Lista zemalja u kojima su gay veze zakonom zabranjene (a u nekima od njih možete dobiti i smrtnu kaznu)

Na svijetu je oko 80 država u kojima se homoseksualnost strogo kažnjava

Leftist human rights activists stage a protest, citing homophobia as one of the causes of abuse in a rally in Manila 26 June 2004 to mark the International Day for Victims of Torture. The activists accused the government of President Gloria Arroyo of engaging in the torture of of various detainees.  AFP PHOTO Joel NITO
FOTO: AFP

U jeku irskoga izglasavanja da homoseksualni brakovi uđu u ustav te zemlje, prisjetimo se i nekoliko zemalja na svijetu, koje se represivnim mjerama bore protiv homoseksualaca. Do te mjere, da su homoseksualne veze proglašene protuzakonitima. Takvih je oko osamdeset zemalja na svijetu. Neke zemlje, poput Rusije i Litve nemaju zakone, koji izrijekom brane homoseksualne veze, ali imaju represivne zakone koji brane “homoseksualnu propagandu”, kako je nazivaju.

Irak, primjerice, jednako tako nema zakona koji brani istospolne veze, ali u praksi se Irak povinuo šerijatskom zakonu, po kojemu i dalje izvršavaju egzekucije žena i muškaraca zbog odnosa s osobama istoga spola. U Čadu se za seks s osobom istoga spola može dobiti petnaest do dvadeset godina zatvorske kazne ili kazna od 86 do 860 dolara. U Iranu se spolni odnos dvojice muškaraca smatra sodomijom, a šerijatski zakon za to predviđa smrtnu kaznu. Muškarac koji samo ljubi drugoga muškarca može biti kažnjen sa šezdeset udaraca bičem.

lista zemalja

U većini zemalja koje brane istospolne veze najčešća je novčana ili kazna zatvora, koja se proteže od mjesec dana pa do doživotnog zatvora u najgorim slučajevima. U Dominikanskoj republici se, tako, može dobiti kaza od 25 godina zatvora, a postoji i mogućnost da se homoseksualna osoba podvrgne psihijatrijskom liječenju.

U nekim se zemljama kažnjavaju samo homoseksualci, ne i lezbijke

Na Maldivima se lezbijke osuđuje na kućni pritvor u trajanju od devet mjeseci do godine dana, a muškarci mogu biti izgnani iz društva ili podvrgnuti udarcu bičem trideset puta. U Mauritaniji za istospolnu vezu prijeti smrtna kazna i to javnim kamenovanjem.

Na Mauricijusu je za muškarce predviđena kazna zatvora u trajanju do pet godina, a istospolne veze između žena nisu zakonom zabranjene. U Singapuru su također ženama dozvoljene istospolne veze, a muškarcima prijeti kazna zakona u trajanj ud dvije godine. U Tunisu su muškarci suočeni s trogodišnjom zatvorskom kaznom. Lezbijske veze ni u ovoj zemlji nisu zabranjene. U Zimbabveu muškarcima za istospolne veze prijeti novčana kazna i desetogodišnja kazna zatvora, a lezbijke ni u ovoj zemlji nisu kažnjavane zbog svoje seksualne orijentacije.

Čitavu listu zemalja provjerite OVDJE.