Nekad je nužno odabrati stranu

Događanja oko formiranja Vlade, Šustar do petka odlučuje o dekanu Filozofskog i ostale vijesti dana

Donosimo vam pregled najvažnijih vijesti dana

FOTO: telegram

Predsjednica Kolinde Grabar Kitarović završila je prvi krug konzultacija s predstavnicima parlamentarnih stranaka na Pantovčaku. Prvi su na redu bili zastupnici nacionalnih manjina, a posljednji HDZ.

Iako je HDZ već počeo s prikupljanjem potpisa za većinu, Andrej Plenković na Pantovčak danas nije došao s potpisima. Nakon završenih konzultacija javnosti se obratila i predsjednica. Obzirom da joj još nitko nije dokazao kako raspolaže većinom potpisa, zakazala je novi krug konzultacija za ponedjeljak 10. listopada, a konstituirajuću sjednicu Sabora za petak 14. listopada.

Manjinci žele svog čovjeka u HEP-u

U emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog izabrani zastupnik SDSS-a Mile Horvat otkrio je kako su manjinci zainteresirani za mjesto u HEP-u. Kaže da bi to bilo jamstvo da će se riješiti problem elektrifikacije pojedinih mjesta na čemu ustraju već 20 godina. Horvat smatra i kako bi manjinci trebali imati svoje ljude u javnim ustanovama poput Parkova prirode i Nacionalnih parkova koji pokrivaju prostor gdje manjine imaju načelnike općina, a tamo je na snazi poseban sustav gospodarenja.

“Naših osam mandata daju nam pravo na to”, dodao je Horvat. Nakon konzultacija kod predsjednice isto je ponovio i Milorad Pupovac. “Je li prirodno da u nacionalnim parkovima, Hrvatskim šumama i HEP-u nema predstavnika nacionalnih manjina”, rekao je Pupovac.

Šustar do petka donosi odluku o Previšiću

Tehnički ministar obrazovanja Predrag Šustar rekao je da će do petka donijeti odluku o dekanu Filozofskog fakulteta Vlatku Previšiću, javlja HRT. Nakon burnih događanja na Filozofskom fakultetu, studenti su zatražili smjenu dekana Previšića, kao i rektora zagrebačkog sveučilišta Damira Borasa.

Ukoliko do smjene ne dođe, najavili su da će 3. listopada blokirati zgradu fakulteta. Dekanu Previšiću i zbog godina završetkom ove akademske godine ističe radni odnos, no on je u srpnju sam sebi produljio ugovor na dodatnih godinu dana, što je sporno sa zakonske strane.

Koju će dužnost u Vladi preuzeti Petrov?

Nakon što je u javnost izašla procurila informacija kako čelnik Mosta Božo Petrov nije zadovoljan time da bude tek jedan od četiri potpredsjednika Vlade, sve je prokomentirao predsjednik HDZ-a Andrej Plenković. Plenković kaže kako ne vidi problem da čelniku Mosta Boži Petrovu ponudi mjesto prvog potpredsjednika Vlade.

“Imate Zakon o Vladi, predsjednik Vlade može imenovati jednu osobu za prvog potpredsjednika, tu nema nikakvih problema”, rekao je Plenković komentirajući ispred središnjice stranke medijske navode po kojima Petrov nije zadovoljan Plenkovićevom idejom da Vlada ima četiri potpredsjednika. Na pitanje o sastancima HDZ-a s nacionalnim manjinama u vezi sastavljanja nove Vlade, koji su u utorak bili odgođeni, Plenković je rekao kako će pregovori s manjinama trajati svaki dan, kao i s Mostom. Predstavnici manjina danas pregovaraju s predstavnicima HDZ-a, no sastanci se održavaju na tajnoj lokaciji.

Skriveni migranti pokušali ući u Hrvatsku

Carinici su u srijedu ujutro na vojvođanskom graničnom prijelazu Šid na izlazu iz Srbije spriječili pokušaj dva državljanina Sirije da skriveni ispod kamiona ilegalno prijeđu u Hrvatsku, priopćeno je iz Uprave carina. Kako je navedeno, migranti su bili zakačeni ispod teretnog dijela kamiona hrvatskih registracijskih oznaka, a u trenutku kada su otkriveni bili su promrzli i gotovo ukočeni.

Vozač je na povratku iz Srbije u Hrvatsku, u noći između utorka i srijede, napravio dulju pauzu koju su migranti iskoristili da se uvuku i zakače ispod kamiona, navodi agencija Beta. Migranti su poslije otkrivanja predani policiji u daljnju nadležnost. Prema posljednjim službenim podacima, u Srbiji je oko 7.000 migranata koji u najvećem broju kod graničnih prijelaza s Hrvatskom i Mađarskom pokušavaju ući u EU.

Istraga povezuje Rusiju s rušenjem aviona MH17

Avion Malezija Airlinesa MH17 koji je srušen prije dvije godine na području istočne Ukrajine, srušen je projektilom koji je ispaljen s teritorija koji kontroliraju proruski pobunjenici, ustanovila je nizozemska istraga.

Avion je srušen projektilom Buk ruske proizvodnje. Tijekom dvije godine koliko traje istraga, ispitano je više od 200 svjedoka, a pronađeno je više desetaka dijelova aviona koji su onda anlizirani. Iz Kremlja poručuju kako se cijela ova priča sastoji od “nagađanja i spekulacija”.