Mađari su upravo objavili da su završili onaj kontroverzni zid. Ovo je 6 važnih stvari koje morate znati

Europski povjerenik Avramopoulos zamjerio je Viktoru Orbanu taj projekt

Hungarian Prime Minister Viktor Orban (C) walks in front of the US soldiers after a joint Hungarian-US military exercise near Osku village, Hungary, on October 2, 2014. The six-week exercise titled “Joint Action 2014? with 1300 soldiers taking part, takes place from September 8 to October 17. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
FOTO: AFP/AFP

Mađarska je dovršila postavljanje ograde od bodljikave žice čija je svrha spriječiti ulazak tisuća izbjeglica koji dolaze u tu zemlju iz Srbije, priopćilo je u subotu ministarstvo obrane. “Prvi dio ograde na granici dovršen je dva dana prije roka 31. kolovoza”, ističe ministarstvo u priopćenju. Riječ je o zidu čije je podizanje glavni povjerenik za migrante EU Dimitris Avramopoulos žestoko osudio izjavivši kako Europa danas više ne želi zidove. Istovremeno je zamjerio i Velikoj Britaniji što podiže žičanu ogradu na ulasku u Eurotunel. No, kako EU još uvijek nema sasvim jedinstven stav oko izbjeglica, niti konkretnih rješenja ove aktualne krize, Mađarska je s podizanjem zida i prije roka završila. Ovo je još šest važnih stvari koje morate znati o ovom zidu.

1. Ograda je duga 175 kilometara

Ipak, ograda od triju redova bodljikave žice postavljenih jedan na drugi na dužini od 175 kilometara na granici sa Srbijom ne sprječava izbjeglice da je probiju, izvijestio je ovih dana AFP s terena. Ograda će se dopuniti drvenom barijerom visokom četiri metra koju je već počela graditi mađarska vojska, navodi ministarstvo obrane.

2. Beograd je najviše kritizirao gradnju na granici

Da bi se taj projekt premijera Viktora Orbana, koji je velikom većinom potvrđen u mađarskom parlamentu 6. lipnja, u cijelosti završio trebat će još nekoliko mjeseci. Postavljanju ograde protiv izbjeglica, kakve Grčka, Bugarska i Španjolska već imaju na vanjskoj granici EU-a, protivi se Srbija, zemlja koja želi ući u EU. No granični prijelazi ostat će otvoreni.

3. Mađarska je sada glavna tranzitnih zemalja

Mađarska je u zadnje dvije godine postala jedna od glavnih tranzitnih zemalja EU-a za izbjeglice koji žele u Austriju i u Njemačku. Većina ih dolazi iz Iraka, Afganistana, Sirije i s Kosova. Samo ovog tjedna desetak tisuća ih je prešlo mađarsko-srbijansku granicu.

4. Zid čuva i vojska

Ondje je na mađarskoj strani trenutačno raspoređeno tisuću pripadnika granične policije a još dvije tisuće bit će operativno od 1. rujna, objavila je vlada u Budimpešti.

5. Još je sličnih 17 ograda na granicama u svijetu

U svijetu postoji još 17 zidova duž granica koji na ovaj ili sličan način razdvajaju zemlje. Estonija je najavila gradnju zida prema Rusiji. Od 2013. godine zid se nalazi na granici Saudijske Arabije i Jemena, od 1990. godine između španjolskih enklava Ceute i Melille i Maroka, od 1974. godine na Cipru između turskog i gročkog dijela zemlje, od 2014. godine između Bugarske i Turske, od 2007. godine između Irana i Pakistana, od 2010. godine između Izraela i Egipta, od 2003. godine između Zimbabvea i Botsvane, od 1953. godine između Sjeverne i Južne Koreje, od 1989. godine između Maroka i Zapadne Sahare, od 1969. u Irskoj između protestantskog i katoličkog dijela zemlje, od 1994. godine između Meksika i SAD, od 2002. godine između Izraela i Palestine, između Indije i Pakistana, od 1989. godine između Indije i Bangladeša, između Pakistana i Afganistana, od 1991. godine između Iraka i Kuvajta.

6.Tri godine zatvora za ilegalni prelazak granice

Mađarska vlada je u petak predala nacrt zakona kojim se predviđaju strože kazne za ilegalni prelazak njezinih granica, među kojima je i trogodišnja kazna zatvora za osobe koje prelaze granicu sa Srbijom. Nacrt zakona o kojem će se raspravljati sljedećeg tjedna donosi 13 mjera koje bi trebale omogućiti borbu protiv vala izbjeglica u zemlju. Predloženi zakon daje veće ovlasti policiji i mogućnosti vojsci da intervenira u kriznim situacijama. Ako budu odobrene, te mjere će stupiti na snagu 15. rujna.