Na poligonu "Eugen Kvaternik" u Slunju održana je zajednička vojna vježba

Sudjelovali su pripadnici oružanih snaga SAD-a, Velike Britanije, Hrvatske i okolnih zemalja

14.09.2015., Slunj - Na Vojnom poligonu Eugen Kvaternik odrzava se dio multinacionalne vojne vjezbe  IMMEDIATE RESPONSE 15, koja se ove godine istovremeno provodi na podrucju Republike Hrvatske, Republike Slovenije i Savezne Republike Njemacke, a s ciljem promoviranja regionalne stabilnosti, jacanja partnerstva i unapredenja interoperabilnosti sudjelovanjem zemalja clanica NATO-a i zemalja partnera. 
Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Pripadnici oružanih snaga Hrvatske, SAD-a, Slovenije, Albanije, BiH, Kosova, Makedonije, Crne Gore i Velike Britanije od 9. do 22. rujna održavaju vojne vježbe u Hrvatskoj, Njemačkoj i Sloveniji, a u ponedjeljak je na vojnom poligonu Hrvatske vojske “Eugen Kvaternik” u Slunju za medije bila otvorena priprema vježbe “planirane obrane”.

Međunarodna vojna vježba pod nazovim „”Immediate Response 15.”, ima tri direktora, a cilj joj je promoviranje regionalne stabilnosti, jačanja partnerstva i unaprjeđenja interoperabilnosti.

Kretanje i učinke vojnika i borbenih sredstava na poligonu ocjenjivači prate preko najsuvremenijeg sustava Dice, unaprjeđene verzije Miles 2000.

Vojna vježba u Slunju

Ukupno 650 sudionika

Zapovjednih Gardijske oklopno mehanizirane brigade Oružanih snaga RH brigadir Denis Tretinjak, kodirektor s hrvatske strane, izrazio je zadovoljstvo sposobnostima i uvježbanošću ukupno 650 sudionika ovog djela vježbe, u Slunju, dostignitom uvježbanošću u taktikama, tehnikama i procedurama.

Na ovoj obučnoj traci izmješane su, na strani planirane obrane, slovenska satnija i BiH vod, a napadač je hrvatska postrojba, što sve prate američki i slovenski ocjenjivači, a takva je multinacionalnost postignuta na svim razinama, rekao je brigadir Tretinjak.

Kodirektor iz Slovenije, brigadni general Roman Urbanč, naglasio je da su ove pripremne vježbe do sada riješile početne teškoće i da su vojnici spremni za glavnu vježbu, koja će se održati na poligonu Poček u Sloveniji od 16 do 22. rujna.

Završna vježba u Sloveniji

Vojnici različitih nacija komuniciraju i provode vježbu rame uz rame, vježba je distribuirana na tri strane, a većina će sudionika, ukupno njih oko 1.800 biti na završnoj vježbi u Sloveniji. Ne bih rekao da se osjeća razlika između nas zemalja članica NATO-a i oružanih snaga partnerskih zemalja, jer standardi su jedinstveni i svi ih moramo usvojiti, rekao je brigadni general Urbanč.

Milan Žurman, brigadni general Slovenske vojske, zapovjednik logističke brigade zadovoljan je suradnjom, i onom ranije ove godine na Kamenjaku u Puli, tako i sada

“Kada pogledamo suradnju hrvatskih i slovenskih oružanih snaga vidimo mnoge sličnosti, imamo dosta moderne oružane sustave. Vojske Slovenije i Hrvatske surađuju i izmjenjuju iskustva na dnevnoj bazi i suradnja je, naravno, uzorna”, rekao je Žurman.

Čvrsto savezništvo

General pukovnik Mate Ostović, zapovjednik Hrvatske kopnene vojske, rekao je da se ovakve međunarodne vojne vježbe održavaju sedam godina, a “Immediate responce 15.” je peta vježba, te je u nju samo u Hrvatskoj uključeno oko 900 pripadnika, od čega oko 650 izravno u borbenom djelu vježbe, a ostatak što u potpori vježbe što u simulacijskom središtu u Zagrebu. Među svima njima 300 je pripadnika hrvatskih Oružanih snaga.

Svi će oni u Sloveniji u sastavu multinacionalne bojne djelovati zajedno kao jedna jedinstvena cjelina, jer svrha vježbe je uvježbati procedure međusobnog djelovanja u međunarodnom okružju. Dakle, iako svaka zemlja ima svoje nacionalne procedure, one, kada djeluju u multinacionalnom okruženju, moraju biti jedinstvene i ljudi se međusobno moraju razumjeti, kako ne bi došlo do pogreške i stradavanja, naglasio je.

Jedan vod branio se od napada

U izjavi novinarima general pukovnik Ostović je rekao da i ova vježba ukazuje na čvrsto savezništvo vojska SAD-a i Republike Hrvatske, ali i s vojskama svih zemalja NATO saveza, kao i BiH, Crne Gore i Makedonije.

Pojasnio je kako se danas jedan vod branio od napada jedne satnija, a svako je naoružanje i vojnik opremljen sustavom Dise koji bilježi elektronski pogotke. Riječ je o bitno osuvremenjenom sustavu Milesa 2000, što su vježbovni ili obučni sustavi koji omogućava pojedincima da vide gdje su pogrješili u fazi obučavanja

“Oni daju točan prikaz što se događa na terenu, gdje se nalazi pojedinac i pojedino borbeno sredstvo, je li došlo do pogađanja cilja. To je bilježio i Miles, ali Dise osim toga pokazuje i je li vojnik pogođen, je li ranjen, a ima i videomogućnost, prijenos slike, što sustav Miles nema”, kazao je general Ostović.