Među hrpom gubitnika na bavarskim izborima, Zeleni su trijumfirali. Donosimo priču o ženi koja stoji iza svega

Kako je Katharina Schulze, 33-godišnja supredsjednica stranke, uspjela

Top candidates of the ecologist Greens party in Bavaria Katharina Schulze is celebrated on stage at the election party after the Bavaria state election in Munich, southern Germany, on October 14, 2018. (Photo by Christof STACHE / AFP)
FOTO: AFP

Katharina Schulze, 33-godišnja diplomirana politologinja i komunikatorica, najzaslužnija je za jučerašnji spektakularan uspjeh stranke Zelenih na pokrajinskim izborima u Bavarskoj. Zeleni su dobili 17,5 posto glasova što je dvostruko više nego prije četiri godine. Schulze, koja je supredsjednica stranke, na predizborne skupove dolazila je odjevena u dva potpuno različita modna stila: ili u minisuknjama ili dirndlama, tradicionalnoj odjeći žena Bavarske i austrijskih Alpa. Time je s jedne strane pokušala iskazati svoju privrženost tradiciji, a s druge predanost modernom. Neki su to shvatili i kao slikovit način demonstriranja tranzicije kroz koju je prošla njena stranka koja joj je osigurala neočekivani podvig u Bavarskoj, srcu konzervativizma u Njemačkoj.

Premda suzdržani Bavarci nisu ostavljali dojam da ih previše zanimaju izbori, zabilježena je golema izlaznost od više od 72 posto. Što doista iznenađuje budući da ulice i trgovi nisu bili prepuni uobičajenih predizbornih poruka, a premda je bilo plakata s fotografijama kandidata, njih je bilo puno manje nego kad se, primjerice, održavaju izbori u Hrvatskoj. Za razliku od stanovite predizborne distanciranosti i hladnoće birača, Katharine Schulze imala je potpuno amerikaniziranu kampanju. Obraćala se građanima s nevjerojatno puno strasti, energije, entuzijazma, obilazila je naselja, škole, dječje vrtiće, tvornice, trgovine, poljoprivrednike, dočekivala je birače na ulicama, ispijala pivo po pivnicama, vozila se u konjskim zapregama, igrala se s malom djecom, učenicima i studentima, šarmirala je televizijske gledatelje i radio slušatelje briljantnim govorničkim umijećem, veseljem, šarmom pa je veliki broj Bavaraca na kraju zaključio kako Schulze ima karizmu rođenog vođe.

Kako su Zeleni postali ozbiljna politička stranka

Stranka Zelenih počela je djelovati kao jednokratni radikalni anti-establishment pokret koji je sedamdesetih godina demonstrirao protiv američkih projektila s nuklearnim bombama na zapadnonjemačkom tlu. Kao stranka na nacionalnoj razini formirali se 1980., kad se Schulze nije ni rodila. Tada su ujedinili svi oni koji su bili frustrirani ponašanjem velikih političkih stranaka, prije svega ljevičarskog SPD-a i konzervativne stranke CDU. Tu su se okupili aktivisti za zaštitu okoliša, pobornici mira, zaštitnici ljudskih prava, feministkinje… Nove generacije Zelenih, koje najbolje simbolizira upravo Schulze, modernizirale su i proširile politički program pa danas Zeleni promoviraju liberalne ideje, zalažu za otvorene granice, europske integracije, bore se protiv klimatskih promjena, vode brigu o obrazovanju, socijalnoj pravdi, zaštiti potrošača te inzistiraju na čvrstim pravilima u zaštiti okoliša.

Nekoć stranka hipija, feministica, mirovnih aktivista danas je moderna stranka koja okuplja uglavnom urbane, visoko obrazovane građane koji se zalažu za multikulturalno društvo. Među Zelenima u Bavarskoj bilo je najviše kandidata s imigrantskim podrijetlom. I što je najvažnije u gradovima, posebice u Münchenu, Zeleni su osvajali gotovo 30 posto glasova pa su tako stali iz buk do sada neprikosnovene Kršćansko socijalne unije. I to u najbogatijoj državi Njemačke u kojoj su dosad dominirali socijalno konzervativni i ruralni birači.

