Mediji objavljuju neobične tekstove o rejtingu predsjednice, brojke ipak kažu da je povijesno nepopularna

Malo smo istražili objave o popularnosti gospođe Grabar Kitarović

U tiskanom izdanju Jutarnjeg sredinom prošlog tjedna izašao je tekst naslovljen Rejting Grabar-Kitarović ne pada, već raste. U podnaslovu je stajalo kako su “zbrku oko rejtinga predsjednice izazvali rezultati istraživanja CRO Demoskopa o tome tko je najpozitivniji političar”.

U tekstu koji kontekstualizira ankete koje se redovito provode, autor se poziva na novo istraživanje agencije Ipsos, prema kojem je predsjednicu u listopadu podržavalo 59,4 posto građana. Što, doista, predstavlja rast prema prethodnim mjesecima. Novinar pritom objašnjava kako je, zbog krivog tumačenja drugog istraživanja, CRO Demoskopa, u javnosti ostao pogrešan dojam kako gospođi Grabar Kitarović pada popularnost.

Izgleda da ti napisi baš i nisu posve točni

Konkretno piše: “Novi premijer Andrej Plenković u istraživanju CRO Demoskopa dobio je značajnu prednost u odnosu na sve hrvatske političare, ali se nije tražilo izjašnjavanje o svakome pojedinačno. Tako su neki zaključili da je rejting Grabar-Kitarović znatno opao, iako takav zaključak ne odražava stvarni rejting koji predsjednica uživa”.

Međutim, iz Promocije plus, agencije koja provodi CRO Demoskop istraživanje, dobili smo službeni odgovor prema kojem se čini kako navodi iz spomenutog teksta nisu sasvim točni.

Osebujne opreme tekstova o predsjednici

Dojam o političarima za CRO Demoskop ispituje se kroz dva elementa, odnosno dva zasebna pitanja u istraživanju. Jedan je najpozitivniji političar u Hrvatskoj u ovom trenutku prema osobnom mišljenju ispitanika. “Drugi je element osobnog dojma o političarima (pozitivno odnosno negativno) koji se mjeri individualno (čita se ime i prezime političara) i to putem ljestvice Likertovog tipa”, kažu iz Promocije plus.

Tekst Jutarnjeg lista, inače, sljedeći dan prenijela je Slobodna Dalmacija, s prilično osebujnom opremom:

img_5052

Istraživanja na koje se poziva Jutarnji te, posredno, Slobodna Dalmacija, agencija Ipsos provodi za Novu TV. A Dnevnik Nove TV svojedobno ih je kontekstualizirao nešto drugačije:

screen-shot-2016-11-18-at-19-29-14

Prema rezultatima Ipsosa na koji se poziva Jutarnji, rad predsjednice, otpočetka mandata do danas, najviše je građana podržavalo u siječnju ove godine, 64,1 posto. Najmanju podršku imala je u svibnju, kada je 44,8 građana podržavalo njen rad, a 46,8 nije podržavalo.

Usporedbe s čovjekom koji nije dobio drugi mandat

Kada je Ipsos u ožujku 2012. započeo s pitanjem o podršci, rad tadašnjeg predsjednika Ivu Josipovića koji je upravo ulazio u treću godinu mandata podržavalo je 74,2 posto građana, protiv je bilo 19,4. Bivši predsjednik tu godinu završio je sa 76,5 posto podrške, a postotak onih koji ga nisu podržavali bio je svega 17,3 ispitanih.

Rad gospođe Grabar Kitarović, prema Ipsosu, u kolovozu ove godine podržavalo je 46 posto građana, u rujnu je ta podrška narasla na 55,9, a u listopadu je, doista, skočila na 59,4 posto i to je činjenica. Kao što je činjenica da joj je popularnost drastično manja od one koju je imao Ivo Josipović, koji nije uspio osvojiti drugi mandat.

Istraživanje CRO Demoskop koje, dakle, unatoč navodima medija građane ipak ispituje o dojmu kojeg imaju za svakog političara pojedinačno, zbog drugačije formulacije pitanja ima nešto drugačije rezultate. Odnosno, i bivšem predsjedniku i aktualnoj predsjednici bilježi manje postotnih poena. No njihova usporedba, kako smo prikazali na mapi objavljenoj u Telegramovoj analizi u lipnju, izgleda ovako:

1212

Pritom je, prema CRO Demoskopu, predsjednica dodatno pala pa prema posljednjim rezultatima objavljenim ovaj mjesec ima povijesno nizak rejting koji sada iznosi 14,3 posto.