Komplicira se situacija u Nigeru. Pristalice puča na ulicama kliču Rusiji, susjedne države odlučuju hoće li vojno intervenirati

Stotine pobornika hunte u Nigeru u četvrtak su marširale ulicama prijestolnice Niameya

Protesters hold a Niger flag during a demonstration on independence day in Niamey on August 3, 2023. Hundreds of people backing the coup in Niger gathered on August 3, 2023 for a mass rally in the capital Niamey with some brandishing giant Russian flags.
The demonstrators converged at Concertation Square in the heart of the city, following a call by a coalition of civil society associations on a day marking the country's 1960 independence from France. (Photo by AFP)
FOTO: AFP

Stotine pobornika hunte u Nigeru u četvrtak su marširale ulicama prijestolnice Niameya, prosvjedujući protiv zapadnoafričkih sankcija u vrijeme dok regionalni čelnici razmatraju intervenciju radi povratka demokracije u tu zemlju. General Abdourahmane Tiani, bivši vođa nigerske predsjedničke garde, prošlu je srijedu zatočio predsjednika Mohameda Bazouma u njegovoj rezidenciji, proglasivši se čelnikom države u sedmom puču u zapadnoj i središnjoj Africi od 2020. godine.

Gospodarska zajednica zapadnoafričkih država (ECOWAS), glavni blok u regiji, zbog toga je uvela sankcije te najavljuje da bi mogla odobriti upotrebu sile ako nigerska vojska ne vrati Bazouma na vlast do nedjelje. ECOWAS je objavio kako više neće tolerirati pučeve u regiji, nakon što su se dogodili u Maliju, Burkini Faso i Gvineji, a u dosad najstrožem istupu prema Nigeru savez je rekao kako ta afrička država mora pokazati da „može i gristi, a ne samo lajati”.

Taini, koji ima podršku hunti u Maliju i Burkini Faso, najavljuje da će se boriti. „Ako ECOWAS nastavi svoju destruktivnu logiku do kraja, neka Alah čuva Niger i osigura da je ovo konačna bitka koju ćemo zajedno voditi za istinsku neovisnost naše nacije”, rekao je u srijedu u govoru na televiziji.

Godišnjica neovisnosti

U četvrtak je pak 63. godišnjica neovisnosti Nigera od Francuske. Jedan od prosvjednika u Niameyu nosio je natpis: „Dugo živjeli Niger, Rusija, Mali i Burkina. Dolje Francuska, ECOWAS, EU”. Kao i raniji pučevi u Burkini Faso i Maliju, vojni puč u Nigeru dolazi u vrijeme vala antifrancuskih osjećaja u zemlji.

Europska zemlja u Nigeru ima između 1000 i 1500 vojnika koji su sudjelovali u borbi protiv pobunjenih skupina povezanih s Al Kaidom i Islamskom državom koje djeluju diljem regije. Burkina Faso i Mali već su potjerali francuske vojnike od kojih su mnogi završili u Nigeru.

Zapadne države strahuju da bi Niger mogao pratiti primjer svojih susjeda u okretanju prema Rusiji kao savezniku, kao i da će to ojačati islamiste. Tiani je u srijedu sankcije ECOWAS-a prozvao „nehumanima” i odbacio bilo kakvu inozemnu intervenciju, naznačivši da je otvoren za dijalog unutar zemlje.

Plan intervencije

Zapadnoafrički obrambeni čelnici okupljeni u Nigeriji trebali bi uskoro doći do zaključka o mogućoj intervenciji u Nigeru, iako su naznačili da je to zadnja opcija. Senegalska ministrica vanjskih poslova Aissata Tall Sall najavila je da će vojska njene zemlje sudjelovati ako ECOWAS odluči intervenirati.

Mali i Burkina Faso su pak najavili da će intervenciju u Nigeru smatrati objavom rata i protiv njih. Tiani je u srijedu poslao generale u obje zemlje kako bi ojačali njihovu podršku.

Organizacija je u srijedu najavila da šalje nigerijski predvođenu delegaciju u Niger na pregovore s pučistima, no izvor iz nigerijskog predsjedništva u četvrtak je priopćio kako izaslanstvo još nije otišlo na taj put. Kina je u četvrtak objavila da vjeruje da Niger i zemlje regije imaju mudrosti i sposobnosti pronaći političko rješenje.