Ministarstvo sada tvrdi da neće kažnjavati ljude ako ne prijave vjeroispovijest i materinski jezik

Iz Ministarstva se jadaju da su krivo interpretirani

29.02.2024., Zagreb - 289. sjednica Vlade u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici. ministar financija Marko Primorac Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Nakon što je Jutarnji list danas objavio tekst o prijedlogu Zakona o Središnjem registru stanovništva, prema kojem će svaki stanovnik Hrvatske morati, pod prijetnjom novčane kazne, prijaviti koje je vjere, nacionalnosti ili, primjerice, koji mu je materinski jezik, reagiralo je Ministarstvo financija pomalo neobičnom tvrdnjom da je prijedlog krivo shvaćen i krivo interpretiran.

Naime, sugovornici Jutarnjeg problematizirali su unošenje podataka o vjeroispovijesti, budući da o toj informaciji ne ovisi ni jedno pravo ili obaveza koju građanin ima prema državi. Iz ministarstva sada kažu da se u slučaju nedostavljanja podataka o vjeri i materinskom jeziku neće naplaćivati nikakva kazna, odnosno da za te podatke nije propisana obveza dostave izjavom, već građani to mogu učiniti ukoliko žele.

Međutim, uvidom u prijedlog Zakona na stranicama e-savjetovanja, kao i u obrazloženje konkretnog predloženog članka, jasno je da se nigdje ne propisuje dobrovoljnost izjave o podacima poput vjeroispovijesti.

‘Netočne interpretacije’

“Prijedlog Zakona o središnjem registru stanovništva bio je na javnom savjetovanju. Tim prijedlogom Zakona predlaže se ustroj registra na način da se podaci preuzimaju iz drugih službenih evidencija, a samo iznimno građani mogu dobrovoljno prijaviti određene podatke izjavom. Dakle, za te podatke nije propisana obveza dostave izjavom, već građani to mogu učiniti ako žele. Stoga, napominjemo kako se u slučaju nedostavljanja podataka o vjeri i materinskom jeziku neće naplaćivati nikakva kazna”, priopćilo je Ministarstvo financija.

U Ministarstvu napominju i da će se svi zaprimljeni komentari na savjetovanju razmotriti te će se tada utvrditi tekst prijedloga Zakona koji će se uputiti u daljnju proceduru.

“S obzirom na netočne interpretacije pojedinih odredbi koje su se pojavile u medijskom prostoru, ako postoji bilo kakva pravna dilema ili nesigurnost u odnosu na bilo koju odredbu teksta zakona koji je upućen u javno savjetovanje, ističemo kako će takve dileme biti otklonjene i jasnije (eksplicitnije) precizirane u prijedlogu Zakona koji će biti utvrđen na sjednici Vlade i upućen u Saborsku proceduru”, poručili su iz Ministarstva financija.

Propisane i novčane kazne

Registar bi trebao, kako stoji u obrazloženju, na jednom mjestu obuhvatiti velik broj podataka o građanima s ciljem olakšavanja raznih upravnih postupaka te omogućiti bolju raspodjelu socijalnih naknada.

Inače, ako netko u zadanom roku ne prijavi potrebne podatke ili ne navede eventualne promjene stanja, u roku od 10 dana nakon što su nastupile, bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 660 do 2650 eura.