Konačno. Ministarstvo potvrdilo, pomoćnici u nastavi dobivaju zasluženi status

Reakcija je to na prošlotjedni prosvjed u kojem su pomoćnici upozorili da im status nije reguliran već 15 godina

17.09.2019., Knin - Okupljanje roditelja i clanova udruga sv. Bartolomej iz Knina ispred skole Domovinske zahvalnosti zbog ne rjesavanja statusa pomocnika u nastavi. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Pomoćnici u nastavi djeci s poteškoćama u razvoju dobit će traženi status pri zapošljavanju, odnosno više se neće voditi kao njegovatelji nego kao pomoćnici u nastavi. Potvrdilo je to danas za N1 Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi.

U svom pojašnjenju iz Ministarstva su naveli kako Hrvatski zavod za zapošljavanje dosad u svom klasifikacijskom sustavu radnih mjesta nije imao navedeno zanimanje pomoćnika u nastavi te da će se to sada promijeniti. Kako navode, u tijeku je izrada novog popisa pojedinačnih zanimanja prema klasifikacijskom sustavu Nacionalne klasifikacije zanimanja 10 (NKZ10 ). Taj popis sadržavat će ažurirana zanimanja iz ranije klasifikacije te će se redovito nadopunjavati novim zanimanjima sukladno potrebama tržišta rada.

Reguliranje nakon 15 godina

“S obzirom na to da su u Registar Hrvatskog kvalifikacijskog okvira upisani standardi zanimanja Pomoćnik u nastavi i Stručni komunikacijski posrednik oni će biti dodani popisu pojedinačnih zanimanja prema klasifikacijskom sustavu NKZ10 koji će uskoro biti javno dostupan. Novu klasifikaciju zanimanja NKZ10 će koristiti i Hrvatski zavod za zapošljavanje u svojim poslovnim procesima”, navode iz ministarstva.

Tako je ispunjen jedan od zahtjeva koji pomoćnici u nastaviti tražili na prosvjedu koji se održao prošlog tjedna. Tada su rekli da njihov radni status nije reguliran 15 godina te su zatražili jednaka radna prava kao i ostali zaposlenici u školama, a koja će biti propisana ugovorom o radu.

“Oni dane provode u interakciji s učenicima, roditeljima i profesorima. Gotovo da žive u školi, a nisu zaposlenici škole. Nisu pokriveni ugovorima, redovito im se prekidaju radni odnosi preko ljeta, zbog čega ne mogu ostvariti pravo na godišnji odmor i primaju preniske plaće”, rekao je tada predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić koji je dodao kako je puno pomoćnika u nastavi zbog takvog stanja napustilo svoje zanimanje i potražilo posao u inozemstvu.