Kolege su 2011. ministra obrazovanja Barišića prijavili za plagijat. Kažu da je malo prepisivao i s Wikipedije

Gospodin Barišić tvrdi da navodi koje mediji iznose nisu točni

19.10.2016., Zagreb - Mandatar Andrej Plenkovic na prvoj sjednici 9. saziva Hrvatskog sabora predstavio je program Vlade i njezine clanove te je od zastupnika zatrazio da mu iskazu povjerenje. Pavo Barisic. Photo:
FOTO: PIXSELL

Novi ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić još prije pet godina bio je prijavljen zbog navodnih plagijata. Kako u svom novom broju piše tjednik Novosti radi se o plagijatima uočenima u članku objavljenom u časopisu Synthesis philosophica. Barišića, koji je profesor filozofije, prijavila je skupina kolega Odboru za etiku u znanosti i visokom obrazovanju.

No, iako je Barišić bio prijavljen još u veljači 2011. iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje za Novosti su rekli kako se zapravo ništa nije poduzelo po pitanju te prijave zbog isteka mandata nadležnog odbora.

Kopirao i s Wikipedije?

Novosti su u posjedu dijelova prijave u kojoj se tvrdi da je Pavo Barišić plagirao više dijelova tuđih članaka, knjiga i internetskih izvora u svojem članku na engleskom jeziku ‘Does Globalization Threaten Democracy’. U prijavi je prikazana usporedna analiza spornih dijelova Barišićevog članka i navodno plagiranih dijelova tuđih radova, kojom su uočene brojne podudarnosti, poput preuzimanja ideja i formulacija, pa čak i doslovnog kopiranja s Wikipedije, bez navođenja autora .

Barišić je tako, stoji u prijavi, preuzimao koncepte teoretičara Samuela P. Huntingtona, Carla Boggsa i Stephena Schlesingera koje nije spomenuo ni na jednom mjestu u svojem članku, dok je Roberta A. Dahla spomenuo vezano uz samo jednu rečenicu, iako je čak dvije stranice prije toga prepisao čitav niz njegovih ideja i formulacija. Sam Schlesinger navodno je upioznato s činjenicom plagiranja njegovog teksta, što je označio osobno uvredljivim, ali i diskreditirajućim za samog Barišića i časopis Synthesis philosophica.

Slučaj nikada nije razmatran

Uz to, tvrdi se da je Barišić bez navođenja izvora preuzeo više podataka iz Wikipedijine natuknice ‘Democracy’, i to zajedno s pogrešno napisanim prezimenom političkog filozofa Francisa Fukuyame, koje je i u njegovom članku i u Wikipedijinoj natuknici bilo navedeno kao Fukayama.

Iako je bio prijavljen, njegov slučaj nije razmatran jer su administrativne zavrzlame učinile da se još od veljače 2011. godine o njemu na Odboru za etiku, čiji je mandat istekao godinu dana ranije, nije raspravljalo.

Sadašnji predsjednik Odbora ne zna ništa

“Iako je 11. veljače 2011. na ime Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju zaprimljena predmetna prijava, Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju nije nikada raspravljao o ovom predmetu s obzirom da je članovima Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju već bio istekao mandat na koji su imenovani te Odbor nije bio u mogućnosti održavati sjednice niti rješavati predmete i donositi mišljenja i stajališta o etičkoj prihvatljivosti ili neprihvatljivosti”, stoji u odgovoru iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje na upit iz novosti.

Današnji predsjednik Odbora, akademik Vlatko Silobrčić tvrdi pak da nije upoznat sa spomenutom prijavom.

Barišić odbacuje sve optužbe na svoj račun

O svemu se jutros oglasio i gospodin Barišić. “Ja mislim da nisam najslabija karika, dopustite mi da se dokažem u radu u svom resoru, kao što su priliku imale i moje kolege. S vremena na vrijeme ćete imati priliku provjeravati moj rad. Razumijem kritičko zanimanje javnosti, otvorena će biti vrata u Ministarstvu i onda ćemo vidjeti sve poteze i jesam li slaba karika ili nisam”, poručio je u razgovoru s novinarkom N1 televizije.

Kaže i kako se iz Ministarstva obrazovanja tada nije povukao iz zbog nepravilnosti koje su tada navodno otkrivene: “Ja nepravilnosti, ili kako god hoćete to nazvati, ne vidim, nikakve o kojima bih mogao govoriti. Članak o kojem se govori, koji se najviše citira u medijima, dekan fakluteta u Splitu Josip Milat je isti dan demantirao, i ja sam isto demantirao, to su svi navodi koji nisu istiniti”, tvrdi Barišić.

Uvjerava i kako nije izgubio spor u kojem je tužio novinarku za klevetu. “Ja nisam izgubio spor. U prvom stupnju je bila osuđujuća presuda za klevetu novinarke, a nakon što se novinaraka ispričala, ja sam povukao tužbu, nisam izgubio spor.”