Nekad je nužno odabrati stranu

Krizu u Njemačkoj mogla bi riješiti velika koalicija, ali Merkel će Schulzu morati popustiti oko hrpe stvari

SPD još nije odlučio je li za veliku koaliciju, no Schulz je pred Merkel stavio brojne reforme

The chairwoman of the Christian Democratic Union and German Chancellor Angela Merkel and Bavaria's Prime Minister Horst Seehofer (Christian Social Union) leave after a meeting with German President Frank-Walter Steinmeier and the party leaders of CDU, CSU and SPD at Bellevue Palace in Berlin, Germany, 30 November 2017. The meeting is the final one of a series Steinmeier held immediately after the failure of the exploratory talks for a 'Jamaica' coalition between the Union (CDU and CSU), the Free Democratic Party and the Green Party, in order to prevent new general elections. Photo: Kay Nietfeld/dpa
FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP

Martin Schulz, lider njemačkih socijaldemokrata, izjavio je u petak, dan nakon dugoočekivanog sastanka s kancelarkom Angelom Merkel u Schloss Bellevue u Berlinu, kojemu je nazočio i predsjednik države Frank-Walter Steinmeier, da SPD nije dao pristanak za ulazak u veliku koaliciju. Umjesto toga na dvosatnim razgovorima raspravljalo se o raznim mogućnosti, pa i o manjinskoj vladi, a Martin Schulz je objasnio kako “nema pritiska vremena, pa će u ponedjeljak izvijestiti stranačko vodstvo o rezultatima pregovora kako bi se onda ono moglo opredijeliti između više opcija”.

Schulz je najavio da će se u petak održati stranačka konvencija koja jedina može donijeti odluku hoće li SPD ponovno u veliku koaliciju s CDU-om Angele Merkel i CSU-om. “Ne mogu vam reći kakvi će biti rezultati tih razgovora”, rekao je Schulz novinarima prije početka sastanka. “Uvjeravam vas samo ovo: zalagat ću se za najbolja rješenja za našu zemlju, a moja je stranka svjesna svoje odgovornosti za političku stabilnost. Jasno nam je da je zemlji potrebna pouzdanost i stabilnost, ali je također bjelodano jasno da su nam potrebne i promjene.”

SPD spreman na razgovore, ali ne i na veliku koaliciju

Inače, Schulz je prije sastanka upozorio kako je pristao na razgovore isključivo poštujući zahtjev predsjednika Steinmeiera. Kancelarka Merkel i Schulz su dogovorili da neće objaviti nikakve detalje razgovora dok o njima ne obavijeste vodstva svojih stranaka. Na taj su se znakovit korak odlučili jer prethodni pregovori nisu uspijevali upravo zbog toga što je u javnost prerano izlazilo s previše detalja o pregovorima.

Schulz je ljutito upozorio kako su netočne medijske najave da je SPD spreman za veliku koaliciju. “Socijaldemokrati su spremni za razgovor, ali nema automatskog pristanka na veliku koaliciju”. Schulz je kazao da je upozorio kancelarku Merkel, budući da su glasine o mogućem pristanku SPD-a na veliku koaliciju stigle iz njene stranke, da takve laži ugrožavaju pregovore.

SPD traži radikalnu i temeljitu reformu EU

Martin Schulz kazao je da su osnovni preduvjeti za početak ozbiljnih razgovora suštinska reforma Europske unije i njemačkog socijalnog sustava. “Njemačka europska politika mora se promijeniti”, istaknuo je Schulz te upozorio da je prihvaćanje prijedloga u reformi EU koje je iznio francuski predsjednik Emmanuel Macron ključni element na kojem će SPD dosljedno inzistirati.

Pritom se založio za uvođenje zajedničke europske porezne politike, imenovanje ministra financija EU, ujednačavanje standarda u ekonomskoj politici te osmišljavanje zajedničke europske socijalne politike. “Moramo pokrenuti EU”, zaključio je Schulz.

