Nekad je nužno odabrati stranu

Ministar Pavo Barišić tvrdi kako mu mediji izmišljaju afere, ali dokumenti pokazuju da to baš i nije posve točno

Živopisan istup novog ministra znanosti i obrazovanja

Na primopredaji dužnosti u Ministarstvu znanosti i obrazovanja novi ministar Pavo Barišić održao je živopisan govor, objašnjavajući kako će iskoristiti ovu prigodu da se “očituje o medijskim optužbama”. Pa se pritom malo usporedio sa Sokratom: “Kada su Sokratu došli njegovi prijatelji i rekli mu da neki ljudi o njemu ružno govore, govore neistine, štete ugledu, Sokrat je rekao: Ti koji to govore ne govore o meni, oni govore ružno o onima koji to povjeruju, a da nisu provjerili”, kazao je Barišić.

Detaljno je demantirao recentne tekstove o sebi. Počeo je s tim kako nije istina da je smijenjen s mjesta ravnatelja Instituta za filozofiju 2000. godine. “To je neistina. U potpunosti sam kraja završio manadat 2001. kada je bila smjena vlasti.”

Zatim je ustvrdio kako nisu istiniti ni tekstovi iz 2008., koji su ga opisivali kao “superprofesora koji drži 19 kolegija i za to prima honorare”. I to je potpuna neistina, ne samo da ih nisam držao, nego nisam ni premašivao trostruku normu kako tvrde. Bilo je to 310 sati godišnje, a to ne premašuje značajno normu. To je odmah demantirao dekan splitskog fakulteta Josip Milat, to kod njega možete provjeriti”, kaže Barišić.

Kaže da su prijave za plagijat odbačene

Kaže i kako su se, nakon što je odstupio iz Ministarstva obrazovanja u dogovoru s tadašnjim ministrom Primorcem, pojavile tvrdnje da je naplaćivao duple dnevnice i dvostruke naloge. “Odgovorno tvrdim, nikada to nisam napravio”, rekao je.

Na optužbe kako u njegovim radovima ima plagijata, o čemu je prvi pisao tjednik Novosti, Barišić kaže da je prijava protiv njega odbačena. “Mogu reći da je takva prijava bila prije pet godina upućena protiv niza znastvenika, ali je odbačena.”

Zapisnik, kako se čini, demantira ministra

Barišić odbacuje i tvrdnje da je dobio kredit s povlaštenim kamatama, nazivajući i to “potpunom neistinom”. Točnije, ustvrdio je kako “nikada u životu nije dobio a niti tražio kredit u ustanovi u kojoj je radio”.

Što, kako se čini, baš i nije istina. Odnosno, ministra Barišića demantira zapisnik sa 27. sjednice Senata Sveučilišta u Splitu održane 11. rujna 2008. godine, u kojem, između ostalog, stoji i odluka o dodjeli subvencioniranih kredita:

zapisnik

Na odluku Senata reagiralo je Ministarstvo

Činjenica je da su sporni krediti na kraju povučeni, nakon što su proglašeni neetičnima. Nakon što je odluka splitskog Senata objavljena na webu reagiralo je Ministarstvo. Prenosimo službeno priopćenje iz listopada 2008., koje je potpisao V. Majić:

“Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa od Splitskog sveučilišta već je zatražilo očitovanje i uvid u navedenu odluku. Ako se utvrdi da postoji bilo kakva nepravilnost u njoj, Ministarstvo će po hitnom postupku obustaviti subvencioniranje kamata onim dobitnicima kredita kod kojih se utvrde nepravilnosti.

Te kredite odobravaju banke temeljem popisa dobitnika koji dostavlja Sveučilište, a Ministarstvo subvencionira samo dio kamata. Potrebno je, također istaknuti, da čak i ako odluka Sveučilišta nije nezakonita, ona zasigurno nije etična, a samim time i prihvatljiva”.