Kulminirao sukob DORH-a i Ustavnog suda: Dinko Cvitan prozvao je Jasnu Omejec zbog nedopustivog pritiska

Ustavni sud reagirao je na zaključak DORH-a o ženskim kvotama na izborima

23.04.2014., Zagreb - U Hrvatskom saboru odrzana je ceremonija polaganja svecane prisege glavnog drzavnog odvjetnika Republike Hrvatske Dinka Cvitana predsjedniku Hrvatskoga sabora Josipu Leki. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Problemi oko Ustavnog suda, njegovog nepopunjenog stastava i često kritiziranih odluka kulminirali su danas kada je glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan prozvao Jasnu Omejec, predsjednicu Ustavnog suda RH za nedopustiv pristisak na Državno odvjetništvo.

Očito je to i izravan sukob dvaju najviših pravosudnih tijela, koji se nazirao nakon nekoliko odluka Ustavnog suda, rušenja već pravomoćne presude Ivi Sanaderu, ukidanja istražnog zatvora Milanu Bandiću, afere ustavne sutkinje koja je nadzirana zbog tajnog kontaktiranja sa Zdravkom Mamićem oko Zakona o sportu. Ovaj posljednji sukob dogodio se zbog Zakona o izborima za hrvatski Sabor.

Upozorenje zbog odluke

20.10.2010. Zagreb, Hrvatska - Ustavni sud, 6. sjednica na kojoj se raspravlja o referendumu o izmjenama zakona o radu. Jasna Omejec. Photo: Petar Glebov/PIXSELL
Jasna Omejec uputila je DORH-u upozorenje zbog zaljučka PIXSELL

Naime, nakon što je predsjednica Ustavnog suda RH upozorila Državno odvjetništvo RH da nije donijelo pravilan zaključak kada je odlučilo nepokrenuti prekršajni postupak protiv predlagatelja kandidacijskih lista za izbore zastupnika, na kojima se nije nalazilo najmanje 40 posto pripadnika oba spola, danas se oglasio osobno glavni državni odvjetnik. Izrazio je zabrinutost zbog tog upozorenja što mu ga je Jasna Omejec uputila.

Zaključak DORH-a

Ustavni sud je, podsjećamo, ocijenio da je DORH zaključak utemeljio na selektivnom i pogrešnom tumačenju odluke Ustavnog suda iz rujna 2015. o izbornom zakonu, a pogriješio je i kada se pozvao na odredbe Zakona o ravnopravnosti spolova koje propisuju obvezu da zastupljenost podzastupljenog spola mora dosegnuti razinu njegovog udjela u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske ‘najkasnije prigodom provedbe trećih redovitih izbora’.

To je prema zaključku DORH-s tek na idućim, redovitim izborima za 9. saziv Hrvatskog sabora. Ustavni sud tvrdi da taj propis nema nikakve veze s odredbom izbornog zakona prema kojoj je na kandidacijskim listama za izbor zastupnika u aktualni, 8. saziv Hrvatskog sabora moralo biti najmanje 40 posto pripadnika svakog spola.

22.01.2016., Zagreb - Mandatar Tihomir Oreskovic na drugoj sjednici 8. saziva Hrvatskog sabora predstavio program Vlade i njezine clanove te od zastupnika zatrazio da mu iskazu povjerenje. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Na nekim kandidacijskim listama nije bilo dovoljno žena PIXSELL

Moguće kazne

Naime, nepoštivanje te posebne mjere podliježe prekršajnoj sankciji iz članka 35. Zakona o ravnopravnosti spolova, a Ustavni sud lani je ukinuo samo dvostruko kažnjavanje zbog kršenja te obveze, naglasila je Omejec. Poručila je kako očekuje od DORH-a da svoj, po njezinom mišljenju sporni zaključak povuče, te postupi u skladu sa zakonom i prekršajnom prijavom Državnog izbornog povjerenstva. To bi značilo da bi svim strankama i koalicijama koje nisu na listama imale najmanje 40 posto žena prijetila kazna od 50 tisuča kuna po listi.

Manjak žena na čak devet listi imala je Autohtona Hrvatska stranka prava (A-HSP), na po dvije su liste koalicija Naprijed Hrvatska Ive Josipovića i Radimira Čačića te Socijalistička radnička partija Hrvatske (SRP), a samo na jednoj koalicija Hrvatske kršćanske demokratske unije, Hrvatske demokratske stranke i Nacionalnih demokrata.

DORH i USKOK
DORH je uvjeren u zakonitost svog zaključka PIXSELL

Cvitan: Odluka je zakonita

Cvitan tvrdi da odluku DORH-a neće mijenjati, te da ona nije, kako ju je opisala Omejec, “arbitrarna”, već zakonita, razumna i obrazložena. Glavni državni odvjetnik zahtjev predsjednice Ustavnog suda za povuče zaključak smatra nedopustivim oblikom utjecaja na državno odvjetništvo.