Revolucija u obrazovnom i zdravstvenom sustavu

Što se pak tiče domaće političke scene, Schulz je bio jednako radikalan pa i revolucionaran. Imperativno je zatražio sveobuhvatnu obnovu sustava socijalne skrbi i zdravstvene zaštite inzistirajući pri tomu da država mora imati glavnu riječ. “Dvostruka medicinska zaštita mora biti ukinuta!” te je upozorio da je nužan intenzivniji razvoj digitalne infrastrukture. Potom je zatražio još i “revoluciju u obrazovnom sustavu” zaključujući da su to “projekti s kojima moramo probuditi Njemačku iz sna”.

Merkel je pak željela razgovarati s Martinom Schulzom, zajedno s šefom bavarskog krila njezinog konzervativnog bloka, kako bi saznala mogu li se između SPD-a i njenih kršćanskih demokrata prevladati stare razlike i nove napetosti i ima li uopće smisla započeti pregovori o novoj vladi. Teško je, međutim, reći kako je kancelarka Merkel reagirala za sve zahtjeve pa i ultimatume Martina Schulza koje je on tako rezolutno izložio svjestan da je u puno boljoj poziciji od predsjednice kršćanskih demokrata.

Nova vlada moguća tek početkom slijedeće godine

Sigmar Gabriel, bivši socijademokratski ministar vanjskih poslova koji nije bio prisutan razgovorima, kazao je da nitko ne smije očekivati da će se brojne dvojbe tako brzo riješiti te da će biti potrebno više tjedana da bi se saznalo ima li uopće realnih šansi za veliku koaliciju. Predviđa se da bi nova vlada, u slučaju da se postigne dogovor o velikoj koaliciji, mogla biti imenovana tek početkom veljače.

Razgovori doista neće biti laki jer su politički ulozi za obje stranke golemi, a osim toga u pitanju su i političke sudbine Angele Merkel i Martina Schulza. Pitanje je, naime, može li Angela Merkel preživjeti u svojoj stranci još jedan neuspjeh u pokušaju sastavljanja vlade, a Martinu Schulzu ionako se trese stolica zbog neuspjeha na izborima i najslabijeg izbornog rezultata u povijesti socijaldemokrata.

Zabrinutost u redovima socijaldemokrata

Mnogi socijaldemokrati ne kriju zabrinutost da bi njihova ionako ozbiljno oslabljena stranka definitivno mogla izgubiti svoj politički profil i vjerodostojnost ako se priključi još jednoj, trećoj vladi od 2005. pod vodstvom kancelarke Merkel. Isto tako, dio socijaldemokrata smatra da bi za SPD bilo puno bolje da se sastavi manjinska vlada, međutim, kancelarka Merkel odlučno odbacuje tu ideju smatrajući da takav nestabilan kabinet ne bi bio sposoban donositi mnoge teške odluke.

I dok se vodeći europski političari pitaju što se dogodilo zemlji koja je nekada bila primjer političke stabilnosti pa i predvidljivosti, njemačko gospodarstvo i poslovno povjerenje funkcioniraju bolje nego ikada. Politička konfuzija za sada ne utječe negativno na gospodarske procese, pa se čak predviđa da će rast BDP biti 2,5 posto ove godine, što je najviše u posljednjih šest godina.

Njemačko gospodarstvo nikada jače i bolje

Ingo Kramer, predsjednik savezne udruge njemačkih poslodavca, očekuje međutim da vlade da što prije odgovori na izazove koje donose sa sobom nedostatak kvalificiranih radnika i starenja stanovništva. Također, nužno je, upozorava, osposobiti zemlju da bude u potpunosti spremna za novo digitalno doba pa se zalaže da se golemi višak u državnom proračunu uloži u razvijanje novih tehnologija i interneta te u gradnju novih autoputeva. “Time će nova vlada ojačati konkurentnost njemačke ekonomije”, zaključio je Kramer.

Ekonomist Klaus Wohlrabe smatra pak kako nije potrebno mnogo da bi njemačko gospodarstvo dobilo novi zamah, jer iza njega stoji stabilna i robusna država. Ipak, ako kriza predugo potraje, upozorava, postoji bojazan da bi moglo doći do pada investicije, a samim time i manjih potreba za radnim mjestima.