MUP-ov šef za sigurnost prometa: 'Broj alkoholiziranih vozača pada, najviše nesreća događa se zbog brzine'

Lani je u prometu život izgubilo 237 osoba, a tijekom prvih šest mjeseci ove godine 131

FOTO: Screenshot Nova TV

Vlada je na sjednici u četvrtak usvojila Nacionalni plan sigurnosti cestovnog prometa RH za razdoblje od 2021. do 2030. godine, čiji je cilj smanjenje broja osoba poginulih u prometnim nesrećama i broja teških prometnih nesreća u cestovnom prometu za 50 posto. Lani je na hrvatskim cestama život izgubilo 237 osoba, a tijekom prvih šest mjeseci ove godine 131.

O tome je za Dnevnik Nove TV govorio voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa MUP-a Josip Mataija. ”Mi uvijek nastojimo kombinirati prevenciju i represiju. Što se tiče zakona, 2019. godine smo povećali kazne. Ovaj Nacionalni plan se više oslanja na edukaciju i preventivu”, rekao je MUP-ovac, prenosi Dnevnik.hr.

Zbog prevelike brzine događa se skoro pola nesreća

Osvrnuo se i na četiri glavne ubojice u prometu – brzinu, alkohol, mobitel i sigurnosni pojas. Kaže da je brzina ipak najgora.

”Vidimo da se zbog brzine događa gotovo 50 posto prometnih nesreća. Ali i sve ovo drugo jako utječe. Korištenje mobitela, za koji građani misle da nije veliki prekršaj, jako utječe na to, pa u nekom trenutku postaje i gori prekršaj od alkohola. Iz godine u godine se broj vozača pod utjecajem alkohola smanjuje i držimo ga pod kontrolom”, pojašnjava voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa.

Dodao je i da sigurnosti na cestama uvelike pomažu i nadzorne kamere. A kada je riječ o autocestama, Mataija smatra da bi kamere poslužile i na njima jer bi se vozači, kaže, vjerojatno suzdržavali od ekstremnih brzina, prenosi portal Nove TV.