U Kini se gradi gigantska tvornica za kloniranje u svrhu proizvodnje hrane

Centar vrijedan više od 30 milijuna dolara trebao bi početi s radom 2016.

03.02.2015., Drnis - Farma krava u okolici Drnisa. 
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL/PIXSELL

Dok ostatak svijeta razmišlja o sigurnosti i etičnosti kloniranja životinja u svrhu proizvodnje hrane, Kina žuri u budućnost i gradi najveću tvornicu za kloniranje životinja.

Centar za kloniranje životinja, vrijedan više od 30 milijuna dolara, trebao bi početi s radom tijekom 2016. godine, a bit će smješten u blizini glavnog grada Pekinga.

Različita zakonska regulativa

Zakonodavci imaju dosta različito viđenje mesa kloniranih životinja. Europski parlament nedavno je izglasao zabranu prodaje kloniranih životinja. S druge strane, američka agencija za hranu i lijekove tvrdi da ne postoje komplikacije svojstvene isključivo kloniranim životinjama.

Amerikanci su izrekli te tvrdnje usprkos dokazima da klonirane životnje žive kraće nego životinje rođene prirodnim putem. U SAD-u ne postoje propisi za označavanje mesa kloniranih životinja, ali neki kažu da se većina klonirane stoke u SAD-u koristi za razmnožavanje, a ne za hranu.

Kina bez dilema

Kina nema takvih dilema, a nova tvornica usredotočit će se na kloniranje stoke za prehranu kineskog stanovništa, piše Guardian. Xu Xiaochun, šef kompanije Boyalife koja gradi tu tvornicu rekao je: “Idemo nepoznatim putem. Gradimo nešto što nije postojalo u prošlosti”. Kompanija planira proizvesti 100.000 kravljih embrija godišnje, a nadaju se da će podmirivati 5% kineskih potreba za mesom.

Boyalife će također klonirati trkaće konje i pse tragače. Xu je dodao i da nova tvornica za kloniranje moe spasiti ugrožene životinjske vrste od izumiranja. On je uvjeren da je meso kloniranih životinja potpuno sigurno za ljudsku upotrebu te da može pomoći čovječanstvu.

“Ovo će promijeniti svijet i naše živote. Tvornica može poboljšati kvalitetu naših života”, izjavio je Xiaochun.

Partnerstvo s Južnom Korejom

Tvornica za kloniranje bit će partnerstvo s južnokorejskom kompanijom Sooam Biotech. Oni su poznati po uslugama kloniranja pasa ljubimaca za vlasnike koji žele imati izgledom indentičnog psa. Sooam Biotech predvodi južnokorejski znanstvenik Hwang Woo-suk, koji je 2006. godine izazvao skandal nakon što je otkriveno da je lagao u svojim istraživanjima. Međutim, tijekom istrage otkriveni su i veliki etički problemi u načinu kako je dobivao ljudska jajašca korištena u eksperimentima.

Kineskim suradnicima to naizgled ne smeta. “Želimo da tvornica bude moderna, želimo da bude na samom rubu tehnološkog napretak. Želimo da tvornica predstavlja budućnost”, izjavio je Xiaochun.