Mediji pišu da Trump razmišlja o postavljanju nuklearnog oružja u Južnu Koreju; što bi to značilo za situaciju na poluotoku?

Radi se o odgovoru na stalne vojne prijetnje Sjeverne Koreje

(FILES) This file photo taken on June 30, 2017 shows South Korea's President Moon Jae-in and US President Donald Trump shaking hands in the Rose Garden of the White House in Washington, DC.
Trump and Moon agreed on September 4, 2017, to remove limits on the payload of the South's missiles, Seoul's presidential office said, as the UN Security Council met to discuss a response to Pyongyang's sixth and most powerful nuclear test. The two leaders in a phone call "agreed to lift the cap on missile payload of South Korea as an effective countermeasure" against Pyongyang's test on Sunday. / AFP PHOTO / Brendan Smialowski
FOTO: AFP

Američki predsjednik Donald Trump razmatra mogućnost raspoređivanja taktičkog nuklearnog naoružanja u Južnu Koreju, kao odgovor na neprestane vojne prijetnje iz Sjeverne Koreje, objavila je televizijska postaja NBC-a, pozivajući se na visoke dužnosnike Bijele kuće i Pentagona.

To je jedna od brojnih varijanti kažnjavanja Sjeverne Koreje o kojima je Trump 3. rujna, ubrzo nakon šestog nuklearnog pokusa koji je izvela Sjeverna Koreja, raspravljao sa svojim savjetnicima za nacionalnu sigurnost u Washingtonu.

Trumpovi savjetnici protiv nuklearnog oružja

NBC je također izvijestio da do raspoređivanja nuklearnog oružja može doći tek nakon službenog zahtjeva vlade u Seulu. Takvoj namjeri, tvrdi NBC, protive se neki ugledni Trumpovi savjetnici koji su upozorili da bi tim potezom bila završena tridesetogodišnja američka politika denuklearizacije korejskog poluotoka. A to bi onda vrlo brzo moglo dovesti do rata i nuklearne katastrofe neviđenih razmjera.

Od ostalih opcija u Bijeloj kući se razgovaralo i o cyber-napadu na Pjongjang, o povećanom nadzoru nad Sjevernom Korejom, o efikasnijim obavještajnim operacijama, uvođenju sankcija protiv kineskih banaka koje posluju s Pjongjangom, ali i o nadogradnji sustava proturaketne obrane u zemljama jugoistočne Azije.

Većina građana želi da Južna Koreja ima nuklearno oružje

Istodobno s tom vijesti u Seulu su objavljeni rezultati istraživanja javnog mijenja koji su pokazali da čak 60 posto Južnokorejanaca, podupire ideju da se njihova armija opskrbi nuklearnim naoružanjem. To je dva posto više nego prošle godine kad je Pjongjang u rujnu testirao svoju petu atomsku bombu. Pristalice nuklearnog oružja smatraju da je to jedini način da se uspostavi ravnoteža snaga na Korejskom poluotoku.

Više od 35 posto južnokorejskih građana protivi se ideji uvođenje nuklearnog oružja. Dio zagovornika smatra da Južna Koreja mora sama razviti vlastito nuklearno naoružanje i da se zbog toga mora povući iz međunarodnog ugovora o neširenju atomskog oružja, (NPT), dok manji dio drži da atomske bombe valja zatražiti od SAD-a. Zanimljivo je pri tomu da tek 37 posto ispitanika smatra da bi Sjeverna Koreja mogla izazvati rat.

Choo Miee, predsjednica vladajuće Demokratske stranke Koreje (DPK), ponovno je odbacila ideju u uvođenju nuklearnog oružja. “Kad bismo sami počeli razvijati atomsko naoružanje, tada bi to značilo da se slažemo s politikom sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una da njegova zemlja postane nuklearna sila.” Hong Joon-pyo, predsjednik oporbene konzervativne stranke, LKP, smatra pak da se samo atomskim bombama može osigurati efikasna zaštita građana njegove zemlje.

Sukobi zbog američkog proturaketnog sustava

Dok se tako u Seulu vode političke rasprave o nuklernom naoružanju, u gradiću Seongju, udaljenom oko 300 kilometara od Seula, oko 400 mještana cijelu noć vodilo je pravi rat protiv policijskih kordona koji su osiguravali prolazak američkog konvoj koji je u obližnju vojnu bazu dopremio četiri najmodernija američka poturaketna sustava THAAD. Oprema je dovezena na deset golemih kamiona iz vojne zračne baze Osan, oko 70 kilometara južno od Seula, a njen prolaz štitilo je čak 8.000 policajaca.

