Nekad je nužno odabrati stranu

Priča oko SOA-e prilično se zaoštrila. Ovo je 10 najvažnijih stvari o tome

Premijer Orešković treba donijeti odluku za mjesec dana

FOTO: PIXSELL

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović potpisala je Odluku o smjeni ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića. Premijer Tihomir Orešković treba donijeti konačnu odluku. Predsjednica je kazala kako je bilo kršenja zakona, a svi mediji objavili su kako je nezadovoljna što je, tijekom obrade Zdravka Mamića, došlo i do prisluškivanja predsjednice s kojom se Mamić intenzivno družio.

1. Poznata priča o Lozančiću iz 2015.

“Obavještajni skandal: Kako je SOA kupovala softver za nadzor Skypea, WhatsAppa i Vibera”, glavni je naslov na naslovnici Jutarnjeg lista. Predstavljen kao ekskluzivno otkriće i veliki obavještajni propust, članak novinara Krešimir Žabeca donosi priču o suspektnoj nabavi softvera tijekom koje su navodno procurila imena tajnih agenata SOA-e. Identičan priču mediji su već objavili, u srpnju 2015. godine. Cijela korespondencija koju Jutarnji prikazuje kao veliku ekskluzivu i propust ravnatelja SOA-a Dragana Lozančića možete pronaći javno, na Wikileaksu, ovdje, a posebno je redikulozno što sam novinar u jednom trenutku priznaje su podaci već dostupni na Wikileaksu.

26.11.2015., Zagreb - Konzultacije stranaka i koalicija kod predsjednice Kolinde Grabar-Kitarovic. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović PIXSELL

2. Curenje obavještajnih podataka

Potpredsjednik Sabora Ivan Tepeš gostujući u emisiji Otvoreno HRT-a smatra da je ono što se u javnosti zna o Lozančiću tek vrh sante leda. Podsjetio je na navodni propust neinformiranja predsjednice da kontaktira s osobama koje obrađuje SOA, što smatra namjernim činom. Rekao je i da ima informaciju kako je Lozančić uspostavio suradnju s obavještajnom službom jedne države koja je tada bila pod međunarodnim sankcijama, a bez znanja predsjednice i Vijeća za nacionalnu sigurnost. “Trebamo pustiti premijera da na miru donese odluku o Lozančiću”, dodao je Tepeš.

Na to je reagirao SDP-ov Peđa Grbin .“Šokiran sam i zabrinut. Potpredsjednik Sabora po našem zakonu i obavještajnom sustavu ne bi smio znati ove obavještajne podatke”, rekao je Grbin i pitao se želimo li da se glede smjene glavnog “špijuna” u državi držimo zakona ili kako se komu svidi. Optužbe zlouporabe SOA-e od strane Milanovića smatra neistinitima. Velikim problemom Grbin smatra što saborski Odbor za unutarnju politiku ne može provesti istragu i smatra to planiranim potezom.

25.09.2015., Zagreb - Pedja Grbin u izjavi za medije ostro napao Ustavni sud povodom odluke o izbornom zakonu. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
SDP-ov Peđa Grbin PIXSELL

3. Strane tajne službe se vesele

Član Vijeća za domovinsku sigurnost Vlatko Cvrtila također je u Otvorenom istaknuo je da predsjednica ima pravo pokrenuti postupak opoziva. “Ona je rekla da je došlo do kršenja zakona, iako mi ne znamo o kojem se točno kršenju radi”, rekao je i napomenuo da institucije sada trpe jer Lozančić je trenutno napola na poslu, a napola nije, dok se čeka očitovanje premijera. Osvrnuo se Cvrtila i na curenje informacija o radu naših obavještajnih službi komentiravši kako se susjedne tajne službe jako vesele takvim situacijama.

4. Predsjednica nameće stil Franje Tuđmana

“Premijer i predsjednica sastali su se neposredno prije donošenja odluke predsjednice, a Orešković je izričito rekao da će odluku donijeti idući tjedan”, pojasnio je razvoj događaja politički analitičar Ivan Rimac. “Komentirao sam već poteze predsjednice koji izlaze iz ovlasti. Ona pokušava nametnuti stil koji bi odgovarao bivšem predsjedniku Tuđmanu, ali to je bilo u situaciji kad je on imao znatne ovlasti u polupredsjedničkom sustavu”, istaknuo je Rimac, gostujući u Otvorenom.

03.12.2015., Markov trg, Zagreb - Odrzana je prva konstituirajuca sjednica osmog saziva Hrvatskog sabora. Kolinda Grabar Kitarovic, Tomislav Karamarko. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Kolinda Grabar Kitarović i Tomislav Karamarko PIXSELL

5. Važan segment afere o kojem se uopće ne raspravlja

Ipak, o jednom iznimno važnom segmentu te afere uopće se ne raspravlja o čemu je pisao Telegramov novinar Mladen Pleše. Da se takav skandal dogodio u SAD, Velikoj Britaniji ili drugim demokratskim državama u parlamentu bi odmah bila osnovana komisija koja bi dobila zadatak da utvrdi sve relevantne činjenice vezane uz tu aferu. Rasprava se ne bi, kao Hrvatskoj, svela na to je li Lozančić trebao obavijestiti predsjednicu države da komunicira s osumnjičenom osobom ili ne, nego bi se razmotrile sve dimenzije tog krajnje neugodnog slučaja.