Na 50 posto vodećih funkcija moraju biti žene

Schulze ne pripada ni lijevom ni desnom krilu stranke, a njena je strategija bila približiti se Katoličkoj crkvi jer ona intenzivno organizira pružanje pomoći izbjeglicama. Istodobno je uspjela oteti ekskluzivno pravo CSU da isključivo oni mogu govoriti o domoljublju. Zbog toga je nosila tradicionalnu narodnu odoru, koja je do sada bila zaštitni znak CSU-a, a na predizbornim skupovima objašnjavala je da termini Domovina, Heimat i Bavarianness, nisu u vlasništvu konzervativaca.

Također, Schulze je zaigrala na kartu sentimentalnosti znajući da su Bavarci tradicionalno privrženi obrani svojih prirodnih ljepota od pretjerane urbanizacije i eksploatacije. Zaraznim osmjehom koji ne skida s lica te vrhunskim retoričkim umijećem, Schulze je odigrala presudnu ulogu u uspjehu Zelenih, premda je ona tek supredsjednica stranke zajedno s Robertom Habeckom. Zeleni u Bavarskoj imaju, naime, već dugo tradiciju da stranku vode dva supredsjedatelja: muškarac i žena, s tim da jedan pripada lijevom krilu, a drugi centru, odnosno pragmatičnom krilu. Još od 1979. među Zelenima vlada kvotni sustav koji implicitno zahtijeva da su žene na najmanje 50 posto funkcija.

Počeci, razvoj karijere i pobjeda u Bavarskoj

Katharina Schulze rođena je 1985., a već u srednjoj školi imala je potrebu biti glavna, pa je bila predstavnik učenika. Tu je poziciju objašnjavala činjenicom da nikada nije mogla držati usta zatvorenima. Diplomirala je interkulturalnu komunikaciju, političku znanost i psihologiju na Ludwig-Maximilians-Sveučilištu u Münchenu. Jedan semestar studirala je na University of California, San Diego gdje je istodobno stažirala u američkoj Demokratskoj stranci u Michiganu. Za studija radila je, među ostalim, za tvrtke Siemens, njemačke konzultantske tvrtke Akzente, Kienbaum… Po završetku studija bila je jedna od najangažiranijih aktivistica u stranci, a izabrana je za glasnogovornicu pokreta mladih stranke Zelenih koji je uspio spriječiti da se München kandidira za domaćinstvo Zimskih olimpijskih igara 2022. Već 2013. izabrana je na listi Zelenih u bavarski parlament, a posebno se odlikovala zanimanjem za širu politiku te sigurnosna pitanja.

Činjenica da su Zeleni postali druga stranka po snazi u Bavarskoj koja ima 9 milijuna birača, u kojoj ekonomske trendove diktiraju poslovni konglomerati poput Siemensa, Alianza ili BMW-a, uspjeh je koji otvara vrata Zelenima u cijeloj Njemačkoj. Nisu samo Bavarci razočarani ponašanjem tradicionalnih političkih stranka, jednako su nezadovoljni svi Nijemci. Uostalom, Kršćansko demokratska unija Angele Merkel i Socijaldemokratska partija izgubile su u Bavarskoj zajedno više od 20 posto birača, od kojih se veliki dio okrenuo Zelenima, a nešto manje radikalnoj desnoj Alternativi za Njemačku (AfD). Zbog toga će se politički potres koji je imao epicentar u Bavarskoj i te kako osjetiti u Berlinu, ali i u cijeloj Njemačkoj. Osim što će dodatno pasti potpora Vladi Angele Merkel to će opasno ugroziti i oslabjet poziciju SPD-a i CDU-a.

40 posto novih birača Zelenih iz desnog političkog centra

Odnos prema imigrantima, slažu se analitičari i komentatori, presudio je pri opredjeljivanju birača. Paradoksalno je da je premekani odnos socijaldemokrata prema imigrantima dio njihovih glasača gurnuo prema desničarskoj Alternativi za Njemačku koja je osvojila 10,3 posto glasova te prvi puta ušla u bavarski parlament.

Istodobno radikaliziranje i zaoštravanje odnosa spram “azilskog turizma” imigranata te prijetnje o tvrđoj zaštiti granica, toliko su zaprepastile liberalne konzervativce koji nisu mogli vjerovati kako je njihova stranka CSU toliko skrenula udesno da su na izborima glasovali za Zelene. Analize pokazuju da je čak četrdeset posto novih birača Zelenih širom Njemačke došlo iz desnog političkog centra.

Krivnju za dramatičan poraz SDP-a i CSU-a većina analitičara svaljuje na njihova vodstva koja su prespavala sve promjene koje su u kratkom razdoblju utjecale na cijelo društvo, sve Nijemce, pa i Bavarce, najkonzervativnije među njima.