Mladić nije osuđen za zločine u Hrvatskoj, DORH je objavio za što je točno optužen, a u Šibeniku i osuđen

Županijski sud u Šibeniku osudio ga je u odsutnosti na 20 godina zatvora

Former Bosnian Serb commander Ratko Mladic enters the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY), on November 22, 2017, to hear the verdict in his genocide trial.
Dubbed "The Butcher of Bosnia," Mladic's trial is the last before the ICTY, and the judgement has been long awaited by tens of thousands of victims across the bitterly-divided region, seeking to close a chapter in the brutal 1990s Balkans conflicts.
 / AFP PHOTO / POOL / Peter Dejong
FOTO: AFP

Hrvatska vlada smatra primjernom kaznu doživotnog zatvora koju je Haški tribunal ranije u srijedu izrekao zapovjedniku snaga bosanskih Srba Ratku Mladiću, ali istodobno žali što nije osuđen i za brojna zlodjela počinjena tijekom agresije na Republiku Hrvatsku, priopćeno je. “U ovom predmetu Republika Hrvatska je putem svojih nadležnih tijela pružala pomoć Tužiteljstvu ICTY-ja ispunjavanjem njihovih zahtjeva”, piše Vlada, a DORH je objavio o čemu se točno radi.

Dokumentacija o postupcima protiv Ratka Mladića zbog ratnih zločina počinjenih u Hrvatskoj još u srpnju 2002. godine dostavljena je Uredu za suradnju s međunarodnim kaznenim sudovima kako bi bila proslijeđena haškom tribunalu.

U Hrvatskoj je osuđen na 20 godina u odsutnosti

Među njima su presuda Županijskog suda u Šibeniku kojom je Mladić u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora jer je 26. kolovoza 1991. kao načelnik štaba 9. kninskog korpusa i neposredni rukovoditelj napada zatražio od nadležne komande borbeno djelovanje zrakoplova što je bilo protivno pravilima međunarodnog ratnog i humanitarnog prava.

Zatim je izdao zapovijed svojim oficirima koji su zapovijedali tenkovskim, drugim oklopnim, topničkim i raketnim jedinicama u sastavu 9, kninskog korpusa da s položaja na Sivom brdu, Suhopolju, Civljanima, Vuković brdu i Lakićima napadnu Kijevo. U tom napadu na Kijevo je bio ispaljen velik broj granata, bombi i kasetnih bombi. Jedan civil je pri tome poginuo, a selo je gotovo potpuno uništeno i spaljeno.

Mladić je proglašen krivim i jer je od 27. kolovoza 1991. do 9. studenoga 1991. izdavao zapovijedi za napade na Sinj. Bombardirani su i raketirani civilni objekti u Sinju, Vrlici, Maljkovu, Potravlju, Šatriću i Dabru, gdje su dvije civilne osobe smrtno stradale, a zbog uništavanja imovine gotovo tri tisuće ljudi iz Vrlike napustilo je svoje domove.

Napad na Šibenik

Istom presudom Mladić je kažnjen zbog napada na Šibenik u rujnu 1991. Šibenik je po Mladićevoj zapovijesti napadnut tenkovskim i ostalim oklopnim i topničkim jedinicama, zrakoplovima tzv. JNA.

U tim napadima jedan civil je poginuo, a u gradu su oštećeni brojni spomenici kulture: Katedrala Sv. Jakova, spomenik kulture nulte kategorije, samostan i crkva Sv. Frane, Crkva Sv. Ane, gradsko groblje, Biskupska palača, Knežev dvor, tvrđava Sv. Mihovila, Palača Šižgorić Galbiani. Uništeni su i pogoni u TLM “Boris Kidrič”, Tvornici elektroda i ferolegura, “Poliplastu”, “Vinoplodu-Vinariji” i drugim gospodarskim i civilnim objektima.

Županijsko državno odvjetništvo u Split podiglo je 13. prosinca 1995. optužnicu protiv Mladića i još trojice okrivljenika ratnog zločina počinjenog tijekom druge polovice 1991., pa sve do siječnja 1993. godine u Perući gdje je po njegovom naređenju organizirano rušenje brane i hidroelektrane. Cilj tog čina bilo je potapanja svih nastanjenih mjesta nizvodno od brane i rijeke Cetine i to Sinja, Trilja i Omiša s preko 50 tisuća stanovnika. Na razne dijelove brane postavljeno je 30 tona eksploziva koji je i uništio branu, no njezino potpuno rušenje spriječili su djelatnici HEP-a.

Rušenjem brana želio je potopiti Sinj, Trilj, Omiš…

Požeško tužiteljstvo otvorilo je pak protiv Mladića istragu pod sumnjom da je zajedno s još petoricom zapovjednika vojske Republike Srpske Krajine 26. rujna 1995. godine zapovijedio reketiranje Požege. Orkanima je 4. kolovoza, 19. rujna i 9. listopada te godine po Mladićevoj zapovijedi gađano i Đakovo gdje je jedna osoba poginula, a tri su ranjene. Pričinjena velika materijalna šteta.

Županijsko državno odvjetništvo u Zadru protiv Mladića je pokrenulo istražni postupak zbog zločina diljem Dalmacije što ih je počinio kao zapovjednik 9. korpusa, te načelnik štaba tog korpusa. Radi se o zločinima na području Zadra, Benkovca, Biograda na moru i Obrovca, gdje je zapovjedio podređenima da postupaju protivno pravilima međunarodnog ratnog i humanitarnog prava, naredivši da se iz topovskih i minobacačkih oružja napada grad Zadar.

Naredio raketiranje Zadra na Božić i Novu godinu

Grad je granatiran 25. prosinca i 31. prosinca 1991. kada su stanovnici slavili Božić i Novu Godinu i nisu bili u skloništima. Zbog toga je smrtno stradalo troje civila, a pet ih je ranjeno, od kojih i jedno desetomjesečno dijete.

Mladić je osumnjičen i da je naređivao organiziranje paravojnih postrojbi i njihovo podređivanje zapovjednicima-oficirima JNA na područjima koja su okupirali. Naredio im je da napadaju druga naselja s ciljem da ih se okupira i tako proširi područje pod njihovom kontrolom, što je imalo za posljedicu brojne ljudske žrtve i velika materijalna oštećenja na civilnim i vjerskim objektima.

Od listopada 1991. do lipnja 1992. napadani su Zemunik Donji, gdje je poginula jedna osoba, Posedarje je je također poginuo jedan civil, Pridraga i Suhovare gdje je poginuo dvoje jludi. Napadani su i Rupalj, Galovac, te Kali na otoku Ugljanu. U svim tim napadima učinjena je ogromna šteta na kućama i ostalim objektima.