Nekad je nužno odabrati stranu

Milanović opet pisao Ceraru. Podsjeća da je arbitraža kontaminirana, ali i predlaže sastanak u Hrvatskoj ili Sloveniji

I ministrica vanjskih Vesna Pusić danas je poslala pismo Arbitražnom sudu

09.12.2014., Opatija - Trilaterarni susret predsjednika vlada Republike Austrije, Republike Slovenije i Republike Hrvatske. Werner Faymann, Zoran Milanovic, Miro Cerar. 
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Premijer Zoran Milanović poslao je danas pismo predsjedniku Vlade Republike Slovenije Miri Ceraru u kojem ga je izvijestio o aktivnostima koje su Vlada Republike Hrvatske i Hrvatski sabor poduzeli nakon što je javno objavljeno protupravno i neetično djelovanje agentice Republike Slovenije i arbitra imenovanog od strane Republike Slovenije u arbitražnom postupku, priopćili su Banski dvori.

Milanović u svom pismu podsjeća kako je „za Republiku Hrvatsku ovaj arbitražni postupak nepovratno kompromitiran“ te da je „Republika Hrvatska uvjerena da se postupak pred ovim Sudom ne može nastaviti, bez obzira na izmjene u njegovom sastavu“.

Nadalje, predsjednik Vlade kaže kako „poduzete aktivnosti ne smiju biti nepremostiva prepreka nastavku traženja rješenja za utvrđivanje zajedničke granice“ i „da zajednička nastojanja Republike Hrvatske i Republike Slovenije da pronađu novi način rješenja ovog pitanja nemaju alternativu“.

Zaključno, imajući u vidu važnost istinskog partnerstva i savezništva dviju susjednih država u Europskoj uniji i NATO-u, Zoran Milanović u pismu predlaže Miri Ceraru sastanak „kako bismo raspravili buduće zajedničke korake u iznošenju našeg bilateralnog problema pred odgovarajući međunarodni forum“ te izražava spremnost organizirati sastanak u Hrvatskoj ili otići na sastanak u Sloveniju, objavila je Vlada.

I Pusić pisala Arbitražnom sudu

Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić danas je poslala pismo Arbitražnom sudu u kojem ga je izvijestila da je hrvatska vlada zaključila kako je arbitražni postupak u sporu o granici između Hrvatske i Slovenije nepovratno kompromitiran tako da sud u tom sporu nije sposoban odlučiti nepristrano, bez obzira na izmjene u njegovu sastavu, priopćio je MVEP.

Izmjene su uslijedile nakon ostavke slovenskog arbitra “koji je zajedno sa slovenskom zastupnicom djelovalo protupravno, neetično i nespojivo sa načinom na koji se arbitri i zastupnici država moraju ponašati i raditi”, kaže ministarstvo.

Vesna Pusić
Vesna Pusić PIXSELL/PIXSELL

U pismu je naglašeno da je Hrvatski sabor jednoglasno donio zaključak kojim je obvezao Vladu RH da pokrene postupak prestanka Sporazuma o arbitraži zbog bitne povrede odredbi koje su presudne da bi se ostvarila svrha tog sporazuma, a one se tiču povjerenja i nepristranosti koje je Hrvatska očekivala od sudaca pri ispunjavanju njihove ozbiljne zadaće.

U pismu arbitražnom sudu je također naznačeno da je Hrvatska, u skladu s Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora, notificirala Republici Sloveniji kako su se stekli uvjeti za prestanak arbitražnog sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije zbog bitne povrede odredaba sporazuma, te da je obavijestila Sloveniju da prestaje s primjenom sporazuma, kao i da je o istom obavijestila i glavnog tajnika Ujedinjenih naroda, dodaje ministarstvo.

Vlada pokrenula postupak za prekid arbitraže

Milanovićeva vlada u četvrtak je pokrenula postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži iz 2009. zbog toga što je slovenska strana povrijedila taj dokument kojim je dogovoren način određivanja kopnene i morske granice.

Skandal je izbio zbog otkrića da su se slovenski arbitar Jernej Sekolec i agentica Simona Drenik dogovarali o iznošenju slovenskih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca.

Uvidom u njihovu komunikaciju, koja je objavljena u medijima, utvrdilo se i da su nakon početka rasprave u postupak protupravno unosili dodatne dokumente i informacije.

Stav američkog veleposlanstva

Vlada je ocijenila da je arbitražni postupak “previše kompromitiran da bi u njemu Hrvatska mogla tražiti rješenje”, ali i poručila da tom odlukom “ne prestaje naša želja i obveza da tražimo način na koji ćemo riješiti pitanje granice sa Slovenijom”.

Europska komisija objavila je da poštuje odluku Hrvatske o povlačenju iz arbitraže, ali da ne vidi “održivu alternativu arbitražnom procesu o granici sa Slovenijom”.

Za nastavak arbitraže je i Ljubljana koja smatra da bi traženje novih puteva značilo povratak staroj praksi nepovjerenja i nesporazuma među državama.

Američko veleposlanstvo u Hrvatskoj objavilo je u petak da je granični spor između Hrvatske i Slovenije bilateralno pitanje i pozvalo dvije susjedne države, “članice EU-a i saveznice u NATO-u”, da se dogovore oko “najboljeg puta” za njegovo rješavanje.

“Pozdravljamo izjave hrvatskog vodstva koje je izrazilo želju da se ovo granično pitanje konačno riješi te bismo potaknuli obje strane da, u svijetlu najnovijih događaja, nastave razgovore kako bi odredile najbolji put kako dalje”, stoji u priopćenju.