Kuba se ubrzano liberalizira, novi ustav omogućio bi više privatnog vlasništva i veća gay prava

Ipak, jednostranački sustav na čelu s komunistima ne dovodi se u pitanje

February 22, 2018 - Sancti Spiritus, Cuba: A woman chats live with a member of her family who lives abroad thanks to IMO, an instant video application, at parque Serafin Sanchez. Despite starting to 'open up' during the Obama years, Cuba remains largely isolated. Internet access is still controlled and limited. While the United States have announced the creation of a government commission to connect the island to the internet, causing serious tensions between the two countries, Cubans have to wait and adapt. Wifi is only accessible in certain places in big cities, and one gets access to it by buying expensive microchips. Every night, these areas fill up: families, young people, workers, alone or accompanied, come to connect to the internet, for a few minutes or hours. Many of them "Skype" with their family in the U.S., chat via IMO, others go on Facebook, or watch videos online. Sounds emanate from all of the small groups, concentrated on their screens, and indifferent to their neighbors. A strange sound is played, a happy cacophony.  Since his election last April, the Cuban head of state, Miguel Diaz-Canel, has promised that by 2020, 60 percent of households will be connected to the internet. In the meantime, system D prevails., Image: 391806521, License: Rights-managed, Restrictions: No publication in France, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Polaris
FOTO: Profimedia, Polaris

Zastupnici kubanskog parlamenta jednoglasno su u subotu usvojili izmijenjeni nacrt novog ustava kojim je zadržan jednostranački sustav ali je uvaženo društveno i ekonomsko otvaranje zemlje nakon pada Sovjetskog Saveza. Nacrt novog ustava ima 229 članaka i zamijenit će dosadašnji iz ere Hladnog rata.

Ipak, komunistička stranka zadržat će poziciju vodeće snage u zemlji, a država dominantnu ulogu u gospodarstvu, pišu državni mediji. Novi ustav ipak legitimira privatno vlasništvo nad kompanijama koje je doživjelo uzlet u proteklih deset godina. Priznaje se i važnost inozemnih ulaganja i otvaraju vrata istospolnim brakovima, izvješćuju mediji.

Akumulacija imovine i privatno vlasništvo

Kubanski predsjednik Miguel Díaz-Canel otvoreno je podržao privatnu ekonomsku aktivnost, kazavši kako ima veliku ulogu u izgradnji ekonomije. “Ti radnici nisu neprijatelji naše revolucije. Oni su nastali kao rezultat osvježenja ekonomskog modela”, kazao je u govoru pred kubanskim parlamentom. Također je pozvao Kubance da prestanu s predrasudama prema samozaposlenim građanima.

Novim prijedlogom ustava uvodi se dobno i vremensko ograničenje za predsjedničku dužnost, nakon što su pokojni revolucionarni vođa Fidel Castro i njegov mlađi brad Raul Castro vladali zemljom gotovo šest desetljeća. Uspostavlja se i institucija premijera.

Među izmijenjenim je člancima i onaj koji se odnosi na akumulaciju imovine. Dok je u prvom nacrtu bila zabranjena, izmjenom je utvrđeno tek da je država mora regulirati, izvješćuju mediji. U najnovijoj verziji prijedloga ustava ponovo je uveden cilj “napretka prema komunizmu” koji je isključen iz prve verzije dokumenta.

Kontroverzno pitanje bračne definicije

Sporno je pak izostavljanje iz novog ustava članka kojim bi se brak definirao kao zajednica dvije osobe. U ustavu iz 1976. godine definiran je kao zajednica muškarca i žene. Upravo je taj amandman potaknuo najviše rasprava u društvu koje je u proteklim godinama postiglo veliki napredak u zaštiti prava lezbijske, gej, biseksualne i transrodne populacije ali i dalje zauzima konzervativan stav u reguliranju njihovih prava na sklapanje braka.

U novom je nacrtu definicija braka izostavljena, čime se otvaraju vrata istospolnim zajednicama, ali bez identične simbolične potpore. Vlada je umjesto toga najavila ažuriranje obiteljskog zakona i raspisivanje referenduma o izmjenama. Novi nacrt ustava uključuje i stotine uglavnom manjih izmjena koje su predložili građani u tromjesečnim javnim konzultacijama na skupovima širom zemlje.

Opozicije snage nisu zadovoljne prijedlogom

Nakon usvajanja u parlamentu građani će o njemu odlučivati na referendumu, zakazanom 24. veljače. Vlada je takvu proceduru proglasila vrhuncem participativne demokracije. Kritičari se ne slažu s takvim tvrdnjama, upozoravajući da se temelji kubanskog političkog sustava nisu mogli dovoditi u pitanje i da je vlada u nacrt ustava uključila samo one prijedloge koji su joj bili po volji.

Neki među njima, uključujući opozicijske grupe koje obično ne uspijevaju mobilizirati veći broj građana, već su na Internetu pokrenuli kampanju protiv novog ustava uz hashtag #yovotono (‘glasam protiv’). Prvi kubanski potpredsjednik Salvador Mesa kazao je da se u vladi nadaju da će većina stanovništva odobriti novi ustav budući da su “u izradi teksta sudjelovali i građani”.