Ministar obrazovanja podijelio je javnost tezom da je Bog kreator svijeta. Donosimo kronologiju slučaja

Šustar je u znanstvenom radu od 2012. izrazio sumnje u teoriju evolucije

10.02.2016., Zagreb -  Na 56. obljetnicu smrti blazenog kardinala Alojzija Stepinca, misno slavlje u zagrebackoj prvostolnici predvodio je i zagrebacki nadbiskup kardinal Josip Bozanic. Predrag Sustar, ministar obrazovanja znanosti i sporta.
Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Malo nakon što su se primirile reakcije na ministra kulture Zlatka Hasanbegovića povodom fotografije na kojoj pozira s ustaškom kapom na glavi, a koju je prošli tjedan objavio tjednik Novosti, još je jedan ministar iznenadio hrvatsku javnost.

Ovaj put radi se o ministru znanosti, obrazovanja i sporta Predragu Šustaru. Šustar je iznenadio (većinom neugodno) radom koji je napisao za Riječki teološki časopis u listopadu 2012. godine, u suradnji s kolegicom s Filozofskog fakulteta u Rijeci Aleksandrom Golubović.

Radi se o radu pod naslovom “Znanost i religija kod Ruđera Boškovića”, a ono što je iznenadilo hrvatsku znanstvenu zajednicu je teza da je pitanje evolucije i dalje otvoreno, “što ostavlja prostor za Boga kao dizajnera svijeta”.

Izdvojili smo nekoliko najbitnijih činjenica o cijelom slučaju.

1. Što je točno ministar napisao?

16.02.2016., Zagreb - U ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta ministar Predrag Sustar i Boris Jokic, voditelj Ekspertne radne skupine za provodjenje Cjelovite kurikularne reforme, na konferenciji su objavili dio dokumenta kurikularne reforme. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Ministar je iznenadio svojim stavom o evoluciji PIXSELL

“Mnogi znanstvenici suvremenog doba smatraju kako se dizajn može savršeno dobro objasniti uz pomoć teorije evolucije i da je Bog u tom kontekstu suvišan. Na koji se način uz pomoć evolucije može potkrijepiti uređenost svemira? Evolucija je, čini se, dostatna da nam protumači proces prirodne selekcije po kojoj se događa prilagodba organizama njihovoj okolini. Pitanje je samo može li teorija evolucije predstavljati konačno objašnjenje uređenosti cjelokupnog svemira ili ona objašnjava samo jedan njegov aspekt, jedan segment? Ukoliko evolucija ne može objasniti cjelokupnu stvarnost, a čini se da ne može, ostaje nam prostor za Boga”, piše Šuštar.

“Teizam, tj. stav da je Bog taj koji je na optimalan način ‘uštimao’ međusobno djelovanje sila čini se kao najbolje objašnjenje činjenice da je život u svemiru uopće moguć, jer da su vrijednosti sila drugačije (ili kada bi došlo do minimalnog odstupanja u njihovim vrijednostima), vjerojatnost za preživljavanje bila bi izuzetno niska ili čak nikakva. Ovo tumačenje mogli bismo smatrati zaključkom na najbolje objašnjenje, koji nam kaže da od svih ponuđenih rješenja, tj. objašnjenja neke stvarnosti, a na temelju relevantnih činjenica, treba izabrati ono koje ima najvišu vjerojatnost. Bog, kao onaj koji je ‘uštimao’ sile na optimalan način, predstavlja, smatraju teisti, najbolje objašnjenje”, stoji u zaključku ministrova rada.

2. Kako su reagirali znanstvenici?

Pope Francis celebrates an open-air mass in Ecatepec --a rough, crime-plagued Mexico City suburb-- on February 14, 2016. Pope Francis has chosen to visit some of Mexico's most troubled regions during his five-day trip to the world's second most populous Catholic country. AFP PHOTO/GABRIEL BOUYS / AFP / GABRIEL BOUYS
Papa Franjo i sam je potvrdio teoriju evolucije AFP

Neki znanstvenici smatraju kako osoba koja ne priznaje biološku evoluciju ne može biti ministar znanosti jedne zemlje pa su izrazili svoje zgražanje nad saznanjem o ministrovom razmišljanju o evoluciji.

Da je teorija evolucije točna prije dvije godine je vjernicima potvrdio i papa Franjo, koji je i magistrirao kemiju. “Bog nije mađioničar”, poručio je tada papa, misleći pritom na to kako je evolucija mehanizam uz pomoć kojeg je Bog upravljao nastankom vrsta.

3. Čija je reakcija bila najoriginalnija?

