Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: PIXSELL

Mamić je, doznajemo, pripremio manevar kojim će pokušati odgoditi novi proces u Osijeku

Tražit će da se bolje objasni zašto mu se ne može suditi u Zagrebu

Mamić je, doznajemo, pripremio manevar kojim će pokušati odgoditi novi proces u Osijeku

Tražit će da se bolje objasni zašto mu se ne može suditi u Zagrebu

FOTO: PIXSELL

Novi proces protiv Zdravka Mamića i suoptuženih trebao bi početi 18. listopada na Županijskom sudu u Osijeku. Za taj dan zakazana je sjednica optužnog vijeća na čijem će čelu biti sudac Zvonko Vekić, a Mamića i ostale tereti se za izvlačenje još 144 milijuna kuna iz Dinama. Ovaj put preko lažnih faktura off shore tvrtki, za nepostojeće posredničke usluge kod transfera nogometaša.

No, gospodin Mamić, kako doznaje Telegram, već ima spremnu taktiku kojom će otežati početak procesa. Njegova obrana planira dovesti u pitanje odluku Vrhovnog suda RH kojom je slučaj delegiran u Osijek.

Mamić je kažu blizak s nekoliko sudaca…

Da se Mamiću ne može suditi u Zagrebu, obrazloženo je, kao i u prvom slučaju, njegovom bliskošću s nekolicinom sudaca Županijskog suda u Zagrebu. Izdvojeni su, kako je objavio Vrhovni sud u srpnju, predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić, te suci tog suda Jasna Smiljanić, Ivica Veselić i Nika Grospić Ivasović.

Oni, navedeno je, poznaju Zdravka Mamića, njegovog brata Zorana te optuženog bivšeg čelnika Dinama i aktualnog izvršnog direktora Hrvatskog nogometnog saveza, Damira Vrbanovića.

Naime, sudac Veselić je predsjednik, a Jasna Smiljanić sutkinja Arbitražnog suda HNS-a u kojemu je Vrbanović izvršni direktor te predsjednik Zagrebačkog nogometnog saveza, dok je Zdravko Mamić “dugi niz godina obnašao rukovodeće funkcije” u HNS-u, te donedavno bio i njegov prvi dopredsjednik. Nika Grospić Ivasović, također, sutkinja je HNS-ovog Arbitražnog suda.

A Vrhovni sud želi nepristrane suce

Osim toga u svojim je medijskim nastupima Mamić navodio “kako je u prijateljskim odnosima s predsjednicima Županijskih sudova u Zagrebu, Rijeci i Splitu”. Tim se razlozima Vrhovni sud rukovodio donoseći odluku o delegaciji sudskog procesa na sud u Osijeku uz obrazloženje da se time otklanja i najmanja sumnja u nepristranost sudaca u daljnjem postupanju.

Međutim, Mamićeva obrana istaknut će činjenicu da je kazneni postupak protiv njega započeo pravomoćnošću rješenja o provođenju istrage, a to se dogodilo još u studenom 2015. godine. A tu pravomoćnost je potvrdilo izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu, nedugo nakon uhićenja Mamića i suokrivljenih.

Obrana: U pitanju je manipulacija

“Ako tada nije bilo sumnje u pristranost zagrebačkih sudaca i ako je cijela istraga uredno provedena uz kontrolu tog suda, zašto je onda Mamićevo poznanstvo s par sudaca problem sada, kada je već podignuta optužnica”, glavna je teza kojom će Mamićeva obrana argumentirati zahtjev za preispitivanjem odluke o delegaciji procesa u Osijek.

Inzistirat će, doznajemo, da Vrhovni sud bolje obrazloži svoju odluku kojom je prihvatio zahtjev USKOK-a da optužnicu podigne na osječkom sudu. Do sada iznijeti navodi o bliskosti par sudaca s Mamićem nisu, prema stavu njegove obrane, dovoljni da se cijeli postupak makne iz Zagreba.

Zato će tražiti dodatna pojašnjenja, a ukoliko im optužno vijeće zahtjev odbije, izvjesno je da će se obrana žaliti, pa bi slučaj mogao završiti na Vrhovnom sudu RH. U svakom slučaju teško se može očekivati da će optužno vijeće već idući mjesec doći u priliku da donese konačnu odluku o osnovanosti druge optužnice protiv Mamića i suokrivljenih.