Masakr u ruskoj bazi izveli su mobilizirani Tadžici. Neki Putinovi saveznici otvoreno ga prozivaju

Dvojica Tadžika ubila su 11 ročnika nakon što je njihov predsjednik javno opominjao Putina

A blue sign reading "police" in Russian spelling is seen as police officers walk towards a police station used during the Russian occupation as a base by a local pro-Russian militia, in the retaken town of Kozacha Lopan, Kharkiv region, on September 20, 2022. - This month's dramatic Ukrainian advance north of Kharkiv drove Russian forces back across the border, and uncovered evidence of torture under their occupation. (Photo by Yasuyoshi CHIBA / AFP)
FOTO: AFP

Dva nezadovoljna vojnika ustrijelila su najmanje 11 drugih ročnika u kampu za obuku u Belgorodu u južnoj Rusiji, što je dosad najgori slučaj nasilja u kaotičnoj trotjednoj mobilizaciji Kremlja, navodi The Telegraph. Fotografije navodno nastale tijekom pucnjave prikazuju mrtve ruske vojnike kako leže na podu prostorije koja izgleda kao vojna streljana. Na jednoj fotografiji bolničari liječe čovjeka s ozljedom od vatrenog oružja.

Proratni ruski dužnosnici okrivili su za pucnjavu ukrajinske specijalne postrojbe, no kasnija izvješća pokazala su da su dvojica mobiliziranih Tadžika pucala na druge novake. Rusko ministarstvo obrane potvrdilo je da je 11 novaka ubijeno, a 15 ranjeno prije nego što su dvojica Tadžikistanaca “ubijena uzvratnom vatrom”.

Putin je bio prisiljen slušati Rahmona

Do pucnjave je došlo usred rasta napetosti oko Belgoroda, tridesetak kilometara od granice s Ukrajinom. U gradu se često čuju sirene za zračnu uzbunu, a pristižu i snimke gradskih proturaketnih obrambenih sustava koji redovito pucaju. Ruski dužnosnici optužili su Ukrajinu za bombardiranje termoelektrane i drugih strateških lokacija.

Kremlj je koristio Belgorod kao glavno čvorište opskrbnih linija za svoje snage koje se bore u Donbasu, te kao uporište za ruske snage koje putuju na bojišta u Ukrajini. Tijekom posljednja tri mjeseca Ukrajina je gađala ruske linije opskrbe dalekometnim topništvom, mijenjajući zamah rata. U Astani, na summitu sa srednjoazijskim čelnicima u petak, Vladimir Putin je rekao da će ruska mobilizacija biti dovršena za petnaestak dana.

Na istom summitu Putin je morao slušati sedmominutni monolog Emomali Rahmona, tadžikistanskog predsjednika, koji ga je prekorio zbog nepoštovanja. “Uvijek smo poštovali interese našeg glavnog strateškog partnera, ali želimo i poštovanje”, rekao je. Bio je to izvanredan ispad Rahmona koji je zurio u Putina, sjedeći na suprotnoj strani velikog okruglog stola. Putin je izgledao iziritirano, ali je slušao.

Ruski utjecaj u Srednjoj Aziji sve slabiji

Ruska invazija na Ukrajinu i neuspjesi ruske vojske potkopali su Putinov status u sovjetskoj Srednjoj Aziji. Analitičari kažu da se Rahmon dosad nikad nije usudio opomenuti Putina. Gospodarstvo Tadžikistana je oko 220 puta manje od ruskog. U državi se nalazi velika ruska vojna baza, a njegovo gospodarstvo ovisi o novčanim doznakama koje vraćaju tadžikistanski migranti koji rade u Rusiji.

Ranije ovog mjeseca Sadyr Japarov, predsjednik Kirgistana, također je otkazao vojnu vježbu pod vodstvom Kremlja, naziva “Neuništivo bratstvo”. Razlog nije naveden, ali kirgistansku vladu iritira neuspjeh Kremlja da intervenira u graničnim borbama između kirgistanskih i tadžikistanskih snaga.

Rusija je bila dominantna sila u Središnjoj Aziji od raspada Sovjetskog Saveza 1991., ali u proteklih 15 godina Kina je sve snažnija. “Kina se nada da će preuzeti mjesto Rusije kao dominantne sile u Središnjoj Aziji. SAD i Indija to planiraju zaustaviti”, rekao je Husain Haqqani, direktor Hudson instituta u SAD-u, navodi The Telegraph.