Nakon ove presice je evidentno, cijela regija će nam blokirati izvoz hrane zbog Tolušićeva pravilnika

Danas su se sastali ministri trgovine iz regije

FOTO: Screenshot

U Sarajevu se danas povodom stupanja na snagu Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima u Republici Hrvatskoj održao sastanak nadležnih ministara iz cijele regije. Sastanak je organizirao Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a nakon sastanka ministri su poručili Hrvatskoj da u roku sedam dana ukine nove mjere te zaprijetili kontramjerama.

Nakon sastanka, na kojem su uz Šarovića bili i srpski ministar trgovine Rasim Ljajić, crnogorska ministrica ekonomije Dragica Sekulić i makedonski ministar poljoprivrede Ljupčo Nikolovski priopćeno je da su ministri iz regije usuglasili svoj stav i potpisali zajedničko pismo Europskoj komisiji. Zaključili su da je Hrvatska prekršila osnovna načela i principe svjetske trgovinske ogranizacije kojim se zabranjuje diskriminacija između domaćih i stranih proizvoda.

Imamo spremne kontramjere

Ministri trgovine Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Srbije razmotrili su zajednički odgovor na odluku Hrvatske, a nijedna od zemalja ne isključuje kontramjere. Također, nadaju se i reakciji iz Buxellesa zbog kršenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

“Ukoliko se ne ukinu, imat ćemo adekvatan odgovor”, rekao je srpski ministar trgovine Rasim Ljajić nakon sastanka. “Mi smo razgovarali i s ministrom Tolušićem, izrazio je spremnost da sjednemo i razgovaramo o ovim pitanjima”, rečeno je na pressici.

Sedam zaključaka sa sastanka

Na sastanku je doneseno sedam zaključaka. Hrvatsku se poziva da ukine diskrimnitarone odluke kojim se uvodi različit tretman za domaće proizvode i proizvode iz trećih zemalja. Poručuju i kako cijena inspekcijskog nadzora treba odgovarati cijenama stvarnog postupka i da ne predstavlja posebno oporezivanje te da treba biti usklađena s procjenom cijene koja vrijedi u zemljama regije i EU.

Također, traže hitan sastanak s nadležnim iz Hrvatske jer, kako kažu, svako dodatno odgađanje proizvodi nesagledive posljedice. Pozivaju i Europsku komisiju da se uključi u rješavanje problema.

Na sastanku je zaključeno i da će Crna Gora i Makedonija kao zemlje članice Svjetske trgovinske organizacije pokrenuti odgovarajuće mehanizme te da će do rješenje problema svaka od zemalja u cilju zaštite vlastitih ekonomskih interesa poduzeti konkretne mjere. Dogovoreno je ida se ovakve vrste ministarskih sastanaka, nevezano za aktualni problem, održavaju redovno s ciljem otklanjanja barijera.

Što donosi novi pravilnik

Inače, prema novom Pravilniku o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima u Republici Hrvatskoj, fitosanitarni inspektori dodatno moraju pojačati kontrolu voća i povrća koje na tržište dolazi iz trećih zemalja, dakle iz zemalja koje nisu u EU.

Od 15. srpnja povećana je i naknada za inspekcijski nadzor i kontrolu usklađenosti voća i povrća sa standardima EU s 90 na 2000 kuna za svaki obavljeni inspekcijski nadzor ili kontrolu, i to za svaku pojedinu vrstu voća i povrća.