Merkel nakon seksualnih napada predlaže oštre kazne i deportaciju onih izbjeglica koji su prekršili zakon

'To su odvratna kriminalna djela koja iziskuju odgovarajuće odgovore'

FOTO: AFP

Vladajuća Kršćansko-demokratska unija (CDU) donijela je, reagirajući na događaje u novogodišnjoj noći u Koelnu, na svojoj dvodnevnoj sjednici stranačkog vrha u Mainzu, čitav niz mjera koje bi trebale olakšati protjerivanje stranaca i izbjeglica koji su prekršili zakon, priopćeno je danas u Mainzu.

Dvodnevni sastanak

„To što se dogodilo u novogodišnjoj noći su odvratna kriminalna djela koja iziskuju odgovarajuće odgovore“, rekla je njemačka kancelarka i predsjednica CDU-a Angela Merkel nakon dvodnevnog sastanka vrhovništva stranke u Mainzu.

Objasnila je kako su najavljene promjene zakona u interesu građana, ali i u interesu izbjeglica koje su posljednjih mjeseci došle u Njemačku.

U tzv. Objavi iz Mainza vrh CDU-a najavljuje zakonske promjene koje bi trebale olakšati protjerivanje izbjeglica koje su prekršile zakon. Tako će prekid postupka ispitivanja mogućnosti stjecanja političkog azila nastupiti već i kod uvjetne zatvorske kazne.

Nove mjere protiv đeparoša

Do sada je podnositelj zahtjeva za azilom morao biti osuđen najmanje na zatvorsku kaznu u trajanju od tri godine prije nego što mu je oduzeto pravo boravka u Njemačkoj. Ova mjera je usmjerena prije svega protiv serijskih počinitelja koji nakon sitnijih kaznenih djela, poput džeparenja, u pravilu nakon nekoliko dana boravka u istražnom zatvoru izlaze na slobodu.

060116RP3-GERMANY-CRIME-POLITICS-SECURITY
AFP

U novogodišnjoj noći je u Koelnu ali i drugim njemačkim gradovima došlo do masovnog seksualnog napastovanja i pljački žena, a kako se kasnije uspostavilo kod počinitelja se većinom radi o izbjeglicama.

Računa se da će, na pritisak bavarske Kršćansko-socijalne unije, Njemačka uskoro kao zemlje sigurnog porijekla proglasiti i Maroko i Alžir, zemlje čiji državljani posebno upadaju u oči u kriminalnim statistikama. Proglašenje neke zemlje sigurnom olakšava protjerivanje njihovih državljana.

Provjere bez opravdane sumnje

Osim olakšanog protjerivanja CDU će se založiti i za mogućnost provjere osoba koje policija može pokrenuti i kada za to ne postoji očit razlog.
Vrh CDU-a zbog „pojačane zabrinutosti među građanima“ također traži smanjenje broja izbjeglica.

„Nastavak ovakvog priljeva izbjeglica bi na dulje staze prekoračio granice izdržljivosti za društvo i državu, pa čak Njemačku“, stoji u „Objavi iz Mainza“. Kancelarka Merkel je izjavila kako se „punom parom“ radi na provođenju mjera koje bi rezultirale smanjenjem broja izbjeglica.

I ove godine milijun izbjeglica?

Njemački tjednik Der Spiegel javlja, pozivajući se na vladine izvore, kako njemačka vlada i u 2016. računa sa sličnim priljevom izbjeglica kao i u 2015., kada je u Njemačku službeno ušlo 1,1 milijuna izbjeglica. Predsjedništvo CDU-a je nakon sastanka izrazilo optimizam glede dogovora oko provedbe planova o pooštrenju zakona s manjim partnerom u koalicijskoj vladi Socijaldemokratskom strankom Njemačke (SPD).

Predsjednik SPD-a Sigmar Gabriel založio se u petak također za uvođenje pojačanih mjera koje bi pridonijele olakšanom protjerivanju podnositelja zahtjeva za azilom koji su prekršili zakon. Gabriel je onim zemljama koje ne budu surađivale u prihvaćanju svojih protjeranih državljana zaprijetio smanjenjem sredstava u sklopu programa pomoći zemljama u razvoju.