Kompanije čije je proizvode CIA navodno hakirala našle su se u dosta neugodnoj situaciji. Neke su komentirale cijeli slučaj

Stručnjaci kažu da se nitko ne bit trebao čuditi da CIA hakira

This photo illustration taken on January 5, 2017 in Beijing shows a user posing with an iPhone showing an installed New York Times app on the device. 
Apple has removed the New York Times from its China app store, the tech giant said, after authorities told the company the app breached regulations. / AFP PHOTO / FRED DUFOUR
FOTO: AFP/AFP

Wikileaks je jučer objavio nekoliko tisuća CIA-inih dokumenata koji detaljiziraju agencijine alate za hakiranje. Dokumenti uključuju i navode da je CIA razvila načine da prisluškuje pametne telefone koji koriste različite operativne sustave i mikrofone pametnih televizora. Nekoliko tehnoloških kompanija danas je reagiralo na navode da se njihovi proizvodi mogu prisluškivati, piše BBC.

Najdetaljnija je bila reakcija iz Applea. Iz kompanije kažu da su već adresirali neke od rupa u sigurnosti svoje tehnologije. “Tehnologija s kojom su napravljeni moderni iPhonei pruža najbolje moguće osiguranje podataka korisnika, a naša kompanija konstantno radi na tome da tako i ostane” stoji u odgovoru.

Apple tvrdi da je većina problema već riješena

“Naši proizvodi i softwer su dizajnirani na takav način da korisnici brzo dobiju sigurnosne updateove, a 80 posto naših korisnika koristi posljednju verziju našeg operativnog sustava. Iako početna analiza sugerira da su mnogi problemi koji su iscurili u javnost već riješeni u posljednjoj verziji iOS-a, nastavit ćemo raditi rapidno zakrpavati sve ranjive točke” napisali su iz Applea.

Iz Samsunga, čija je serija televizora F8000 navodno kompromitirana, bili su dosta kraći. ” Zaštita privatnosti kupaca i sigurnost naših proizvoda je najviši prioritet Samsunga. Svjesni smo spomenutog izvješća i hitno radimo na tom pitanju”, rekli su iz kompanije. Podaci koji su se pojavili kažu da je CIA razvila sustave koji mogu napadati i osobna računala s operativnim sustavom Windows. ” Svjesni smo izvješća i radimo na tome”, rekli su kratko iz Microsofta. Iz Googlea i Linuxa nije bilo komentara.

Nije iznenađujuće da CIA hakira, to je njihov posao

Iz fundacije World Wide Web, koja se bori za privatnost na internetu, kažu da bi američka vlada trebala objaviti detaljan odgovor na ovu situaciju. “Vlade bi trebale čuvati digitalnu privatnost i sigurnost svojih građana, no prema navodnim aktivnostima CIA-e, radi se upravo suprotno” rekao je Craig Fagan iz Fundacije.

CIA nije potvrdila jesi li objavljeni dokumenti autentični, no jedan je bivši direktor zabrinuti njihovom objavom. “Ako je ono što sam pročitao točno, onda se čini da se radi o nevjerojatno štetnom curenju u smislu taktike, tehnike i alata kojima se koristila CIA u obavljanju legitimnog posla” rekao je BBC-u bivši direktor CIA-e Michael Hayden.

Drugi smatraju kako činjenica da je CIA targetirala toliko širok raspon tehnologija zapravo uopće nije iznenađujuć. “Priča ovdje nije da CIA hakira ljude. Naravno da to rade. Porezni obveznici bi trebali biti ljuti da to nije slučaj. To je njihov posao. Prava priča ovdje je da je netko uspio izvući i objaviti te podatke” napisao je na svom blogu Nicholas Weaver s Berkleya.