Kriza s tisućama imigranata kod La Manchea je sve gora, od Camerona traže da na granicu pošalje vojsku

U Calaisu se okuplja sve više izbjeglica u nastojanju da dođu na Otok

FOTO: AFP

Britanski premijer David Cameron osmislio je plan kako pomoći Francuskoj u krizi s imigrantima u Calaisu gdje se okuplja sve više izbjeglica u nastojanju da se tunelom preko La Manchea ilegalno dokopaju Velike Britanije, prenosi Reuters u petak.

Cameron je upozorio da nema brzog rješenja za taj problem, a plan je dogovorio na hitnom sastanku posebnog vladinog odbora za izvanredne situacije Kobra, nakon što su neki političari zatražili da se u očuvanje granica uključi vojska.

“Namjeravamo poduzeti opsežne akcije. Pomoći ćemo Francuzima s njihove strane granice, podignut ćemo još sigurnosnih ograda, izdvojiti više resursa, više timova s patrolnim psima, više pomoći u bilo kojem obliku”, rekao je Cameron. “Ovo će biti težak problem tijekom cijelog ljeta”, dodao je premijer.

Dvojica imigranata na krovu kamiona pokušavaju ući kroz Eurotunnel u Veliku Britaniju
Dvojica imigranata na krovu kamiona pokušavaju ući kroz Eurotunnel u Veliku Britaniju AFP

U tijeku drugi dan štrajka

Cameron, koji će se kasnije u petak telefonski čuti s francuskim predsjednikom Françoisom Hollandeom, također je kazao da će vlada ustupiti državno zemljište ne bi li se na britanskoj strani tunela rasteretio promet zbog redova kamiona.

U francuskoj luci Calais u tijeku je drugi dan štrajka zaposlenika tvrtke My Ferry Link koji je blokirao tu luku, a povod mu je rastući val imigranata, koji praktički opsjedaju trajekte koji plove prema Velikoj Britaniji, piše Independent. Štrajkaši su na prilaznoj cesti zapalili gume ne bi li spriječili pristup pa je sve u gustom crnom dimu.

Zbog imigranata blokiran putnički i teretni promet

Premijer je pod rastućim pritiskom da odvrati migrante, većinom iz Afrike i s Bliskog istoka, nakon opetovanih prekida putničkog i teretnog prometa, što je dospjelo na udarne stranice britanskog tiska.

Imigranti kod terminala za Eurotunnel
Imigranti kod terminala za Eurotunnel AFP

Cameron, koji je ponovno izabran u svibnju, obećao je znatno srezati godišnju migraciju u Britaniju, što nije uspio napraviti tijekom prvog mandata od 2010. do 2015., kada je ona postigla rekordnu razinu od 300.000 ljudi godišnje.

Migranti se već duže vrijeme okupljaju u Calaisu pokušavajući kamionima i trajektima domoći se Britanije. No Eurotunnel, tvrtka koja upravlja prometom kroz tunel, navodi da je njihov broj sada porastao s oko 600 na oko 5.000 i da se teško nosi s novom situacijom.

Prosvjedi i štrajk u Calaisu zbog navale imigranata