Milanović komentirao onu peticiju o pozdravu 'Za dom spremni', kaže da se treba sjetiti što je govorio Tuđman

'Ista poruka vrijedi i za HDZ, ali i sve one koji žele vratiti Hrvatsku u mrak'

12.08.2015., Zagreb - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanovic odrzao je konferenciju za medije povodom ubojstva otetog hrvata Tomislava Salopeka u Egiptu. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Potpisnicima peticije za uvođenje usklika “Za dom spremni” kao službenog pozdrava u Oružane snage RH premijer Zoran Milanović poručio je danas u Čakovcu neka pogledaju što je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, na skupovima kada se osnivao HDZ, govorio o ulozi Hrvata u partizanskom pokretu i što je taj pokret značio za hrvatsko nacionalno biće.

Ista poruka, naglasio je, vrijedi i za HDZ, “ali i sve one koji žele vratiti Hrvatsku u mrak”, istaknuvši kako nekima u državi očito smeta što stvari u Hrvatskoj idu naprijed i na bolje.

Inicijativa da se pozdrav “Za dom spremni” uvede kao službeni pozdrav u Oružane snage RH neozbiljna je, neprihvatljiva i na razini provokacije, poručeno je ranije danas neslužbeno iz Ureda predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović.

Internetsku peticiju, pokrenutu na inicijativu nekadašnjeg zapovjednika obrane Vukovara Branka Borkovića – Mladog Jastreba, po tvrdnjama organizatora potpisalo je 3.200 osoba, a među potpisnicima se navode akademici Josip Pečarić i Stanko Popović, pomoćni biskup zagrebački Valentin Pozaić, sisački biskup Vlado Košić, nogometaš Josip Šimunić, bivši ravnatelj Hrvatskog instituta za povijest Mirko Valentić, predsjednik Hrvatskog nacionalnog etičkog sudišta Zvonimir Šeparović, odvjetnik Zvonimir Hodak, bivši politički emigrant Nikola Štedul, don Anđelko Kaćunko, franjevac Miljenko Stojić, novinar Velimir Bujanec i dr.

Potpisnici peticije traže od Kolinde Grabar-Kitarović i predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka da predlože izmjene Zakona o hrvatskoj vojsci kako bi se pozdrav “Za dom spremni” uveo u službenu vojnu uporabu.

Tvrde da je pozdrav “Za dom spremni”, koji je za vrijeme Drugog svjetskog rata bio službeni pozdrav ustaškog pokreta, zapravo starohrvatski pozdrav te da bi se njegovom službenom uporabom njegovala hrvatska kultura i tradicija.