Kim Jong-nam ubijen je nervnim plinom i sad su svi prilično sigurni da Sjeverna Koreja stoji iza atentata

Sjeverna Koreja, naime, posjeduje između 2.500 do 5.000 tona kemijskog oružja

This photo taken on February 11, 2007 shows a man believed to be then-North Korean leader Kim Jong-Il's eldest son, Kim Jong-Nam, walking amongst journalists upon his arrival at Beijing's international airport.
The half-brother of North Korean leader Kim Jong-Un, who has been murdered in Malaysia, pleaded for his life after a failed assassination bid in 2012, lawmakers briefed by South Korea's spy chief said on February 15, 2017. / AFP PHOTO / JIJI PRESS / JIJI PRESS / Japan OUT
FOTO: AFP

Malezijska policija objavila je u petak da je Kim Jong-nam, polubrat sjevernokorejskog diktatora Kim Jon-una, ubijen 13. veljače, nervnim agensom VX, najopasnijim nervnim plinom na svijetu. Stručnjaci tvrde da je dovoljna iznimno mala količina, samo nekoliko kapi tog otrova s munjevitim djelovanjem, pa da žrtva bude paralizirana, da se tijelo počne grčiti, da dođe do respiratornih smetnji i zatajenja rada pluća te da u tridesetak minuta nastupi smrt.

VX je agens bez okusa i mirisa i može se koristiti samo za istraživanja u medicinske i farmaceutske svrhe. Unatoč ubojitom djelovanju, stručnjaci tvrde da ga nije osobito teško proizvesti. A u nevjerojatno brzo djelovanje tog međunarodno zabranjenog otrova uvjerili su se svi koji su ovih vidjeli snimke napada na Kim Jong-nama na aerodromu u Kuala Lumpuru.

Ubili su ga agenti sjevernokorejske tajne službe?

Jedna žena, Vijetnamka, sprejem mu je poprskala lice, a druga, Indonežanka, prislonila mu je maramu uz lice. Policija je u brisevima uzetim iz očiju i lica Kim Jong-nama pronašla tragove nervnog agensa VX. Samo nekoliko minuta kasnije nesretni Kim Jong-nam morao je zatražiti pomoć jer mu je pozlilo te je počeo osjećati vrtoglavicu. Ubrzo nakon toga umro je u kolima hitne pomoći na putu do bolnice.

Prema navodima policije obje su žene nakon napada otišle oprati ruke i potom su napustile aerodrom. Nakon objave rezultata obdukcije, više nema nikakve sumnje da su Kim Jong-nama ubili agenti sjevernokorejske tajne službe budući da Pjongjang nije potpisao međunarodnu konvenciju o zabrani upotrebe kemijskog oružja.

Sjeverna Koreja za likvidaciju optužuje južnokorejsku policiju

Međunarodna krizna skupina procijenila je još 2009. da Sjeverna Koreja posjeduje između 2.500 do 5.000 tona kemijskog oružja koje može baciti na Južnu Koreju topovima, raketnim bacačima i balističkim projektilima. Tako se nad korejskim poluotokom i Azijom, nakon atomske, nadvila još jedna dramatična opasnost, ona s kemijskim bojnim otrovima. Sjeverna Koreja je, očekivano, odbacila optužbe da su njeni agenti ubili Kim Jong-anama te tvrdi da su ga likvidirali južnokorejski tajni policajci uz pomoć malezijskih vlasti.

Malezijske vlasti drže u pritvoru dvije žene koje su napale Kim Jong-nama te jednog sjevjernokorejskog državljana. No, traže da ispitaju još dvojicu Sjevernokorejanaca koji rade u Kuala Lumpuru, a od Interpola su zatražili pomoć kako bi pronašli četvoricu sjevernokorejskih državljana koji za napada bili na aerodromu u Kuala Lumpuru za koje se sumnja da su sudjelovali u atentatu. Ubrzo nakon napada sva četvorica otputovala su zrakoplovom u Indoneziju.

Je li Trump odustao od približavanja Sjevernoj Koreji?

Predsjednik Donald Trump izjavio je u četvrtak kako je “vrlo ljut” na Sjevernu Koreju zbog lansiranja rakete, da je situacija na korejskom poluotoku “vrlo opasna”, ali je dodao kako Kina može riješiti taj problem “vrlo jednostavno, naravno, ako to želi”. Trump je pozdravio odluku Pekinga da obustavi uvoz sjevernokorejskog ugljena, ali je rekao da Kina mora izvršiti veći pritisak na Pyongyang.

Na pitanje pripremaju li SAD neslužbene kontakte sa sjevernokorejskim diplomatima, Trump nije u potpunosti isključio mogućnost sastanka u nekom trenutku u budućnosti pod određenim okolnostima, ali je upozorio da je za to sada prekasno jer su SAD “vrlo ljute na ono što je posljednjih dana učinio režim u Pjongjangu”.