Nekad je nužno odabrati stranu

Kroz razgovore s nekim od ključnih ljudi u HDZ-u pokušali smo doznati što se događa s ministricom Dalić

Potpredsjednica Vlade jedna je od glavnih aktualnih tema

Martina Dalić
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

U vladinim i hadezeovim kuloarima posljednjih dana jedna je od glavnih tema pitanje hoće li potpredsjednica Vlade Martina Dalić podnijeti ostavku. Razlog za takav korak političko je poniženje koje je doživjela izostavljanjem iz Savjeta za pregovore s Molom oko mogućeg otkupa dionica Ine.

Svi oni koji bolje poznaju karakter i dosadašnju nepokolebljivost Martine Dalić, uvjereni su da su popustljivost premijera pod raznim pritiscima te isključivanje potpredsjednice zadužene za gospodarstvo iz procesa neposrednog odlučivanja o sudbini HEP-a i INE, u najmanju ruku, početak kraja suradnje Andreja Plenkovića i potpredsjednice Dalić.

Budući je Martina Dalić iznimno snažna ličnost koja ne trpi suprotstavljanja, teško da će tek tako prijeći preko odluke premijera Plenkovića da o privatizaciji HEP-a i kupnji dionica Ine raspravljajuju i odlučuju svi, osim nje, koja je zadužena za to i koja je kreator te ideje. Jedan visoko pozicionirani dužnonik HDZ-a objasnio je da premijer Plenković nije izostavio potpredsjednicu Vlade iz Savjeta samo zbog potencijalnog sukoba interesa jer joj je suprug član Uprave Ine.

Prilično utjecajna Ivana Maletić

“I ta je situacija, naravno, neugodna za gospođu Dalić i Vladu, no za nju je puno veći problem što osnivanje tog Savjeta pokazuje da premijer Plenković više nije baš uvjeren kako je model otkupa dionica Ine udjelom iz HEP-a zaista jedina i najbolja opcija, kako su to do sada tvrdili on i potpredsjednica Dalić. Osnivanjem Savjeta premijer Plenković je također pokazao da ne želi da samo on i Martina Dalić donose tako važnu odluku već je odlučio podijeliti odgovornost i s drugima.

A to odmah otvara mogućnost da se umjesto privatizacije HEP-a pronađe neki drugi model otkupa dionica Ine. Pogotovo zato što u Savjetu nema najveće zagovornice te ideje. Također, ta odluka je jasan znak da je premijer popustio pod pritiscima dijela članova Predsjedništva HDZ-a koji su se otvoreno suprotstavili prijedlogu Martine Dalić. Znate, ako se na sjednici Predsjedništva HDZ-a, netko tko ima takav ugled kao zastupnica u europskom parlamentu Ivana Maletić, otvoreno suprotstavi prijedlogu predsjednika stranke te za to još dobije potporu nekolicine drugih visoko pozicioniranih dužnosnika stranke, tada je to ozbiljno upozorenje premijeru Plenkoviću.

Blago se distancirao od potpredsjednice

Naime, Ivana Maletić jedina je svojedobno na sjednici predsjedništva HDZ-a smogla hrabrosti poduprijeti Miljana Brkića kada se suprotstavio tadašnjem šefu stranke Tomislavu Karamarku čime je i započeo politički pad predsjednika HDZ-a. Također, imala je snage odbiti ponudu Andreja Plenkovića da uđe u njegovu Vladu, što dovoljno govori o njenom političkom integritetu, pa i o moći i utjecaju u stranci.

Osim toga, prvi put se dogodilo da se na sjednici Predsjedništva HDZ-a otvori tako snažan front prijedlogu predsjednika stranke, što Andrej Plenović nikako nije smio podcijeniti. Stoga se radije blago distancirao od svoje potpredsjednice čime je izbjegao daljnu konfrontaciju s Ivanom Maletić i dijelom članova Predsjedništva HDZ-a. I na kraju, uopće ni ne spominjem što bi se dogodilo da je premijer Plenković zaratio s Mostom koji se također, kao i veliki dio oporbe i javnosti, opire ideji o privatizaciji HEP-a kako bi se kupili udjeli u Ini.”

Odustajanje od konfrontacija

U Mostu su pak posebno kivni na premijera Plenkovića jer je na Badnjak izveo manevar s najavom o otkupu dionica Ine bez ozbiljnijeg dogovora s Mostom. Na taj način Andrej Plenković želio je demonstrirati da najvažnije strateške poteze u državi osmišljava i donosi HDZ te da su on i njegova stranka najčvršći branitelji nacionalnih interesa. Kao primjer podcjenjivanja, u Mosta ističu konferenciju na medije na kojoj se potpredsjednica Vlade Martinu Dalić podsmjehivala potpredsjedniku Vlade iz redova Mosta Ivanu Kovačiću samo zato jer je kazao kako još treba razgovarati o modelu otkupa dionica Ine.

Ima još jedan razlog, tvrdi sugovornik blizak vrhu HDZ-a, zbog kojega je premijer Plenković odlučio napraviti ustupak protivnicima privatizacije HEP-a. Naime, premda je tek kratko na čelu Vlade Plenkoviću se već potkralo nekoliko gafova koji su mu nanijeli političku štetu. Ponajprije se to odnosi na njegov istup u Ukrajini za koji svi procjenjuju da je bio štetan po interese Hrvatske. Također, bez ikakve rezerve brani ministra obrazovanja i znanosti premda je jasno da je Pavo Barišić napravio pogrešku koja ga diskvalificira kao člana Vlade.

I na kraju, sada je krenuo u nemoguću misiju obrane predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Premijer Plenković naredio je, naime, da se istraži tko je tajni dokument o susretima predsjednice u SAD-u doturio medijima, iako je prilično jasno kome je jedino bilo u interesu da se objavi takav dokument. Zbog toga je premijer Plenković, kako bi zaustavio moguću daljnju eroziju ugleda, odlučio odustati od konfrontacija oko privatizacije dijela HEP-a s članovima vodstva HDZ-a i koalicijskim partnerima iz Mosta.