MORH objašnjava zašto je Banožić potpisao slanje hrvatskih vojnika u BiH: 'Spriječili smo međunarodni skandal'

Prema njihovom tumačenju, za skandal bi bio kriv predsjednik Milanović koji je, tvrde, prekršio zakon

Sukob predsjednika Republike Zoran Milanovića i ministra obrane Marija Banožića se nastavlja, ovaj put priopćenjem u kojemu MORH tvrdi da je spriječio međunarodno vojni skandal. Podsjetimo, u petak je došlo do eskalacije već dugo narušenih odnosa, kada je ministar Banožić rekao kako je zatražio ostavku od načelnika Glavnog stožera admirala Roberta Hranja.

Nešto kasnije ministar je pojasnio zašto je to napravio, rekavši da je bilo spornih situacija, pa između ostalog naveo, posredon se obraćajući Milanoviću: “Čak ste bez mog znanja i odobrenja namjeravali poslati vojsku preko granice u Bosnu i Hercegovinu pa smo skandal izbjegli u posljednji trenutak.”

Banožić je tvrdio i da mu je Hranj rekao kako da će dati ostavku, što je ovaj kasnije demantirao, ali nije porekao negirao dio Banožićeve izjave oko slanja vojske u BiH, zbog čega je N1 uputio upit MORH-u i Uredu predsjednika. “To je laž koju će ministar morati objasniti”, odgovorili su s Pantovčaka. MORH je sve komentirao tek danas, prenosi N1.

‘Ured predsjednika je nepotrebno izložio vojsku’

Iz Ministarstva obrane javljaju kako je Ured predsjednika 17. ožujka 2021. izvijestio Hranja da će predsjednikov savjetnik za veterane Marijan Mareković biti Milanovićev izaslanik na obilježavanju 27. obljetnice razmjene bugojanskih logoraša u Bugojnu u Bosni i Hercegovini.

Dodaju kako su izvijestili da će u skladu s odlukom predsjednika na tom obilježavanju nazočiti pripadnici Počasno-zaštitne bojne, te tvrde da odluku o prelasku granice radi protokolarno – ceremonijalnih aktivnosti, te postrojbi razine voda i niže, donosi ministar obrane. Iz MORH-a pišu i kako je Počasno-zaštitna bojna ka granici s BiH krenula prije donošenja odluke ministra kao i da je Ured predsjednika takvim postupkom nepotrebno izložio vojsku.

MORH: ‘Spriječili smo međunarodni skandal’

Potom iz MORH-a kažu kako je Hranj 18. ožujka, kada je shvatio da vojska ne može preko granice bez odluke ministra, od Banožića zatražio da odobri prelazak Počasno-zaštitne bojne u inozemstvo. Banožić je to učinio, a iz njegovog ministarstva objašnjavaju zbog čega je na to pristao.

“Ističemo kako za Ministarstvo obrane sudjelovanje Počasno-zaštitne bojne na navedenom obilježavanju nije bilo sporno, međutim Ured predsjednika trebao je poštovati Zakonom o obrani propisanu proceduru. Ministarstvo obrane donošenjem odluke spriječilo je međunarodni skandal”, kažu za N1.

Poručili su i kako je takav način postupanja bio neprimjeren, i da je Ured predsjednika trebao uputiti zahtjev ministru obrane, koji bi onda donio odluku i zadužio načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga da provede tu odluku. “To je jedino moguće i zakonito postupanje”, zaključuju iz MORH-a.