Maroko u pustinji gradi najveću solarnu elektranu na svijetu. Fotografije su senzacionalne

Pokrivat će površinu veću od glavnog grada Rabata

An aerial view of the solar mirrors at the Noor 1 Concentrated Solar Power (CSP) plant, some 20km (12.5 miles) outside the central Moroccan town of Ouarzazate on February 4, 2016. 
Noor 1 is one of the largest solar plants in the world, which is the first stage of a larger project designed to boost renewable energy production in Morocco. / AFP / FADEL SENNA
FOTO: AFP

Maroko gradi najveće postrojenje solarnih ploča na svijetu, a nakon izgradnje pokrivat će površinu veću od marokanskog glavnog grada Rabata. Investitor se nada da će da će solarna energija dobivena nakon dovršetka projeta biti dovoljna da zadovolji potrebe domaćeg energetskog tržišta. Prvu sekciju postrojenja otvorio je jučer marokanski kralj Mohamed VI., a trebalo bi proizvoditi 160 megavati struje. U početnoj projektonoj fazi očekuje se da će Noor 1 raditi 20 sati dnevno i pokrivati područje veliko 24.3 kilometra kvadratna, piše Ifl Science.

Samo postrojenje izgrađeno je u centralnom Maroku. Pritom valja napomenuti da nije korištena uobičajena tehnnologija fotonaponskih solarnih panela, nego mnogo inovativnija solarna termalna tehnologija. Ona, naime, koristi ogledala koja prate položaj sunca. Tako sunčeve zrake efikasnije zagrijavaju ulje koje se koristi za proizvodnju pare potrebne za pogon turbina koje potom toplinsku energiju pretvaraju u električnu. Prednost solarne termalne tehnologije je ta što se pomoću nje energija može proizvoditi čak i nakon zalaska sunca s obzirom da se u zagrijanom ulju tope soli koje dulje zadržavaju toplinu.

Solarna elektrana u Maroku
Solarna elektrana u Maroku AFP

Maroko struju planira izvoziti i u Europu

Inače, ova upravo otvorena sekcija postrojenja zove se Noor 1 i očekuje se da će proizvoditi dovoljno energije da se njome snabdije više od milijun domova. Osim toga, proizvodit će električnu energiju i do tri sata nakon zalaska sunca. Nakon dovršetka cijelog projekta, koji je predviđen za 2018. godinu, ovo će postrojenje proizvoditi čak 560 megavati struje – što bi Maroku trebalo biti i više dovoljno pa se nada da će ostatak energije moći izvoziti na europsko tržište.

MOROCCO-SOLAR-ENRGY
AFP/AFP

Ovaj projekt inače je tek jedan od elemenata marokanske energetske politike usmjerene prema obnovljivim izvorima energije. Maroko, naime, očekuje da će do kraja 2030. godine najmanje 42 posto potrebne električne energije dobivati iz obnovljivih izvora. Usporedi li se taj podatak s onim da mnogo bogatija Velika Britanija u istom periodu iz obnovljivih izvora planira dobiti tek 30 posto električne energije, onda on doista zvuči impresivno.

Postrojenje Noor 1
Postrojenje Noor 1 AFP

U ovaj projekt dosad je uloženo 3.9 milijardi dolara. Njemačka investicijska banka uložila je milijardu dolara, dok je Svjetska banka dala tek 400 milijuna. No, očekuje se da će zbog očekivanog pada cijene solarne energije isplativost ovakvih projekata porasti pa se u bliskoj budućnosti možda pokrene još koji slični projekt.