Kasnovečernja dramatična objava: Ruske banke isključene iz Swifta, oštro najavljene nove sankcije

Čelnici EK, Francuske, Njemačke, Italije te Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade i SAD-a potpisali su zajedničku izjavu. 'Putin ne razumije da uništava svoj narod'

Ursula Von der Leyen u subotu kasno navečer obratila se javnosti potvrđujući kako su se čelnici Europske komisije, Francuske, Njemačke, Italije te Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade i SAD-a usuglasili da će isključiti ruske banke iz Swifta. I to nije sve; najavljena je i paraliza središnje ruske banke u korištenju rezervi te sprječavanje oligarha u kupovini državljanstava. “Ove mjere će značajno smanjiti mogućnost Rusije da financira rat. Putin namjerava uništiti Ukrajinu. Ali ne razumije da uništava vlastiti narod”, kazala je.

Na službenim stranicama Europske komisije objavljena je i zajednička izjava čelnika navedenih svjetskih država. Uz nedvosmislenu, oštru osudu Putinove invazije, najavili su nove ekonomske restrikcije za Rusiju.

Strateški neuspjeh za Putina

“Mi, čelnici Europske komisije, Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade i Sjedinjenih Država osuđujemo Putinov rat i napade na suverenu državu i narod Ukrajine. Stojimo uz ukrajinsku vladu i ukrajinski narod u njihovim herojskim naporima da se odupru invaziji. Ruski rat predstavlja napad na temeljna međunarodna pravila i norme koje su bile aktivne od Drugog svjetskog rata, a mi smo ih i dalje predani braniti. Pozivat ćemo Rusiju na odgovornost i zajednički osigurati da ovaj rat bude strateški neuspjeh za Putina”, stoji na početku.

Podsjetili su kako su proteklog tjedna već nametnuli stroge mjere ključnim ruskim institucijama i bankama te poručili kako na tome ne misle stati.

Najavljene konkretne mjere

“Konkretno, obvezujemo se poduzeti sljedeće mjere: Kao prvo, osigurat ćemo da odabrane ruske banke budu uklonjene iz SWIFT sustava za razmjenu poruka. Time će te banke biti isključene iz međunarodnog financijskog sustava, što će naštetiti njihovoj sposobnosti globalnog poslovanja.

Drugo, obvezujemo se uvođenju restriktivnih mjera koje će spriječiti rusku središnju banku da rasporedi svoje međunarodne pričuve na načine koji potkopavaju učinak naših sankcija.

Treće, obvezujemo se djelovati protiv ljudi i entiteta koji olakšavaju rat u Ukrajini i štetne aktivnosti ruske vlade. Konkretno, obvezujemo se poduzeti mjere za ograničavanje prodaje državljanstva – takozvanih zlatnih putovnica – koje će bogatim Rusima povezanim s ruskom vladom omogućiti da postanu građani naših zemalja i dobiju pristup našim financijskim sustavima.

‘Čak i mimo ovih mjera…’

Četvrto, obvezujemo se da ćemo ovog tjedna pokrenuti transatlantsku radnu skupinu koja će osigurati učinkovitu provedbu naših financijskih sankcija identificiranjem i zamrzavanjem imovine sankcioniranih pojedinaca i tvrtki koje postoje u našim jurisdikcijama.

Angažirat ćemo i druge vlade da s nama rade na otkrivanju i ometanju protoka nezakonito stečene imovine. Onemogućit ćemo pojedincima da skrivaju svoju imovinu u jurisdikcijama diljem svijeta.

Konačno, pojačat ćemo ili koordinirati protiv dezinformacija i drugih oblika hibridnog ratovanja. Stojimo uz ukrajinski narod u ovom mračnom trenutku. Spremni smo poduzeti daljnje mjere kako bismo Rusiju pozvali na odgovornost za njezin napad na Ukrajinu”, stoji u zajedničkoj izjavi.

Zašto je Swift važan

Swift (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) globalna je financijska žila kucavica koja omogućuje nesmetan i brz transfer novca preko granica. Funkcionira kao sustav za brzu razmjenu poruka kojima se korisnika obavještava kada je novac poslan i kada je sjeo na račun.

Uspostavljen je 1973. u Belgiji i povezuje 11.000 banaka i institucija u više od 200 zemalja. Kroz njega dnevno prođe više od 40 milijuna poruka o 1.000 milijardi dolara transakcija kompanija i vlada. Smatra se da ruska plaćanja čine više od jedan posto poruka.

Tko ga kontrolira?

Swift su zajedno uspostavile američke i europske banke kako nijedna od njih ne bi razvila vlastiti sustav i time stekla monopol na prekogranične novčane transfere. Mreža je danas u zajedničkom vlasništvu više od 2.000 banaka i financijskih institucija.

Nadzire ju belgijska središnja banka u partnerstvu s vodećim središnjim bankama iz cijelog svijeta, uključujući američki Fed i britansku središnju banku. Swift svojim članicama omogućuje sigurnu međunarodnu trgovinu i ne bi trebao zauzimati stranu u sukobima.

Međutim, Iranu je zabranjen pristup Swiftu 2012. godine u sklopu sankcija zbog nuklearnog programa. Izgubio je gotovo polovinu prihoda od izvoza nafte i 30 posto vanjske trgovine.

Swift je priopćio da nema utjecaja na sankcije i da svaka odluka o njihovom uvođenju ostaje na vladama.