Nekad je nužno odabrati stranu

Kolumbijski kongres prihvatio je novi sporazum s pobunjenicima FARC-a. Je li najdužem ratu u Latinskoj Americi došao kraj

Sukob je počeo davne 1964., ubijeno je najmanje 220 tisuća ljudi

Pripadnica FARC-a sluša o mirovnom procesu
FOTO: AFP/AFP

Kolumbijski Kongres prihvatio je u srijedu novi mirovni sporazum s pobunjenicima FARC-a, što je pobudilo nadu da je najdužem ratu na području Latinske Amerike napokon došao kraj, piše Washington Post.

Radi se o najbrojnijoj pobunjeničkoj skupini u zemlji, a parlament je o ovom pitanju glasovao samo dva mjeseca nakon što su građani na referendumu tijesnom većinom odbacili sličan mirovni sporazum s FARC-om.

Intenzivna zalaganja kolumbijskog predsjednika

Sporazum je odobrio donji dom sa 150-0, dan nakon što ga je prihvatio Senat sa 75-0. Zastupnici Uribeove stranke Demokratskog centra prosvjedujući su napustili sabornice oba doma upravo pred početak glasovanja. Kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos nakon odluke Kongresa zahvalio se na svom Twitteru. “Zahvaljujem Kongresu na povijesnoj potpori kolumbijskoj nadi za mir”, napisao je.

U posljednjih nekoliko tjedana, Santos i njegov tim pregovarača na sve načine su se trudili da spase sporazum, koji je produkt gotovo pet godina mukotrpnog pregovaranja s zapovjednicima pobunjenika FARC-a. Santos se sastajao i intenzivno pregovarao i s protivnicima sporazuma koji su mu prigovarali da je previše popustio pobunjenicima koji su odgovorni za ubojstva, terorizam, otmice i trgovinu drogom. Santos je u listopadu dobio Nobelovu nagradu za svoja mirovna postignuća, a sada želi provedbu plana što je brže moguće kako bi se održalo krhko primirje.

Sukob je trajao 52 godine

Sporazum postavlja rokove tijekom kojih će se preostali borci FARC-a demobilizirati u 27 “mirovnih zona” gdje će biti razoružani pod nadzorom UN-a. Santos je rekao da borci moraju biti premješteni za pet dana od četvrtka te da će razoružavanje početi za 30 dana, piše dpa. Nakon 150 dana “oni će predati sve svoje oružje Ujedinjenim narodima i FARC će prestati postojati”, rekao je on uoči glasovanja u Zastupničkom domu Kongresa.

Prema sporazumu bit će osigurana pomoć za razvitak sela, političko sudjelovanje za demobilizirane pobunjenike, zajednička akcija protiv trgovine drogom i prijelazni pravosudni sustav za zločine počinjene tijekom sukoba. Prema izmijenjenom dogovoru kojega je usvojio Kongres imovina FARC-a će biti upotrijebljena za naknadu žrtvama, a pobunjenici proglašeni krivima za zločine suočit će se s težim presudama. Sukob, koji je započeo još 1964. godine, dakle prije 52 godine, ostavio je najmanje 220 tisuća mrtvih i prisilio 7 milijuna ljudi da napuste svoje domove.