Marić odbio prijedloge ugostitelja oko poreznog rasterećenja, ovi kažu da su na rubu propasti: 'Devastirani smo'

Ministar je rekao da je ugostiteljstvo jedan od rijetkih sektora koji još prima potpore za radna mjesta

Ministar financija Zdravko Marić sastao se s predstavnicima Nacionalne udruge ugostitelja oko njihovog prijedloga da ih se porezno rastereti smanjivanjem stope PDV-a na pripremu i posluživanje kave, bezalkoholnih pića i napitaka te piva i vina u ugostiteljstvu, kao i izuzimanjem troška radne snage, odnosno bruto plaća zaposlenika, iz osnovice za obračun PDV-a. Marić je oba prijedloga odbio.

Do “izbijanja” troška radne snage iz osnovice PDV-a ugostitelji su došli zaobilaznim putem, ustvrdio je Marić. “To jednostavno nije prepoznato niti moguće ni u našem poreznom sustavu niti u poreznom sustavu bilo koje zemlje članice EU-a”, rekao je Marić dodavši da je trošak radne snage porezno priznat u sustavima u kojima treba biti – sustavima poreza na dohodak i dobit. “Ne možemo taj dio izravnih poreza brkati s neizravnim porezima kakav je PDV”, rekao je.

‘Podaci solidni i zadovoljavajući’

Istaknuo je kako je Vlada izravno doprinjela rastu zaposlenosti i plaća reformama poreznog sustava, snižavanjem poreza na dohodak i na dobit te ukidanja pojedinih doprinosa. Naglasio je kako je značajan efekt imala i mjera širenja neoporezivih primitaka.

Što se tiče ugostiteljstva, ministar financija je rekao kako je to jedan od rijetkih sektora za koje i dalje idu mjere potpore za očuvanje radnih mjesta i pokrivanja fiksnih troškova te je naglasio kako je ugostiteljstvo jedan od najpogođenijih sektora pandemijom koronavirusa.

Nastavio je kako podaci proteklih tjedana ukazuju na solidne i zadovoljavajuće rezultate. “Nije mi namjera stvaranje nikakve vrste euforije, jer turistička sezona sad ulazi u vrhunac i svi moramo napraviti sve u našoj moći da sezona potraje što dulje. Ali, ne bacam i nikad ne stavljam sve karte isključivo na turizam”, rekao je Marić i dodao da nastavljaju razmatrati sve mjere na razini Vlade, pa i one za ugostiteljski sektor.

‘Devastirani smo’

“Ugostiteljski sektor u Hrvatskoj je devastiran. Više od 17 mjeseci radimo u vrlo otežanim okolnostima. Došli smo do kraja i na rubu smo propasti. Unatoč volji i želji Vlade da pomogne njihova sredstva nisu dovoljna”, rekao je Dražen Biljan, koji je u Nacionalnoj udruzi ugostitelja zadužen za cafe barove. Dodao je kako je sastanak s Marićem bio konstruktivan.

Mariću su predložili porezno rasterećenje ugostitelja za četiri najprodavanija artikla – kavu, bezalkoholna pića, pivu i vino. “To je najbrže i najjednostavnije rješenje. Tu bi nam se dostavio prijekopotreban kisik kako bi preživjeli”, istaknuo je Biljan. Naglasio je kako puno njihovih kolega koji nemaju terase ne radi sedam mjeseci. “Oni su mentalno oboljeli”, poručio je Biljan.

Napomenuo je kako razumiju da je situacija u državi teška. “Afirmativni smo. Želimo biti partneri i ministarstvo financija “čini čuda”, ali mora se naći način da se pomogne našem sektoru u kojem je više od 60.000 djelatnika. Ugostiteljstvo nije samo Cvjetni trg u Zagrebu, splitska Riva i riječki Korzo, nego je diljem cijelog kontinenta”, rekao je Biljan tvrdeći da će poreznim rasterećenjem “prodisati”, povećati plaće djelatnicima i istovremeno ispunjavati svoje obaveze prema državi, dobavljačima i bankovnim institucijama.

‘Ne zatvaramo vrata’

Na pitanje hoće li prijedloge ugostitelja možda prihvatiti u narednim godinama, Marić je odgovorio kako ne želi spekulirati. “Naravno svi smo tu da kroz dijalog otvaramo i dodatne teme. Cijenim napore Udruge ugostitelja i mojih kolega iz Porezne uprave. Nije sve samo na temi PDV-a”, rekao je i istaknuo robno-materijalno knjigovodstvo. “Mislim da smo na dobrom putu da se tu napravi administrativno olakšanje ugostiteljima. Lako ćemo riješiti i problematiku storniranja računa predomisli li se gost o načinu plaćanja”, dodao je ministar financija.

Složenija tema je problematika napojnica, naglasio je Marić i napomenuo kako je “osjetio” da oko toga nema jedinstvenog stava između ugostiteljskih krugova, a i da dodatno promišljaju u Ministarstvu financija kako i na koji način to urediti. “S jedne strane to je dio običajnog prava, ali i nešto što ima određene posljedice na ukupna primanja ljudi koji rade u ugostiteljstvu.”

“Ne zatvaramo nikad vrata svoja na sve vrijedne prijedloge”, rekao je Marić i poručio da će nastaviti razgovarati o raznim temama.