Nekad je nužno odabrati stranu

Kontroverzni srpski biznismen otkrio zašto je pobjegao iz Splita (i tako ostao bez 100.000 eura jamstva)

Odvjetnički tim zaključio je da bi mu u pritvoru bio ugrožen život

Andrija Drašković
FOTO: YouTube

Kontroverzni srpski biznismen Andrija Drašković, kojeg belgijske vlasti sumnjiče za ubojstvo Envera Hadrija 1990. godine u Bruxellesu, nestao je sredinom srpnja iz splitskog hotela u koji je bio smješten nakon što mu je određeno jamstvo od 100.000 eura tijekom postupka izručenja Belgiji. Večeras je njegov dugogodišnji odvjetnik Veljko Delibašić kazao da je Drašković po savjetu svog odvjetničkog tima pobegao iz Splita da ne bi bio izručen, jer bi mu u belgijskom pritvoru bio ugrožen život.

U pisanoj izjavi za medije Delibašić je potvrdio da se Drašković trenutno nalazi u Srbiji i apelirao na tamošnje vlasti da zaštite njegova temeljna ljudska prava, koja su mu, tvrdi, prekršena zbog hajke koju obitelj Hadri vodi u Belgiji, piše Tanjug.

Odvjetnik je istaknuo i da protiv njegovog klijenta nije podignuta optužnica te da je tjeralica raspisana jer, navodno, državni organi Belgije ne znaju gdje je i ne mogu stupiti s njim u kontakt. “To nije istina, jer su upravo predstavnici belgijskog pravosuđa, odnosno istražni organi saslušali Draškovića 2007. u Italiji. Odmah po povratku iz Italije u Beograd, iste godine, Drašković i njegovi odvjetnici obavijestili su sud u Belgiji da on živi u Beogradu i naveli točnu adresu na koju mu se mogu dostaviti pozivi i podnesci, kao i adresu njegovih odvjetnika preko kojih mogu u svako doba stupiti s njim u kontakt”, naveo je Delibašić.

Obitelj ubijenog ‘priprema medijsku hajku’

Podsjetio je da je Drašković kao “apsolutno nevin čovjek”, odmah po uhićenju u Splitu dao suglasnost da bude izručen Belgiji, jer je i njegov interes da se utvrdi prava istina. No, dok je on u Splitu čekao da stigne dokumentacija, njegov odvjetnički tim došao je do informacija da bi mu u belgijskom pritvoru bilo ugroženo pravo na život. Također, tvrde oni, obitelj Envera Hadrija priprema medijsku hajku na Draškovića, kao uvertiru za njegovo nezakonito uhićenje i potom izručenje Belgiji.

Delibašić je ponovio da se Drašković danas nalazi u Srbiji, kao i da njegovo izručenje izričito zabranjuje Ustav te zemlje. Također, odluci o povratku u Srbiju pridonijela je i činjenica da je zbog istog događaja pune tri godine u Belgiji u pritvoru bio Veselin Vesko Vukotić, a da tijekom tog vremena protiv njega nije podignuta optužnica. Vukotiću je, tvrdi odvjetnik, zbog toga zdravlje ozbiljno narušeno, kao izravna posljedica torture koja se u pritvoru provodila nad njim, a isto se očekuje i za Draškovića, kazao je Delibašić.

Ponovno na snazi europski uhidbeni nalog

Nakon Draškovićeva bijega iz Splita ponovno je na snazi europski uhidbeni nalog, na temelju kojeg je i uhićen u lipnju na splitskom aerodromu. Županijski sud u Splitu zadržao je jamčevinu od 100.000 eura koja mu je određena da bi izručenje čekao na slobodi. Europski uhidbeni nalog nema pravnu snagu u Srbiji jer ta zemlja nije članica EU.

Albanski emigrant Enver Hadri, koji je likvidiran u Bruxellesu u veljači 1990. godine, bio je predsjednik Pokreta za ljudska prava. Smatra se da se radi o jednom od posljednjih ubojstava Udbe. Dosad su se kao egzekutori spominjali Andrija Lakonić, Veselin Vukotić i Darko Ašanin, pripadnici beogradskog podzemlja, piše Tanjug. Više o Draškoviću pročitajte OVDJE.