT-ov novinar Zoltan Kabok vodio je intervju za Dnevnik HRT-a. Izdvojili smo i njegova pitanja.

1. Zašto ste se baš danas odlučili javno progovoriti o aferama koji se vežu uz Vašu suprugu? Pojavili su se i neki novi ugovori u posljednje vrijeme.

2. INA-Mol, Gavrilović… To ste ocijenili linčem i napadom Vašu na obitelj. Tko stoji iza tih napada?

3. Javna ste osoba, ne mislite li da javnost ima pravo i mora znati neke pojedinosti o događajima koji su izašli u javnost.

4. Opterećuju li ovi događaji Vaš rad u Vladi, konkretno kada govorimo o slučaju Ina-MOL i odnosima prema Mađarskoj?

5. Imate li potporu u stranci?

6. Hipotetski, ako Povjerenstvo koje o tome odlučuje, utvrdi da ste u sukobu interesa, jeste li spremni podnijeti ostavku?

7. SDP je pokrenuo zahtjev za Vašim opozivom, tvrde kako je riječ o političkoj odgovornosti jer štitite interese MOL-a, a ne Hrvatske…

8. Što mislite, kako će se Most odnositi prema ovome. Kakav je zapravo odnos HDZ-a i Mosta?

3. RTL, Mirjana Hrga

rtl
Novinarka RTL-a Mirjana Hrga razgovarala je s Tomislavom Karamarkom screenshot

Intervju na RTL televiziji vodila je Mirjana Hrga, a ovo su pitanja koje je postavila prvom potpredsjedniku Vlade.

1. Zoran Milanović obećao Vam je da ćete imati pakao i dobili ste ga. Jeste očekivali da će biti baš ovako?

2. Milanović traži Vaš opoziv i kaže da računa i na podršku iz Mosta te javno kaže da je s nekima već razgovarao. Što mislite, imate li Vi stabilnog partnera?

3. Vezano uz aferu u kojoj se spominje Vaša supruga, imate li informacije odakle cure te informacije? Sumnjate li na nekoga?

4. Možete li potvrditi ili demantirati informacije da ti dokumenti dolaze iz Porezne uprave, i to iz krugova bliskih bivšoj vlasti?

5. Zašto mislite da poslovni odnos Vaše supruge s konzultantom kompanije s kojom je Hrvatska u sporu nije problem za Vas?

6. Za Vas je ovo politički vrlo neugodna situacija, slažete li se? Postavlja se pitanje političkog morala…

7. Znate zašto Vas to pitam; njemački predsjednik Christian Wolff 2012. , kada su se pojavile optužbe na njegov račun, odmah je dao ostavku. Dvije godine kasnije utvrdilo se da ništa od toga ne stoji, sve je odbačeno, no on je to ipak učinio.