Prosvjedi su organizirani jer se stanovnici boje da bi zbog THAAD-a njihov grad mogao postati primarni cilj sjevernokorejskih napada, a također su zabrinuti da bi elektromagnetski valovi iz najsuvremenijih radara mogli uzrokovati zdravstvene i ekološke probleme. Uhićeno je petnaestak demonstranata, a nekoliko desetaka policajaca i građana prevezeno je zbog ozljeda u obližnju bolnicu.

Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in naredio je raspoređivanje dodatnih THAAD lansera ubrzo nakon što je Pjongjang krajem srpnja lansirao drugu interkontinentalnu balističku raketu. Kina i Rusija odmah su se snažno suprotstavile novom raspoređivanju THAAD-a u Južnoj Koreji, smatrajući da to jača vojnu prisutnost Washingtona u regiji, ali i potkopava njihovu sigurnost. Seul i Washington međutim tvrde da THAAD sustav služi isključivo za obranu od sjevernokorejskih projektila.

Ekstravagantna gozba za konstruktore bombe

Korejski čelnik Kim Jong-un priredio je 9. rujna ekstravagantnu gozbu u čast nuklearnih stručnjaka koji su proizveli hidrogensku bombu koja je uspješno testirana 3. rujna, izvijestili su u nedjelju državni mediji u Pjongjangu. Ceremonija je održana u povodu Dana nezavisnosti, a sjevernokorejska državna agencija, KCNA, priopćila je kako se time svečano obilježio uspješan završetak razvoja minijaturnih nuklearnih bojevih glava koje se mogu montirati na interkontinentalne balističke rakete.

Glavne zvijezde gala prijema, uz Kim Jong-una i njegovu suprugu Ri Sol-ju, bili su Ri Hong-sop, voditelj sjevernokorejskog nuklearnog programa i Hong Sung-mu, zamjenik predsjednika vladajuće Radničke partije Koreje i trenutno najbliži suradnik mladog diktatora. Kim je ušao u dovoranu držeći njih dvojicu za ruke, a nakon toga ih je nahvalio u svom govoru kao ljude koji su najzaslužniji za spektakularan napredak u razvoju nuklernog pograma.

Sjevernokorejski mediji objavili u fotografije Honga i Ri Hong-sopa u vojnim odorama s četiri zvjezdice i tri zvjezdice. Do njih je cijelo vrijeme svečanosti stajao i Ri Man-gon, član Politbiroa, zamjenik predsjednika stranke te šef partijskog Komiteta za naoružanje i streljivo. Njih trojica, Ri Man-gon, Hong Sung-mu i Ri Hong-sop, nalaze se na listi osoba protiv kojih su uvedene sankcije UN-a.

Nemilosrdan udarac američkim imperijalistima

Kim je istakao da je nedavno testiranje hidrogenske bombe “velika pobjeda korejskog naroda koji ju se ostvario po cijeni vlastite krvi, stezajući remen u teškom razdoblju”, objavila je KCNA. Kim je također pozvao sve dužnosnike da “udvostruče napore” i “slijede borbeni duh i hrabrost nuklearnih boraca” te je izdao naredbu vojnim znanstvenicima i tehničarima da nastave provoditi znanstvena istraživanja koja će ojačati Sjevernu Koreju kao nuklearnu silu.

Svoj govor završio je upozorenjem da je time zadan “nemilosrdan udarac američkim imperijalistima”. Ceremonija je završila nastupima brojnih ansambala koji su izvodili patriotske pjesme u kojima se narod zaklinje na vjernost Kim Jong-unu. Inače, dok su nuklearni eksperti dolazili iz svoje vojne baze u Pjongjang, u svim mjestima kroz koja su prolazili, dočekivala ih je i pozdravljala masa naroda. U glavnom gradu priređen im je veličanstven doček sa spektakularnim vatrometom kako to i priliči pravim herojima, izvijestila je službena korejska središnja novinska agencija.

U ponedjeljak će Vijeće sigurnosti UN-a glasovati o nacrtu rezolucije kojom će se nametnuti nove, do sada najstrože sankcije protiv Sjeverne Koreje. U njima je predviđeno uvođenje naftnog embarga, zamrzavanja imovine Kim Jong-una te zabrana uvoza tekstila iz te zemlje. Ako se one prihvate, to bi moglo dovesti sjevernokorejsko gospodarstvo u katastrofalnu situaciju. Stoga mnogi analitičari vjeruju kako će se Rusija i Kina usprotiviti uvođenju novih, do sada najdrastičnijih kaznenih mjera protiv Pjongjanga te da će zatražiti njihovo ublažavanje.