Ministar tvrdi kako je s pretragama za najteže bolesnike sve okej; pacijenti ga uvjerljivo demantiraju

Razgovarali smo s ljudima koji čekaju na onkološke pretrage

FOTO: BORKO VUKOSAV/TELEGRAM

Gospođa Dubravka Hangi treći put ima rak. Jučer je došla na Rebro kako bi se naručila za PET/CT, presudnu pretragu koja otkriva jesu li se tumorske stanice proširile ili su nestale, odnosno gdje su. “U bolnici nisam dobila termin. Rekli su samo da će mi u roku od mjesec dana telefonski javiti kad mogu doći”, objašnjava.

Da je Vlada potajno srezala novac za pretrage najtežim bolesnicima, Telegram je prvi pisao još prošli tjedan. Zbog ušteda Ministarstva zdravlja, pacijenti iz cijele Hrvatske u ovom trenutku iznimno važnu PET/CT pretragu mogu obaviti samo na jednom uređaju – na zagrebačkom Rebru.

Niti jedna druga državna bolnica nema PET/CT uređaje i zato je do sada Ministarstvo pokrivalo troškove na tim uređajima u privatnoj ustanovi Medikol. Od 1. travnja odlukom ministra ukinuto je financiranje pregleda na Medikolovom uređaju u Vinogradskoj bolnici u Zagrebu, a u Rijeci, Splitu i Osijeku smanjili su kvote. Zbog toga se na Rebru stvorila gužva i najteži pacijenti na tu spasonosnu pretragu i nalaze moraju čekati preko mjesec dana.

Demantij Ministarstva zdravlja

U ponedjeljak je Ministarstvo zdravlja Hini poslalo dopis sa svojim reagiranjem na ovaj slučaj. Tvrde kako liste čekanja na Rebru ne postoje te kako na PET/CT pretragu odrasli onkološki pacijenti čekaju u prosjeku oko mjesec dana, a djeca dva tjedna od pristiglog zahtjeva.

Gospođa Hangi s početka ovog teksta onkološki je bolesnik. Preživjela je dva karcinoma prije 12 godina, a ovog proljeća otkrila je kako ima vodu u plućima. PET/CT pretraga neophodna joj je da se utvrdi gdje se točno nalazi njezin treći karcinom. “Za mjesec dana tko živ, tko mrtav. Ja uostalom ni znam kada će oni mene nazvati ni koji datum će mi reći”, kaže. Pretragu će stoga sama financirati. Za četvrtak se naručila u jednu privatnu polikliniku. Pregled će platiti 10 tisuća kuna.

Gospođa Dubravka samo je jedna od brojnih pacijenata koja se za pomoć obratila Ivici Belini iz Koalicije udruga u zdravstvu. Gospodin Belina tvrdi kako odluka Ministarstva o smanjenju financiranja ima poražavajuće domete. Od javljanja bolnici do očitanja nalaza u novim okolnostima prođe 60 dana. “Sada se pacijenti prvo moraju javiti u bolnicu, zatim čekaju na predbilježbu oko 15 dana. Nakon toga ih iz bolnice nazovu i kažu im datum pregleda. To bude za mjesec dana. Zatim moraju čekati dodatnih 15 dana da im se nalaz očita”, tumači gospodin Belina. Prije 1. travnja, kada je ministar Nakić donio ovu polemičnu odluku, cijeli taj proces nije bio dulji od dva tjedna.

Gospođa Hangi ne može čekati pa će pretragu kod privatnika platiti 10 tisuća kuna
Gospođa Hangi ne može čekati pa će pretragu kod privatnika platiti 10 tisuća kuna BORKO VUKOSAV/TELEGRAM

Čitateljica vozila oca u Rijeku na pregled

Čitateljica Snježana, čiji otac ima rak gušterače, ispričala je za Telegram kako je njezin otac ove godine dva puta išao na PET/CT pregled. Prvi put u veljači. “To smo obavili u Vinogradskoj bolnici. Od naručivanja do pregleda prošlo je desetak dana, a nalaz smo dobili tri dana nakon pregleda”, opisuje gospođa Snježana.

Kako se njezinom ocu stanje pogoršalo, onkolog ga je početkom travnja poslao na istu pretragu. Tad je već ukinuta pretraga u Vinogradskoj i upućeni su na Rebro. Dokumente za narudžbu poslala je 15. travnja.

“S odjela su me nazvali 11 dana nakon toga. Rekli su mi da imaju termin za oca – 16. svibnja. To je dakle mjesec dana nakon mog maila za narudžbu”, kaže gospođa Snježana. Kako je karcinom od kojeg boluje njezin otac u terminalnoj fazi, nije mogla toliko čekati. “Nazvala sam Medikol i dogovorili smo pregled u Rijeci. Tako da smo bolesnog oca stavili u auto i vozili ga na pregled”, kaže čitateljica.

Nerelevantni argumenti ministarstva

No najveći problem nastao je nakon što su ispucane sve kvote u Rijeci, Osijeku i Splitu. To se dogodilo sredinom svibnja, odnosno 45 dana nakon stupanja na snagu novog ugovora kojim su smanjene kvote u ta tri grada. Iz Ministarstva pak tvrde kako se prema zaprimljenim podacima iz HZZO-a, broj obavljenih postupaka PET/CT-a u KBC-u Zagreb bitno ne razlikuje u travnju u odnosu na ožujak ove godine, kada je još vrijedio ugovor s Medikolom. U ožujku je na Rebru obavljeno 222 pregleda, a u travnju 215, kažu iz ministarstva.

No problem o kojem govore onkološke udruge i pacijenti nastao je točno 17 dana nakon kraja travnja. Od 17. svibnja PET/CT pretraga može obaviti isključivo na Rebru, stoga argument pristigao iz ministarstva o broju pregleda iz ožujka i travnja ove godine, zvuči nategnuto.