Nekad je nužno odabrati stranu

Le Pen izbore u Francuskoj želi pretvoriti u referendum o napuštanju eura, i to bi za Europu mogao biti veći izazov od Brexita

Takozvani 'Frexit' mogao bi pokrenuti kaos u monetarnoj uniji

France's Front National (FN) far-right party's President and presidential candidate for the 2017 election Marine Le Pen speaks to a journalist at the Fermap manufacturing factory in Forbach, eastern France, on January 18, 2017.  / AFP PHOTO / PATRICK HERTZOG
FOTO: AFP

Predsjednica Nacionalne fronte Marine Le Pen planira predsjedničke izbore u svibnju pretvoriti u referendum o Europskoj uniji, a trenutno razvija strategiju kako izvući Francusku iz Unije, ali i eurozone, u slučaju pobjede na izborima, piše Wall Street Journal. Kad se posljednji put kandidirala, 2012. godine, obećavala je oštar prekid odnosa s EU, ali ovaj put Le Pen traži širu podršku sada već razbijenog francuskog biračkog tijela.

Kaže kako bi radije isplanirala staložen izlazak iz Unije, nego se suočila s nepredvidivim posljedicama. Ako bude izabrana, ona i drugi vodeći ljudi Nacionalne fornte kažu kako će se njezina administracija prvih šest mjeseci, zajedno s drugim članicama razočaranima eurom, posvetiti pregovorima o stvaranju novih europskih valuta. Među njima bi bio i francuski franak, koji bi zamijenio euro.

‘Prijetnja o napuštanju eura korištena za ucjenu’

Le Pen kaže kako bi i druge zemlje, koje se bore kako bi zadovoljile europska pravila, bile spremne ući u ovakve pregovore. Prijetnja o napuštanju eura, kaže, korištena je za ucjenu Grčke i drugih zemalja južne Europe, kako bi provele programe štednje, koje njihovi građani odbacuju. “Euro nije korišten kao valuta, već kao oružje – nož zabijen u rebra nekih država kako bi ih se prislilo da rade ono što ne žele”, rekla je Le Pen ranije ovog mjeseca. “Mislite li da ćemo mi prihvatiti živjeti pod takvim prijetnjama. To apsolutno ne dolazi u obzir.”

Britanska premijerka Theresa May u utorak je iznijela svoj plan kako će Ujedinjeno Kraljevstvo izvući iz jedinstvenog tržišta Europske unije. Brexit je uplašio brojne francuske glasače, posebno zato što nije postojao nikakav plan njegove provedbe kada su Britanci u lipnju odlučili napustiti EU. May je u četvrtak rekla kako Ujedinjeno Kraljevstvo ne želi “polovičnu” vezu s Europskom unijom, već će pokušati dogovoriti prijateljski trgovinski sporazum. No, ona tek treba službeno pokrenuti dovogodišnji izlazni proces.

‘Frexit’ bi pokrenuo kaos u monetarnoj uniji

Pokušaj Francuske, drugog najvećeg gospodarstva u eurozoni, da izađe iz EU, bit će daleko izazovniji od Brexita, koji nema doticaja s valutnim pitanjima. Takozvani “Frexit” vjerojatno bi pokrenuo kaos u cijeloj monetarnoj uniji i potkopao EU znatno gore od izlaska Ujedinjenog Kraljevstva. Nijedna država još nije pokušala napustiti euro, a ankete u Francuskoj pokazuju da se građani žele oteti bruxelleskom utjecaju te da bi većina glasala za napuštanje jedinstvene valute.

Komplikacije koje bi prouzročio izlazak Franciske nisu bile tako očite gospođi Le Pen 2012., kada je, sa svojom agendom o napuštanju eura, na predsjedničkim izborima osvojila tek 17.9 posto glasova. “Ova ideja pokrenuta je 2012., kada smo zagovarali trenutačno napuštanje EU. Tada je sve bilo previše ubrzano, ali Marine je sada puno pametnija”, rekao je Jean-Richard Sulze, viši ekonomski savjetnik gospođe Le Pen.

Dinamika izbora znatno dugačija nego 2012.

Dinamika francuskih izbora se ovaj put malo drugačije oblikuje, s anketama koje pokazuju da bi Le Pen dosta lako mogla izboriti drugi krug i naći se oči u oči s pro-europskim kandidatom. Iste ankete pokazuju da će taj kandidat vjerojatno biti Francois Fillon, političar desnog centra čija je kandidatura usmjerena na mjere štednje koje zagovara EU, a kojima se Le Pen izričito protivi. Ankete kažu i da će Fillon pobijediti.

No nedavni val popularnosti Emmanuela Macrona, bivšeg inevsticijskog bankara i ministra gospodarstva u socijalističoj vladi, mogao bi promijeniti taj rezultat. Iako, Macronova kandidatura također se zasniva na pro-europskoj strategiji i jačanju Europske unije, što ga stavlja u poziciju suprotnu Le Pen. Le Pen je sada pod pritiskom da umiri francuske glasače i uvjeri ih da gospodarstvo zemlje neće propasti ukoliko Francuska napusti eurozonu.

Šest mjeseci planira utrošiti na pregovore s EU

Prema njezinu planu, vlada Nacionalne fronte planira pregovarati s drugim zemljama koje žele napustiti euro kako bi se dogovorili o relativnoj vrijednosti drugih nacionalnih valuta, koje bi postale sastavni dio Europske valutne unije (ECU), koja je prethodila usvajanju eura.

Sulzer kaže kako bi takav sustav osigurao stabilnost razmjenskog sustava valuta između franka i ECU-a, a očuvalo bi se i pravo Francuske, ili bilo koje druge zemlje, da koristi takav sustav kako bi umanjila svoju valutu ako je to potrebno kako bi njihovo gospodarstvo postalo konkurentnije.

Le Pen kaže kako će prvi šest mjeseci utrošiti na pregovore s EU kako bi ponovno uspostavila kontrolu nad valutom, ekonomskom politikom i graničnom sigurnošću. Na kraju pregovora, održala bi referendum o ostanku ili napuštanju Europske unije, uz preporuku da o ostanku glasuju isključivo ukoliko ne ostvari svoje ciljeve.

Kritičari misle da Le Pen ipak neće uspjeti

No, Le Pen će vjerojatno posrnuti u pregovorima za takvu monetarnu suverenost, kažu kritičati, tvrdeći kako bi takav sustav zahtijevao komplicirane pregovore s drugim vladama. Šestomjesečni vremenski okvir koji si je Le Pen zadala bio bi prekratak za ostvarenje ciljeva o preuzimanju kontrole od Bruxellesa, a suočila bi se i s neodobravanjem nekih europskih zemalja, kaže Jean-Yves Camus iz zaklade Jean Jaurès.

“To je potpuno nerealno. Ujedinjeno Kraljevstvo vodi vlada koja nije u otvorenom sukobu s Europskom unijom, a čak se i oni muče”, dodaje Camus. Za sada, tržišta su unatoč antieuropskoj retorici gospođe Le Pen ostala optimistična, poduprta kupnjom obveznica Europske središnje banke i obećanjem da će štiti euro.

No, kako se izbori budu bližili, Le Pen će pokušati oteti monetarnu kontrolu od ECB-a, kaže Wolfgang Kuhn iz Aberdeen Asset Management. “Tržište sada nije zabrinuto zbog toga što je ono jako kratkovidno”, kaže Kuhn, piše WSJ.