Macron vodi prema anketama, ali ankete često fulaju. Francuski povjesničar opisuje što će se točno događati, ako pobijedi Le Pen

Drugi krug predsjedničkih izbora u Francuskoj održat će se sutra

France's Front National (FN) far-right party's President and presidential candidate for the 2017 election Marine Le Pen speaks to a journalist at the Fermap manufacturing factory in Forbach, eastern France, on January 18, 2017.  / AFP PHOTO / PATRICK HERTZOG
FOTO: AFP

U posljednjih nekoliko mjeseci brojne ankete pokazivale su da će Marine Le Pen završiti u drugom krugu predsjedničkih izbora, ali da će na kraju ipak izgubiti od centrista Emmanuela Macrona. Međutim, ankete su nas već nekoliko puta dosad iznenadile; kao, recimo, u slučaju američkog predsjednika. U prilično zanimljivom tekstu, Vice je pokušao je napraviti konkretan scenarij kako će izgledati ako se dogodi ono nezamislivo – ako Le Pen postane buduća francuska presjednica. Dosta je izgledno da bi u tom slučaju čelnica Nacionalne fronte doslovno preokrenula zemlju.

Osim što je najavila uvođenje odgovarajuće muzike u školski program, Le Pen u svom Manifestu za zemlju najavila je promjene Ustava, izlazak Francuske iz EU, uvođenje nove valute i zatvaranje granica. Njezine bi ideje mogle drastično utjecati na francuski narod, institucije, EU i tržište. Francuski povjesničar Nicolas Lebourgh, inače specijalist za Nacionalnu frontu, pokušao je prognozirati budućnost Francuske pod vodstvom konzervativne Le Pen.

Što će uslijediti nakon inauguracije?

Inauguracija francuskog predsjednika najčešće se organizira deset dana nakon drugog kruga izbora ili najkasnije posljednjeg dana mandata aktualnog predsjednika, odnosno 14. svibnja. Prije toga datuma Marine Le Pen službeno neće biti predsjednica, ali u tom tranzicijskom periodu upoznaje se sa svojom ulogom te sa strane promatra padove financijskog tržišta. Naime, ako Le Pen pobjedi na izborima, investitori će zbog straha od napuštanja eurozone vjerojatno prodavati obveznice.

Ekonomist Gael Giraud najavljuje da će u tom slučaju Francuska biti prisiljena uzimati kredite sa znatno većim ratama. Zbog toga je Le Pen već Francuskoj banci predložila preuzimanje državnog duga, ali i da državi pozajmi novac. Ovaj potez mogao bi izazvati zapanjujuću inflaciju. Nakon toga strani investitori će zasigurno povući novac iz države, što će u francuskim bankama izazvati krizu likvidnosti, ali i uzdrmati svjetski gospodarski poredak.

Kako će NF proći na parlamentarnim izborima?

Parlamentrani izbori održavaju se u lipnju. Ukoliko stranka Marine Le Pen pobijedi na izborima, odnosno osvoji većinu glasova, onda će njezina uloga predsjednice biti iznimno značajna. Međutim, ostale stranke mogu oformiti koaliciju, što se već događalo u prošlosti, i na taj način umanjiti snagu Nacionalne fronte.

Analitičari prognoziraju da će Nacionalna fronta, ukoliko Le Pen postane predsjednica, svakako osvojiti veliki broj glasova. Le Pen je nedavno izjavila: “U posljednjih nekoliko godina u našu stranku privukli smo velik broj ljudi različitih svjetonazora. Sigurna sam da će nam se još simpatizera pridružiti nakon prvog kruga predsjedničkih izbora, ali i u razdoblju između i nakon drugog kruga”.

Kako će Le Pen mijenjati Ustav?

Tijekom predizborne kampanje Le Pen je često govorila kako je njezin osnovni cilj građanima vratiti pravo odlučivanja. Prema njezinom manifestu namjerava često održavati referendume, od kojih će se neki odnositi na promjene Ustava. Lebourgh naglašava kako će se na takvim referendumima građani koji nisu podržali Le Pen moći suprostaviti politici francuske predsjednice.

Prekidanje veza s EU

Le Pen već dugo najavljuje da će nakon izbora zatražiti održavanje referenduma “koji bi omogučio da se u Ustav ugradi nadmoć francuskog prava nad europskim ugovorima”. Na početku eventualnog mandata Le Pen planira otputovati na pregovore u u Bruxelles kako bi raspravlajala o budućoj francuskoj valuti, ukidanju utjecaja Europskog parlamenta na Francusku i preuzimanju kompletnog nadzora nad francuskim proračunom i teritorijem.

Također je najavila da će u prvih pola godine svojega mandata održati referendum o francuskom izlasku iz EU. U ožujku prošle godine 53 posto Francuza izjavilo je da se protivi referendumu. Dva mjeseca nakon toga, 43 posto građana izjavilo je da želi ostati u EU, dok se njih 33 posto tome protivi.

Planovi za radničku klasu

Većina mjera u njezinom manifestu odnosi se na radničku klasu. Le Pen planira smanjiti starosnu dob za odlazak u mirovinu na 60 godina te smanjiti račune za struju i plin za pet posto. Uvjerena je da će sredstva za realizaciju ovih obećanja namaknuti ukidanjem troškova za imigrante, ali i Europsku uniju. Potencijalna francuska predsjednica smatra kako imigranti zemlju previše koštaju, ali joj ne pada na pamet dodatno oporezivati velike multinacionalne kompanije u zemlji.

Lebourgh podsjeća da je Le Pen 2012. godine izjavila da imigranti Francusku koštaju 40 milijardi dolara. Godine 2014. tvrdila je da oni donose troškove od 70 milijardi dolara, dok su se sljedeće godine troškovi popeli na 100 milijardi dolara. U ljeto 2016. godine Nacionala fronta je tvrdila da će očekivani troškovi za imigrante biti između 25 i 60 milijardi dolara.

Odnos prema terorizmu

Marine Le Pen je 2012. osnovala političku koaliciju desničarskih stranaka. Koalicija je djelovala kao politički blok. Očekuje se da će kao novoizabrana predsjednica regrutirati 15 tisuća novih policajaca koji će se, kako je izjavila, suprostavljati kriminalnim bandama i teroristima.

Le Pen namjerava zabraniti rad svim organizacijama koje su povezene s islamskim fundamentalizmom, zatvoriti ektremističke džamije i protjerati iz zemlje pripadnike nacionalnosti koje su povezane s terorističkim ćelijama. Lebourgh smatra kako terorizam za Nacionalnu frontu ne predstavlja samo sigurnosno, nego i kulturološko pitanje. “Ova stranka predstavlja prijetnju za francusko društvo, koje je multikulturalno i multietničko”, završava Lebourgh.