Nekad je nužno odabrati stranu

Možda se sjećate naših specijala o ilegalnim klubovima u Splitu; vlasnici konačno moraju na sud

O nezakonitoj gradnji na Žnjanu prvi smo detaljno izvještavali još ljetos

Općinsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je prve tri optužnice protiv vlasnika ilegalnih kafića na splitskom Žnjanu o kojima je Telegram ljetos prvi detaljno izvještavao.

Osim zbog ilegalne gradnje na pomorskom dobru, vlasnici lokala odgovarat će i zbog skidanja pečata koje su na njihove poslovne prostore stavili građevinski inspektori. Za ilegalnu gradnju prijeti im do pet godina zatvora, a za skidanje službenog pečata može se izreći kazna do tri godine zatora.

Kako smo izvještavali, većina kafića i beach barova na atraktivnoj žnjanskoj plaži sagrađena ili potpuno bespravno ili urnebesno premašuju dozvoljene gabarite, no svejedno su godinama potpuno nesmetano poslovali.

Gradnja van dozvoljenih dimenzija

Koncept je bio jednostavan. Grad Split izdao bi im izdao dozvolu za postavljanje montažnih kioska od, maksimalno, 12 kvadrata, a vlasnici bi ozbiljne objekte, u nekoliko slučajeva i na dvije etaže.

Telegram je u svojoj istrazi utvrdio da je u proteklih osam godina građevinska inspekcija donijela 23 rješenja o uklanjanju ilegalnih ugostiteljskih objekata na platou na Žnjanu. Ni jedan nije srušen.

Jer, ukoliko investitor sam ne sruši ilegalni objekt, Ministarstvo graditeljstva na natječaju mora pronaći izvođača koji će za trošak investitora ukloniti bespravan objekt. Što može potrajati mjesecima. Odnosno, u nekim slučajevima na plaži na splitskom Žnjanu, i godinama.

Čeka se detaljni plan uređenja grada Splita

U međuvremenu su gradske vlasti na čelu s gradonačelnikom Ivom Baldasarom sva ta rješenja stavljavile izvan snage dok grad Split ne završi Detaljnji plan uređenja. Doduše, ministar graditeljstva Lovro Kušćević najavio je akciju uklanjanja bespravnih objekata koja je trebala uslijediti nakon završetka ljetne sezone, no i od toga se ipak odustalo.

“Nema smisla uklanjati bespravno sagrađene objekte ako će im DPU-om biti omogućena legalizacija. DPU se radi na praznoj podlozi. Ono što ne bude u skladu s DPU-om, uklonit će se”, izjavio je tada ministar Kušćević dok je Baldasar najavio donošenje izmjena DPU-a do Uskrsa ove godine. U tu svoju odluku uključio je, tvrdi, i socijalnu notu, jer u žnjanskim kafićima ima dosta zaposlenih.

Posljednja odluka gradskog vijeća

Na posljednjoj sjednici gradskog vijeća odlučeno je da se kafićima na Žnjanu više ne izdaju koncesijske dozvole dok se ne donesu izmjene DPU-a. Unatoč tome svi kafići još uvijek rade.

“Mi plaćamo četiri milijuna kuna koncesije i još nam se naplati pola milijuna kazni. Ali mi uplaćujemo uredno i sve doprinose za naše zaposlenike kojih tijekom ljeta bude i do 450, a plaćamo i porez. Zato bi DPU prema kojem ćemo se moći ravnati trebalo donijeti što prije”, rekli su nam ugostitelji sa Žnjana s kojima smo razgovarali.

U međuvremenu je splitsko Općinsko državno odvjetništvo odlučilo podići optužnice, jer su vlasnici građevinske radove na svojim lokalima završili unatoč zabrani inspekcije.