MUP naknadno odgovorio o 4 događaja koja se spominju u WhatsApp porukama: 'Trebalo nam je vremena...'

'Bio je i 31 maloljetnik bez pratnje, postupalo se po Zakonu', tvrde iz MUP-a

03.05.2020., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije o najnovijim detaljima sirenja koronavirusa u Hrvatskoj. Ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic.
Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Ministarstvo unutarnjih poslova ponovno se oglasilo o WhatsApp porukama koje su o migrantima razmjenjivali hrvatski policajci uključeni u operativnu akciju Koridor 2 Zapad. Podsjetimo, radi se o najmanje 33 osobe, više i niže rangirane u MUP-u, koje su razmjenjivale podatke i fotografije migranata zatečenih u nelegalnom prelasku hrvatske granice.

Neke od fotografija su prilično uznemirujuće, a u porukama se spominje i takozvano “odvraćanje” migranata, kako je otkrila međunarodna grupa istraživačkih novinara, među kojima i Telegramov Drago Hedl.

Iz policije su ranije danas odgovorili kako hrvatska policija provodi različite operativne akcije, a jedna od njih 50-ak koje se trenutno provode na teritoriju RH jest i OA Koridor. MUP je naveo i kako “komunikacija putem kriptirane aplikacije u krugu ovlaštenih osoba nije sporna” kao i da su “tadašnje WhatsApp grupe ugašene prije više od tri godine te više ne postoje”.

‘Iznimno puno događaja s nezakonitim migrantima’

MUP u novom priopćenju odgovara na dodatno pitanje novinarke Nove TV o detaljima postupanja prema migrantima u četiri odvojena slučaja koji se spominju u porukama, a radi se o tri događaja iz 2019. godine i jednom iz 2020.

“U odnosu na dopunu Vašeg upita koji se odnosi na četiri konkretna događaja, možemo potvrditi da je svaki događaj evidentiran u službenim evidencijama ovoga Ministarstva”, navodi MUP.

Zatim dodaju da mogu potvrditi “iznimno puno događaja s nezakonitim migrantima u tome razdoblju na području Policijske uprave primorsko – goranske, odnosno na području policijskih postaja koje su teritorijalno nadležne u događajima koje navodite”.

‘Postupak sukladan Zakonu o strancima’

“Tijekom kolovoza 2019. godine evidentirali su 642 postupanja, a u studenom 2019. godine 558 postupanja, dok je tijekom veljače 2020. godine na području Policijske uprave zagrebačke evidentirano 100 postupanja u kojima su nezakoniti migranti ili izražavali namjeru za traženjem međunarodne zaštite ili su, sukladno Direktivi o povratku, dobili Rješenja o povratku i napuštanju EGP”, navodi nadalje MUP.

Potom dodaju da su za provjere pojedinosti u četiri konkretna događaja, “pod pretpostavkom da su podaci koje ste nam dostavili točni”, stručne službe ovog Ministarstva trebale u službenim evidencijama provjeriti najmanje 1300 događaja. “Vjerujemo da ćete se složiti da provjera 1300 događaja iziskuje dodatno vrijeme, uz obavljanje redovnih poslova stručnih službi”, napominju još iz MUP-a.

Potom dodaju da je utvrđeno kako je u sva četiri slučaja prema osobama/migrantima “proveden postupak sukladno Zakonu o strancima te su im izdana rješenja na temelju kojih su bili u obvezi napustiti Europski gospodarski prostor, jer nitko od njih nije iskazao namjeru za podnošenjem zahtjeva za međunarodnom zaštitom u Republici Hrvatskoj”.

‘Bio je i 31 maloljetnik bez pratnje’

“Među navedenim osobama bio je 31 maloljetnik bez pratnje prema kojima je postupano sukladno Protokolu o postupanju prema djeci bez pratnje, te su smješteni u domove za djecu, a za daljnje postupanje prema njima nadležno je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike”, dodaje MUP. Također, jednom migrantu je zbog zdravstvenih problema pružena i liječnička pomoć, tvrde.

“Sukladno raspoloživim informacijama, niti jedna od ovih osoba nije napustila Europski gospodarski prostor, a da bi o tome obavijestila policiju ili hrvatska diplomatsko-konzularna predstavništva, a kako im je u izdanom rješenju i naloženo”, navodi MUP.

“Za pretpostaviti je kako su se nastavili nezakonito kretati u ciljne države članice EU, kao i tisuće drugih koji su na isti način zlouporabili najblažu mjeru Direktive o povratku i odredbe Zakona o strancima”, tvrde još iz MUP-a.

Ekipa istraživačkih novinara posjeduje sve poruke

“Međutim, budući je prema svim osobama koje navodite proveden zakonom propisani postupak te je u Schengenskom informacijskom sustavu (SIS) raspisano upozorenje u svrhu vraćanja, druge države članice, ukoliko ih zateknu, imaju tu informaciju i mogu izvršiti rješenje koje je izdalo ovo Ministarstvo”, zaključuje se u priopćenju.

Podsjetimo, sve WhatsApp poruke u posjedu su ekipe istraživačkih novinara – Telegrama, nizozemskog Lighthouse Reportsa, Nove TV, Novosti, austrijskog ORF-a i njemačkog Der Spiegela.