Mladen Naletilić Tuta osuđen je zbog poticanja na ubojstvo '95. Olakotno mu je to što presuda stiže nakon 25 godina

Vrhovni sud osudio je Mladena Naletilića na tri i pol godine zatvora

16.1.2014., Zagreb - Mladen Naletilic Tuta ispred Zupanijskog suda. Photo: Petar Glebov/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Vrhovni sud Republike Hrvatske potvrdio je presudu kojom je bivši zapovjetnik tzv. Kažnjeničke bojne Hrvatskog vijeća obrane Mladen Naletilić Tuta osuđen na tri i pol godine zatvora zbog poticanja na ubojstvo Damira Brekala 1995. u Širokom Brijegu. Istom presudom Tuta je oslobođen optužbi za poticanje na ubojstvo Roberta Nosića 1993. godine.

Okončan je tako proces protiv Naletilića protiv kojeg je optužnica podignuta još 1997. godine. No, suđenje tada nije započelo, a Tuta je u međuvremenu uhićen i izručen Haškom sudu. Tamo mu se sudilo zbog ratnih zločina protiv Bošnjaka na području Mostara i Jablanice. Izrečena mu je kazna od 20 godina zatvora. Nakon izdržane dvije trećine kazne, sredinom veljače 2015. pušten je na slobodu.

Hoće li Naletilić uopće morati u zatvor?

U pravomoćnu osudu od tri i pol godine zatvora Vrhovni sud RH uračunao mu je i vrijeme provedeno u pritvoru od 24. veljače 1997. do 18. listopada 1999. godine. Tako je Tuta zapravo već odslužio dvije godine i osam mjeseci kazne, zbog čega je moguće da više uopće neće morati u zatvor. Većinu kazne već je, naime, odslužio.

Prema Zakonu o izvršenju kazne zatvora okrivljenik nakon polovine izdržane kazne ima pravo tražiti uvjetni otpust. To će, dakle, moći učiniti i Naletilić.

Mučenja zarobljenika u Duhanskoj stanici

Tuta je krivnju od početka procesa poricao. Suđenje u Hrvatskoj započelo mu je formalno u travnju 2013. godine. Prema presudi, tadašnji zapovjednik Kažnjeničke bojne naredio je jednom od svojih podređenih, čiji identitet, međutim, nikada nije potvrđen, da ubije Brekala. Radilo se o zarobljeniku kojeg je Tuta povezivao sa smrću dvojice pripadnika Kažnjeničke bojne dan ranije.

Zbog toga je Brekalo na silu odveden iz jednog mostarskog kafića i prevezen u Duhansku stanicu na Široki brijeg. Tamo je s ostalim zarobljenicima zlostavljan. Nakon što su stigli pripadnici interventnog voda policije iz Mostara, Tuta im je dao odobrenje da odvedu sve zadržane osobe. Kada je vidio da izvode i Brekala rekao je: “Zar ga niste ubili, mater vam jebem vama i njemu”. Nakon toga se obratio muškarcu koji je Brekalu stajao s desne strane i rekao mu: “Ubij đubre”. Ovaj je povukao Brekalovu glavu prema sebi i ispalio mu metak u sljepoočnicu.

Preživjeti je uspio samo zahvaljujući liječničkoj intervenciji iako mu je hitac ispaljen izravno u glavu.

Protek vremena kao olakotna okolnost

Vrhovni sud prihvatio je olakotne okolnosti iz prve presude Naletiliću. U pitanju je naime čovjek stariji od 70 godina, teško narušenog zdravlja. Od počinjenja djela prošlo je više od 20 godina te se ono dogodilo tijekom ratnog stanja. Osim toga, Tuta je u konačnici dopustio mostarskim policajcima da odvedu zarobljenike među kojima je bio i Brekalo, čime mu je zapravo spašen život.

Iako je Tuta bio optužen i za poticanje na ubojstvo Roberta Nosića, prema pravomoćnoj presudi njegova odgovornost za sudbinu tog zarobljenika. Sumnjalo da se su ga upravo Tutini ljudi odveli u istočni dio Mostara, te ga po njegovoj zapovijedi likvidirali. Nosićevo tijelo nikada nije pronađeno.

Bez obzira što je tužiteljstvo među dokazima priložilo potvrdu Kažnjeničke bojne što ju je potpisao sam Mladen Naletilić iz koje proizlazi da je Nosić pokojni, to nije bilo dovoljno da bi ga se proglasilo krivim.