Na američki Vrhovni sud danas dolazi slučaj gay para kojem slastičar zbog vjere nije htio napraviti svadbenu tortu

Spor traje već pet godina, a zapravo je dosta bitan

Charlie Craig (L) and Dave Mullins pose before Masterpiece Cakeshop vs. Colorado is heard before US Supreme Court December 4, 2017 in Washington, DC.
When Dave Mullins and Charlie Craig entered the "Masterpiece Cakeshop" bakery in a Denver suburb on July 19, 2012, they were giddy about choosing their wedding cake.The two men could not for a moment imagine that their cake-shopping excursion would wind up before the US Supreme Court five years later and spark a national debate about fundamental rights.As the US Supreme Court prepares to hear arguments December 5, 2017 in the highly anticipated "gay wedding cake" case, all eyes are once again on Justice Anthony Kennedy, the fulcrum upon which the bench has turned for a decade.The case, which pits Christian conservatives against progressives and the LGBT community, concerns a Colorado baker who, due to his religious beliefs, refused to bake a wedding cake for a gay couple.

 / AFP PHOTO / Brendan Smialowski
FOTO: AFP

Na američki Vrhovni sud danas dolazi slučaj gay para, Davida Mullinsa i Charlieja Craiga kojima je slastičar Jack Phillips iz Colorada odbio isporučiti naručenu svadbenu tortu. Cijela se stvar dogodila 2012. godine, a Phillips je odluku da odbije napraviti tortu za vjenčanje gay para objasnio kršćanskom vjerom, piše BBC.

Uslijedila je pravna bitka u kojoj su Mullins i Craig tvrdili da je Phillipsovo odbijanje diskriminatorno, što je potvrdila i odluka suda u Coloradu. Slastičar je na to tvrdio da se odlukom krše njegova vjerska prava i pravo na slobodu govora.

Što se zapravo dogodilo?

U lipnju 2012. godine gospoda Mullins i Craig došli su u slastičarnicu gospodina Phillipsa Masterpiece Cakeshop u gradiću Lakewood u blizini Denvera. Željeli su naručiti tortu za svoje vjenčanje, koje se trebalo održati u Massachusettsu kasnije te godine.

Phillips ih je odbio, tvrdeći da je “standardna poslovna praksa ne raditi torte za vjenčavanja istospolnih parova”. Umjesto svadbene torte, ponudio ih je drugim proizvodima, rođendanskim tortama i kolačima.

Par se uspješno žalio na Phillipsovu odluku Komisiji za građanska prava u Coloradu, američkoj saveznoj državi koja obrtima brani diskriminaciju mušterija na temelju rase i seksualne orijentacije. Žalbeni sud u Coloradu 2015. godine potvrdio je odluku prvostupanjskog tijela, a najviši sud u saveznoj državi kasnije je odbio ponovno razmatrati slučaj.

Tvrdi da su torte umjetnička djela

Naravno, priču su odmah pokupili mediji i slučaj slastičara iz Colorada postao je točka javnog prijepora. Gospodin Phillips, nakon što je odbijen na sudu u Coloradu, slučaj je prijavio najvišem američkom sudu.

Obranu bazira na tvrdnji da su njegove torte pokušaji umjetničkog izraza, i kao takvi moraju biti zaštićeni pravom na slobodu govora i izražavanja, te da ga Ustav SAD-a štiti od toga da mora raditi umjetnička djela koja šalju poruke kojima se protivi.

Slučaj je dosta važan

Phillipsovi odvjetnici kažu da nije prekršio zakon jer par nije odbio poslužiti, niti ih je izbacio iz dućana, već im je ponudio druge proizvode. Phillipsu je pravnu pomoć pružila kršćanska konzervativna organizacija Alliance Defending Freedom, dok Mullinsa i Craiga predstavlja American Civil Liberties Union.

Presuda u korist Philipsa mogla bi dovesti do toga da i drugi obrti počnu odbijati određene usluge gay parovima pozivajući se na vjerska uvjerenja. Pravni stručnjaci kažu da bi pojedini obrti, na temelju eventualne presude u korist slastičara, mogli odbijati i parove u kojima su partneri različitih rasa pod objašnjenjem da se to navodno kosi s nekim njihovim vjerskim uvjerenjima.