Migranti spominju i silovanja na granici s BiH, Vlada i dalje od javnosti i Pučke pravobraniteljice skriva činjenice

U izvješću Pučke pravobraniteljice kaže se kako joj već treću godinu MUP brani pristup podacima o postupanju prema migrantima

Kad je hrvatska policija prije dvadesetak dana zaustavila grupu talijanskih europarlamentaraca kojih 200 metara od granice s BiH, ministar unutarnjih poslova bio je bijesan.

“Više puta u nekoliko godina smo jasno i javno govorili da prilikom postupanja hrvatska policija postupa u skladu s hrvatskim zakonima i međunarodnim pravilima, ali to nekima očito nije dovoljno i pokušavaju na svaki način dokazati, a ne mogu, da hrvatska policija postupa suprotno tome”, kazao je Davor Božinović na tiskovnoj konferenciji na kojoj je optužio i najjaču domaću opozicijsku stranku, SDP, da postupa suprotno nacionalnim interesima.

Zabrana pristupa

Pa ipak, bez obzira na to što “jasno i javno” govori hrvatska policija i vlast, sumnje u nezakonit tretman migranata na granicama ni izbliza nisu otklonjene. Štoviše, sudeći po upravo dovršenom izvješću Pučke pravobraniteljice za 2020. godinu, MUP i dalje uporno prikriva podatke o postupanju prema migrantima, kršeći pritom nekoliko hrvatskih zakona.

Zaposlenici iz Ureda Pučke pravobraniteljice tako su lani, sukladno ovlastima iz Zakona o preventivnom mehanizmu za sprječavanje mučenja nenajavljeno obišli tri policijske postaje. “Niti u jednoj od njih nismo imali pristup evidencijama o postupanju s iregularnim migrantima koje se vode u informacijskom sustavu MUP-a, uz obrazloženje da za to nemamo ovlast, odnosno lozinku, a nije nam bilo omogućeno niti dobivanje ispisa traženih podataka”, kaže se u izvješću Pučke pravobraniteljice Lore Vidović.

Treća godina zaredom

Ovdje valja podsjetiti kako je Pučka pravobraniteljica po definiciji opunomoćenica Hrvatskog sabora za zaštitu i promicanje ljudskih prava, te središnje tijelo za suzbijanje diskriminacije. A MUP njenom Uredu ne da pristup podacima o postupanju s iregularnim migrantima već – treću godinu zaredom.

Možda bi bilo jednostavnije da Pučka pravobraniteljica ne inzistira na dosadnim evidencijama već akceptira ono što “jasno i javno” kažu u Ministarstvu unutarnjih poslova – da je sve OK i po zakonu?

Četiri sastanka s EK

Europska komisija, međutim, očito misli da povjerenje u izjave MUP-a nije dovoljno. Naime, kako bi se poboljšao sustav monitoringa postupanja na granici i osigurao pristup relevantnim podacima, EK je, kaže se u izvješću, inicirala četiri sastanka s Pučkom pravobraniteljicom. Nekima od tih sastanaka nazočili su i predstavnici MUP-a. No, MUP je ustrajao na svom tumačenju Zakona po kojem Pučka pravobraniteljica nema ovlast pregledavanja postupaka prema ilegalnim migrantima, što Lora Vidović u svom izvješću kvalificira i kao zanemarivanje sklopljenih međunarodnih ugovora.

Štoviše, u izvješću se kaže kako je i sam ministar Božinović izrazio spremnost da se promijeni praksa po kojoj Pučka pravobraniteljica nema uvid u evidencije postupanja prema ilegalnim migrantima, ali bez efekta. “Uvid u informacijski sustav nam nije omogućen niti tijekom nenajavljenog obilaska Postaje granične policije Hrvatska Kostajnica u prosincu”, konstatira se u izvješću.

Silovanje prije protjerivanja

Dodatni problem u cijeloj priči je taj što su prijave o maltretiranju migranata sve mučnije. O tome ne svjedoče samo migranti, već i cijeli niz nevladinih organizacija (domaćih i međunarodnih), a o njima piše i sve veći broj uglednih stranih medija.

U izvješću Pučke pravobraniteljice se, primjerice, između ostalog spominju tri pritužbe o tome da su maskirani muškarci u crnom migrante preuzeli iz ruku policije i doveli ih kombijem na nepoznato mjesto. “Po dolasku im je naređeno da se skinu do donjeg rublja, legnu licem prema podu te ispruže ruke dlanovima prema zemlji. Potom su im muškarci stali na ruke i počeli ih tući nogama, granjem i nečim poput biča, što je trajalo 15-ak minuta. Jedan od pritužitelja naveo je i kako mu je nakon 7-8 minuta muškarac granom snažno ušao u anus, a prodor je izvršen preko donjeg rublja, dok su se drugi muškarci odjeveni u crno smijali. Nekako je uspio izvući ruku ispod čizme, zaokrenuti tijelo i time spriječiti daljnju penetraciju”, prepričava se sadržaj prijave. Nakon mučenja, protjerani su u BiH.

Ništa od istrage

O ovom slučaju je Pučka pravobraniteljica pokrenula ispitni postupak u kojem je utvrđeno da je MUP zatražio očitovanje Granične policije BiH koja je, ukratko, rekla da o svemu nema pojma.

“Nemamo saznanja jesu li pokrenute odgovarajuće provjere unutar MUP-a niti je li MUP, s obzirom na ozbiljnost navoda, o tome obavijestio DORH. Prema nama dostupnim informacijama, DORH nije proveo istragu niti u jednom od ovih slučajeva”, kaže se u izvješću.

Vlada skriva izvješće Vijeća Europe

U potpunu zavjeru šutnje (ako ne računamo, je li, “jasne i javne” izjave da je sve u redu) oko tretmana migranata na granici uklapa se i posjet Odbora za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja Vijeća Europe. Izaslanstvo tog Odbora došlo je u kolovozu u nenajavljeni posjet Hrvatskoj i, između ostalog, obišlo ključne pogranične točke prema BiH.

Izvješće Odbora o posjeti Hrvatskoj usvojeno je 5.11. i poslano u Zagreb. Praksa je da zemlja kojoj je upućeno to izvješće i objavi, što je Hrvatska dosad uvijek i radila – kako nam je još u studenom odgovoreno iz Vijeća Europe i kako na to podsjeća Pučka pravobraniteljica.

No, izvješće Odbora Vijeća Europe, kakva je dosad rutinski objavljivala, Hrvatska još nije dala na uvid javnosti. Upit Vladi tome hoće li i kad objaviti izvješće Telegram je poslao još 12. studenog. Pa još jednom tjedan dana kasnije, pa onda još jednom početkom ovog mjeseca. Od prvog našeg upita prošlo je 105 dana. Odgovora nema.