Pogotovo stoga što je upravo iz Ureda Kolinde Grabar Kitarović procurilo otkriće da je SOA prisluškivala njene razgovore sa Zdravkom Mamićem. A to znači da bi se, uz utvrđivanje odgovornosti šefa obavještajne službe, moralo razmotriti je li predsjednica države u razgovoru s osumnjičenikom prekršila neke od svojih zakonskih ili moralnih obveza. A da bi to mogla učiniti saborska komisija morala bi imati na raspolaganju sve transkripte njihovih razgovora.

23.01.2016., Zagreb - Primopredaja vlasti Milanovic - Oreskovic u Banskim dvorima nakon sjednice Hrvatskog sabora na kojoj je izglasano povjerenje Vladi. Tihomir Oreskovic, Tomislav Karamarko, Bozo Petrov. Photo: Borna Filic/PIXSELL
23.01.2016., Zagreb - Primopredaja vlasti Milanovic - Oreskovic u Banskim dvorima nakon sjednice Hrvatskog sabora na kojoj je izglasano povjerenje Vladi. Tihomir Oreskovic, Tomislav Karamarko, Bozo Petrov. Photo: Borna Filic/PIXSELL
PIXSELL

6. Oreškovićeva odluka za mjesec dana

Premijer je, po izvorima iz njegova okruženja, navodno ljut i ponižen nakon što mu je predsjednica poslala na supotpis odluku o Lozančićevoj smjeni i stoga će odluku malo prolongirati, piše 24 sata. “Orešković definitivno neće biti marioneta, tko god to priželjkivao, a to će i pokazati na ovoj aferi. Njegov plan za sada se sastoji u tome da će potpis na razrješenje Lozančića staviti, ali ne uskoro, nego za mjesec dana”, kazao je izvor iz premijerova okruženja.

7. Realno je za očekivati da će premijer supotpisati, piše HRT

Kako je neslužbeno doznao HRT premijer bi mogao pristati na smjenu Lozančića. Naime, u ovakvim uvjetima kada šef tajne službe ne uživa povjerenje predsjednice, realno je za očekivati da će i premijer pristati na smjenu jer Banski dvori nemaju razloga otvarati političku frontu s Pantovčakom.

8. Petrov ne vidi razloga za smjenu

Potpredsjednik Vlade Božo Petrov kazao je u subotu da on u ovom trenutku ne vidi razlog za smjenu ravnatelja Sigurnosno obavještajne agencije (SOA) Dragana Lozančića, s kojim je razgovarao, te da “ako se kojim slučajem dogodi, za to moraju postojati jasni argumenti”. “Mislim da se razrješenje ravnatelja SOA-e može dogoditi jedino ako su dva potpisa (predsjednice i premijera) tako da u ovom trenutku gospodin Lozančić nije još uvijek razriješen, s tim da je Predsjednica učinila taj korak od svoje strane”, rekao je između ostalog Petrov.

19.01.2016., Zagreb - Sastanak Nacionalnog vijeca MOST-a nezavisnih lista. Bozo Petrov u jednim trenutku napustio je sastanak te se nakon pola sata vratio u sredisnjicu mosta. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Potpredsjednik Vlade Božo Petrov PIXSELL

9. Smjena je presedan i pritisak na premijera

Odluka predsjednice prilično je iznenadila hrvatsku javnost i to zbog načina na koji je to učinila. Naime, kako Zakon o sigurnosno obavještajnom sustavu RH propisuje, ravnatelji sigurnosno-obavještajnih agencija imenuju se i razrješuju rješenjem koje supotpisuju Predsjednik Republike i predsjednik Vlade. Dosad su uvijek imenovanja i razrješenja ravnatelja SOA-e prolazila na način da bi se predsjednik i premijer o svemu prethodno dogovorili, a onda gotovo istovremeno potpisali dokument o imenovanju, odnosno, razrješenju određene osobe. Sudeći po izjavi premijera on nije bio upoznat s odlukom predsjednice. Rekao je da će o tome razgovarati i dogovoriti se s predsjednicom.

06.01.2016., Zagreb - Tehnicki ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojic odrzao je konferenciju za medije o optuzbama iz MOST-a da je naredio pracenje Boze Petrova. Photo: Petar Glebov/PIXSELL
Bivši ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić PIXSELL

10. Odbili Ostojića za šefa Odbora za unutarnju politiku

Većina u saborskom Odboru za izbor i imenovanja odbila je u petak prijedlog oporbenih klubova da se predsjednikom Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost imenuje donedavni ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić. Za njegovo imenovanje glasovalo je samo troje zastupnika iz SDP-a i HNS-a, a protiv su bili zastupnici stranaka Domoljubne koalicije i Mosta. Predsjednik Odbora Franjo Lucić novinarima je nakon sjednice kazao kako ne spori da oporba ima pravo na čelno mjesto u Odboru za unutarnju politiku, ali kako Ostojić “nije adekvatno rješenje”. Bivšem ministru zamjera, među ostalim, što je u javnim nastupima vezanim uz unutarstranačke izbore u SDP-u “iskazao agresivnost i nesigurnost”.