26.10.2015., Rijeka - Najava predstave Kompleks Ristic, redatelja Olivera Frljica u koprodukciji HNK Ivana pl. Zajca i Slovenskog mladinskog gledalisca. Oliver Frljic. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
Intendant riječkog HNK Oliver Frljić PIXSELL

Iz riječkog HNK-a najavili su spaljivanje knjiga ispred zgrade kazališta. Na Facebook stranici kazališta napisali su: “Povodom izjave ministra bogoštovlja Predraga Šustara: ‘Ukoliko evolucija ne može objasniti cjelokupnu stvarnost, a čini se da ne može, ostaje nam prostor za Boga’, odlučili smo, kao iskaz podrške klerikalizaciji Hrvatske, danas u podne spaljivati knjige ispred našeg kazališta. Započet ćemo s Charlesom Darwinom, a onda se u izboru daljnjih naslova poslužiti Index Librorum Prohibitorumom. U ovo hladno i tmurno vrijeme, pozivamo vas da se zgrijete nad plamenom nepoćudnih knjiga i zapečete naše nacionalno jedinstvo”.

Knjige, naravno, nisu uistinu spaljene, a cijeli događaj prokomentirao je intendant riječkog kazališta Oliver Frljić. “Mi smo se htjeli tim postom ironično referirati na izjavu Predraga Šustara kojom on zapravo negira temelje sekularnog društva i nama se činilo da je takav čovjek na mjestu ministra znanosti neprihvatljiva opcija. Stoga smo napisali da ćemo početi s paljenjem ‘Porijekla vrsta’ Charlesa Darwina, jer čini se da zajedno s Hasanbegovićevim filoustaštvom konstantno ispadaju neki kosturi iz ormara te da je ovo doista Vlada opasnih namjera”, rekao je Frljić za Novi list.

ZA KREACIONIZAM – SPREMNI!Povodom izjave ministra bogoštovlja Predraga Šustara: “Ukoliko evolucija ne može objasniti…

Posted by Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca Rijeka on 17. veljače 2016

4. Kako je ministar odgovorio na prozivke?

Ministra Šustara prozivke i kritike nisu nimalo zabrinule, štoviše, čini se kao da ga sve te reakcije zabavljaju.

“Prvo, ja sam znanstvenik, završio sam molekularnu biologiju, pa filozofiju. I ova rasprava je jedna od najžilavijih jer argument dizajna ima svoje pobornike i protivnike, i u članku koji smo napisali analizirali smo logiku argumenta”, kazao je ministar.

Na pitanje je li spreman za raspravu sa znanstvenicima koji ga prozivaju, Šustar je poručio: “Kako bi mi u Rijeci rekli – s posebnim guštom”.

5. Što o tome piše u europskom zakonodavstvu?

German Chancellor Angela Merkel addresses Bundestag members before the European Council meeting in Brussels in Berlin on February 17, 2016. / AFP / Adam BERRY
Iz Vijeća Europe ozbiljno shvaćaju kreacionizam AFP

Vijeće Europe donijelo je Rezoluciju o kreacionizmu prije četiri godine. Kreacionizam podrazumijeva poricanje evolucije vrsta prirodnom selekcijom. U tekstu rezolucije stoji kako joj nije cilj dovoditi u pitanje ili suzbijati vjeru, već upozoriti na određena nastojanja da se vjera shvati kao znanost.

“Nekim ljudima Stvaranje, kao pitanje religijskog uvjerenja, daje smisao u životu. Ipak, Parlamentarna skupština Vijeća Europe zabrinuta je zbog mogućih loših utjecaja širenja kreacionističkih ideja kroz naše obrazovne sustave i posljedicama na našu demokraciju. Ukoliko ne budemo oprezni, kreacionizam može postati prijetnja ljudskim pravima, što je ključna briga Vijeća Europe”, stoji u rezoluciji.

Izražava se i zabrinutost nastojanjima kreacionista da se njihove ideje uvrste u školske znanstvene programe. “Kreacionisti dovode u pitanje znanstveni karakter određenih područja znanja i tvrde da je teorija evolucije samo jedna interpretacija u nizu mnogih. Oni optužuju znanstvenike da ne pružaju dovoljno dokaza da bi teoriju evolucije znanstveno potvrdili. S druge strane, kreacionisti svoje tvrdnje brane kao znanstvene. Ništa od toga nije zasnovano na objektivnoj analizi.” Cijeli tekst rezolucije možete pročitati OVDJE.

7. Izoliran slučaj ili smjernice za budućnost?

Unatoč tome što ministar Šustar ne vidi ništa sporno u tezama svojeg znanstvenog rada, očigledno je kako dio javnosti, uključivši pritom i znanstvenike, ne misli kako su njegovi stavovi posve bezazleni. Rezolucija Vijeća Europe o kreacionizmu to i potvrđuje. “Postoji stvarni rizik da bi umove naše djece mogla zahvatiti zbunjenost glede onoga što se tiče uvjerenja, vjerovanja i svakakvih ideala te onog što se tiče znanosti. Stav da su sve stvari jednake može se činiti primamljivim i tolerantnim, no ustvari je opasan”, piše u spomenutoj rezoluciji, a ostaje za vidjeti hoće li ovakvi stavovi ostati na jednom slučaju od prije četiri godine ili odrediti smjer u kojem će se sada početi kretati znanstvena zajednica.