Nekad je nužno odabrati stranu

Merkel se vrlo studiozno priprema za susret s Trumpom. No, koje su realno šanse da im odnosi ne budu napeti?

Njemačka kancelarka, piše Bloomberg, pregledava sve stare intervjue

(COMBO) This combination of file photos created on January 16, 2017 shows US President-elect Donald Trump (December 16, 2016 in Orlando, Florida) and German Chancellor Angela Merkel (R, September 17, 2013 in Magdeburg).
Chancellor Angela Merkel made a "catastrophic mistake" in letting migrants flood into Germany, US President-elect Donald Trump said in a newspaper interview on January 15, 2017.
 / AFP PHOTO / Jim WATSON AND Ronny HARTMANN
FOTO: AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel češlja kroz stare intervjue i priloge o Donaldu Trumpu kako bi se pripremila za njihov prvi susret, reklo je Bloombergu dvoje ljudi koji su upoznati s njenim pripremama.

Dok proučava novog američkog predsjednika, Merkel se priprema i za kampanju u kojoj će na izborima naredne jeseni pokušati osvojiti svoj četvrti mandat na mjestu kancelarke. Trumpovom tranzicijskom timu predložen je što skoriji sastanak, na kojem bi Merkel s Trumpom mogla razgovarati o njegovim stavovima o EU, NATO-u i slobodnoj trgovini.

Povukla neke jasne granice

“Kancelarka je u dobroj poziciji da pozitivno utječe na sliku Njemačke i Europe kod novom američkog predsjednika. Njeno iskustvo i poznavanje problematike dobro će joj poslužiti“, rekao je Juergen Hardt iz Merkeličinog CDU-a.

Merkelični metodični pristup, koji se bazira na izgradnji koalicija, u suprotnosti je s Trumpovom “Twitter diplomacijom“ i pomogao joj je da 11 godina vodi najveću europsku ekonomiju. Merkel je već povukla neke granice koje Trump ne smije prijeći, poput pokušaja potkopavanja EU u trenucima kada se Unija suočava s gubitkom Velike Britanije i prijetnjom nacionalističkih i populističkih stranaka.

Ne namjerava tolerirati miješanje

Poruka koju Merkel treba poslati je da je EU njemački strateški interes, i da će se svaki pokušaj da se Unija oslabi shvatiti kao “miješanje u tuđi travnjak“, rekao je Thomas Bagger iz njemačkom Ministarstva vanjskih poslova. “Mislim da je to jedina poruka koju će shvatiti i koju će poslušati” rekao je.

Merkel je bila posljednji strani vođa s kojim je Barack Obama razgovarao kao predsjednik. U telefonskom razgovoru u četvrtak pohvalio ju je zbog “snage, hrabrosti i sigurnog vodstva”. Uvod je to u, vrlo vjerojatno, puno napetiji odnos s Donaldom Trumpom, koji je Merkeličinu politiku otvorenih granica za izbjeglice nazivao „katastrofalnom pogreškom“

Najkasnije susret u svibnju

Krajem prošle godine Merkel je u New York poslala savjetnika za vanjsku politiku Cristopha Heusgena sa zadatkom da opipa bilo nadolazeće administracije. Heusgen je ovaj tjedan izjavio da će Njemačka učiniti sve što je moguće kako bi sačuvala stabilne odnose, ali i da će se boriti za njemačke interese.

Trump i Merkel najkasnije će se susresti u svibnju na sastanu G7 u Italiji. Osim što je nakon Trumpove pobjede novom predsjedniku ponudila suradnju na temelju zajedničkih demokratskih vrijednosti, kancelarka u javnosti o novom američkom predsjedniku nije puno govorila. Frank–Walter Steinmeier, njen ministar vanjskih poslova, Trumpa je doduše nazivao “propovjednikom mržnje”.