Nekad je nužno odabrati stranu

N1 piše kako je država posudila Agrokoru 47 milijuna kuna misleći da novac ide drugoj kompaniji

Novac iz HBOR-a je završio preko Zagreb-Montaže u Agrokoru

FOTO: Profimedia, Sputnik

Maloprije je objavljena vijest kako HBOR-ov kredit, kojem je krajem prosinca prošle godine odobren Agrokorovim tvrtkama, nije jedini novac te državne banke kojim se nekoliko mjeseci prije velikog pada koncerna pomagalo toj kompaniji. N1 doznaje kako je u Agrokoru trenutno zamrznuto i oko 40 milijuna kuna koje je Agrokoru posudila tvrtka Nexus ulaganja. Radi se o trgovačkom društvu kojeg je osnovao Nexus fond (jedan od tzv. fondova gospodarske suradnje) u kojem je jedan od ulagača i Republika Hrvatska, i to upravo preko HBOR-a.

Naime, u srpnju 2016. godine Nexus fond, odnosno njegov Povjerenički odbor u kojem sjedi i predstavnik HBOR-a, odlučio je u tvrtku Zagreb-Montaža ulagati više od 50 milijuna kuna. Kako bi se provela ta odluka Nexus fond je osnovao tvrtku Nexus ulaganje. Međutim, umjesto u Zagreb-Montaži većina novca je do kraja prošle godine završila kao pozajmica u Agrokoru. Kako doznaje N1 televizija u Agrokor je u nekoliko mjeseci otišlo 47 milijuna kuna, i to uz kamatu od 6 posto. Od trenutka posuđivanja pa do kraha Agrokora od tog je iznosa navodno vraćeno samo 7 milijuna kuna.

U HBOR-u nisu znali da će novac završiti u Agrokoru?

U HBOR-u, kako piše N1, nisu ništa znali o tome da će novac umjesto u Zagreb-Montaži završiti u Agrokoru, i to zbog činjenice da Povjerenički odbor Fonda nikada o tome nije raspravljao, niti je mogao raspravljati: ulaganja nisu išla direktno iz Nexus fonda, nego iz novoosnovane tvrtke Nexus ulaganje. Da je u Agrokoru ostala pozajmica od oko 40 milijuna kuna u HBOR-u su, navodno, doznali tek u svibnju ove godine kada je bilo potpuno jasno da pokretanjem postupka izvanredne uprave prestaje naplata dospjelih potraživanja.

U međuvremenu je, piše N1, Nexus ulaganje potraživanja od Agrokora prebacilo na tvrtku Zagreb-Montaža, kojoj je novac izvorno i bio namijenjen. U jednom trenutku Zagreb-Montaža, otkrivaju naši izvori, odlučuje pokrenuti ovrhu nad Agrokorom te navodno uspijeva dobiti i rješenje na Općinskom sudu u Zagrebu, ali provođenje ovrhe zaustavlja se otvaranjem postupka izvanredne uprave nad Agrokorom čime su zaustavljeni svi drugi sudski procesi, pa tako i ovrhe.

Slučajem se bavi i HANFA

Sredstvo osiguranja naplate kredita bio je, piše N1, udio Agrokorove tvrtke Dalmarina u društvu Konsolidator. Konsolidator je, pak, osnovao Nexus fond kako bi se provelo ulaganje u Dalekovod. Uz Agrokor, koji je vlasnik 80 posto tvrtke Dalmarina, vlasnički udio od 20 posto drži Zagreb-Montaža. Dalmarina u Konsolidatoru drži udio nešto veći od 33 posto; preostali udio u vlasništvu je Nexus fonda. Da se provela ovrha, Zagreb-Montaža, odnosno Nexus ulaganja tako bi stekli udio u Dalekovodu koji je, prema nekim procjenama, gotovo dvostruko vrijedniji od pozajmice. No to se neće dogoditi dok god traje postupak izvanredne uprave u Agrokoru.

Umjesto da se od njih naplate, naime, na kraju su pod izvanrednom upravom Agrokora završili i Dalmarina i Konsolidator. Dalmarina zato što je Agrokor vlasnik 80-postotnog udjela u vlasničkoj strukturi a Konsolidator zato što preko Dalmarine Agrokor i u tom društvu ima udio veći od 25 posto. Inače, osim Republike Hrvatske i HBOR-a jedan od privatnih ulagača u Nexus fond je Todorićev Konzum. Prema izvorima N1 televizije, ovim se slučajem bavi i HANFA