Merkel i Hollande upravo održali važan govor, upozoravaju da Europskoj uniji prijeti propast

Snažno su se zauzeli za još tješnje integracije u Europskoj uniji

French President Francois Hollande (R) sits next to German Chancellor Angela Merkel (L) during their joint address at the European Parliament on October 7, 2015 in Strasbourg, eastern France. Angela Merkel and Francois Hollande are set to give a joint address, the first such event by leaders of the two countries since 1989. Merkel and Hollande, the leaders of the European Union's two biggest economies, have played a driving role in a series of challenges that have gripped the 28-nation bloc, ranging from the migrant crisis to the Greek debt saga and the conflict in Ukraine. Failure to act in Syria risks stoking a "total war" in the Middle East, Francois Hollande said in a landmark speech to the European Parliament alongside Angela Merkel.  AFP PHOTO / PATRICK HERTZOG
FOTO: AFP

Francuski predsjednik François Hollande i njemačka kancelarka Angela Merkel snažno su se zauzeli za još tješnje integracije u Europskoj uniji, ističući da bi proces u suprotnom pravcu značio kraj Unije.

Merkel i Hollande govorili su danas popodne na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu. To je prvi put da čelnici dviju najvećih zemalja EU nastupaju zajedno pred europskim zastupnicima nakon 1989. godine, kada su govorili tadašnji kancelar Helmut Kohl i predsjednik François Mitterand.

“Danas nije riječ o više ili manje Europe, nego o afirmaciji Europi ili kraju Europe”, rekao je Hollande, čije su riječi popraćene pljeskom većine zastupnika, dok su euroskeptici negodovali. “Kraj Europe značio bi povratak na nacionalne granice, kraj zajedničkih politika, napuštanje eura”, dodao je.

EU kao federacija nacionalnih država

Hollande je rekao da EU treba raditi na perspektivi federacije nacionalnih država. “Moramo ići dalje, moramo nastaviti, u suprotnom nećemo stati na ovome, nego se vraćati natrag”, rekao je Hollande. “Jači smo zajedno nego odvojeno, a primjer za to je dužnička kriza – mi smo osigurali jedinstvo eurozone”, rekla je Merkel. “Iluzija je da se možemo zatvoriti u eri interneta”, dodala je.

Dvoje čelnika u svojim su se govorima osvrnuli na glavne izazove s kojima je EU danas suočen – Sirija, izbjeglička kriza, dužnička kriza u eurozoni, Ukrajina, klimatske promjene. “Unatoč bojazni da će integracija EU smanjiti naše raznolikosti, ona ju je još više obogatila”, rekla je Merkel, koja je govorila o više tema, od Ukrajine do budućnosti eura, a najviše vremena posvetila je izbjegličkoj krizi.

Merkel kritizirala Dublinski sustav

Istaknula je da se treba pozabaviti uzrocima izbjegličke krize, ratom u Siriji na prvom mjestu. Dodala je da na izbjeglice ne treba gledati kao na anonimnu masu nego kao na pojedince, pri čemu se treba držati najviših standarda zaštite ljudskih prava. Kancelarka Merkel je rekla da je odgovor za sve izazove pred kojima je EU u jedinstvu i zajedničkom odgovoru, ističući da su Njemačka i Francuska spremne na to.

Kritizirala je postojeći Dublinski sustav, po kojem je prva zemlja u EU u koju uđe izbjeglica dužna razmatrati zahtjev za azil. Smatra da je taj mehanizam zastario i da je potreban novi, koji će omogućiti pravedniju raspodjelu tereta među zemljama članicama. Merkel je rekla i da je proširenje Europske unije bilo veliki uspjeh. “Danas vidimo da su napori za ulazak novih zemalja članica urodili plodom”, rekla je.

U raspravi koja je uslijedila, šefovi zastupničkih klubova pozdravili su istupe dvoje čelnika. Jedino su euroskeptici, Britanac Nigel Farage i Francuskinja Marine Le Pen, žestoko kritizirali pozive za tješnjom integracijom EU. Oboje su isticali njemačku dominaciju u EU, a Marine Le Pen je Hollandea nazvala “gospodine vicekancelaru”. “Ne mogu vas osloviti kao predsjednika”, rekla je Le Pen, dodajući da je Francuska potpuno podređena njemačkom diktatu.