Na splitskom Žnjanu počelo je rušenje ilegalnih kafića. Evo pregleda slučaja koji je Telegram ekstenzivno istraživao

Telegram je prošlog ljeta objavio istraživački specijal o pozadini slučaja

Ovoga tjedna napokon je započelo uklanjanje nezakonito postavljenih kafića i beach klubova na splitskom Žnjanu. Nakon devet godina otkad su postavljeni prvi takvi objekti na poznatoj splitskoj šetnici i plažama, Ministarstvo graditeljstva konačno je odlučilo postupiti po vlastitim rješenjima i započeti s uklanjanjem. Inače, koncesije vlasnicima kafića istekle su zadnjeg dana prošle godine.

Ugostitelji koji su sami odlučili ukloniti objekte s tim su počeli u ponedjeljak, dok će bageri koje je angažiralo Ministarstvo, kako neslužbeno doznaje Slobodna Dalmacija, krenuti u akciju danas. Dakle, za koji dan 30-ak problematičnih objekata, o kojima je Telegram ekstenzivno pisao u svom istraživačkom specijalu, napokon bi mogli nestati. Donosimo presjek cijelog slučaja u Splitu koji je Telegram dugo istraživao.

Počelo je uklanjanje PIXSELL

1. Zašto su objekti na Žnjanu problematični?

Radi se o bespravno izgrađenim objektima. Većina kafića i beach barova na toj atraktivnoj plaži sagrađena je ili potpuno bespravno ili premašuju dozvoljene gabarite, no svejedno su godinama nesmetano poslovali. Grad Split im je izdao dozvolu za postavljanje montažnih kioska od 12 kvadrata, a vlasnici su, u nekoliko slučajeva, izgradili luksuzne objekte na dvije etaže.

Prvi takvi kafići na popularnom žnjanskom kupalištu i šetnici počeli su nicati 2008. Samo tijekom ljeta 2016. otvoreno ih je 26 s koncesijskim odobrenjima. U proteklih osam godina građevinska inspekcija donijela je 23 rješenja o uklanjanju ilegalnih ugostiteljskih objekata na platou na Žnjanu. Ni jedan nije bio srušen.

2. Kako je uopće došlo do gradnje kafića na Žnjanu?

Na ovome dijelu splitske obale, inače, do unazad četrdesetak godina nalazile su se male stjenovite uvale. Prvo nasipanje mora dogodilo se prije početka Mediteranskih igara 1979. godine, a svoj konačni oblik žnjanski plato poprimio je 1998. godine, neposredno prije dolaska Pape Ivana Pavla II u Split. Prvi kafići na plaži počeli su nicati 2008. godine, a ekspanzija gradnje dogodila se u posljednje tri godine.

3. Tko je odgovoran za betonizaciju Žnjana?

Željko Kerum je za betonizaciju Žnjana optuživao bivšeg splitkog gradonačelika Ivu Baldasara. Naime, početkom kolovoza 2016. godine policija je na Žnjanu privela direktora jednog kafića Nedjeljka Nikolića koji je svojim terencem blokirao radove na postavljanju zapreka na putu koji vodi do njegovog objekta.

Inače, gospodin Nikolić u braku je s tadašnjom splitskom vijećnicom Marijom Mladineo koja se, suprotno naputku Željka Keruma, šefa njezine Hrvatske građanske stranke, zajedno s kolegom Mariom Sičićem pojavila na sjednici splitskog Gradskog vijeća, na kojoj se glasovalo o Baldasarovom proračunu za 2016. godine. Kerum se tada razbjesnio i zatražio je da se ovaj dvojac izbaci iz stranke.

Novinarima je kasnije tvrdio kako ih je splitski gradonačelnik Ivo Baldasar “kupio kafićima na elitnim splitskim lokacijama”. Vijećnica Marija Mladineo tada se branila kako niti ona niti njezin muž nemaju nikakve veze s ugostiteljstvom na Žnjanu. Međutim, njezin muž Nedjeljko Nikolić u međuvremenu je postao direktor Beach Bara Cukarin.

4. Što su o Žnjanu rekli stručnjaci?

Društvo arhitekata Splita (DAS) također je javno osudilo stanje na žnjanskoj plaži. Razgovarali smo s predsjednikom DAS-a Draganom Žuvelom. “Na javni apel smo se odlučili kada smo shvatili kako je mnogo Splićana i članova DAS-a zgroženo stanjem na ovoj splitskoj plaži”. Žuvela je za Telegram izjavio da smatra kako je Grad Split odgovoran za stanje na Žnjanu jer je godinama tolerirao bespravnu gradnju.

5. Što će se danas dogoditi?

Kako piše Slobodna dalmacija, ugostiteljima su bile ponuđene dvije opcije, ili će sami ukloniti svoje objekte o vlastitom trošku, ili će to napraviti bageri koje angažira Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja i onda im naplatiti troškove. Oni koji su se odlučili sami ukloniti svoje objekte s tim su počeli u ponedjeljak, dok će bageri koje je angažiralo Ministarstvo danas krenuti u uklanjanje ostalih objekata.

Ministarstvo graditeljstva je danas izvijestilo da od danas kreće uklanjanje spornih objekata. “S obzirom da je veliki broj vlasnika odnosno investitora objekta krenuo sam s uklanjanjem, s njima je građevinska inspekcija napravila zapisnike i dala im rokove u kojima moraju u potpunosti ispoštovati dobivena rješenja o uklanjanju, odnosno dovršiti započeti posao u cijelosti. Inspektori će pratiti daljnji tijek događanja i po potrebi, ukoliko vlasnici odustanu od uklanjanja, uključiti i ugovornu tvrtku te završiti proces na trošak vlasnika”, stoji u obavijesti ministarstva.

6. Što je poručio splitski gradonačelnik?

“Sve što će se događati na žnjanskom platou bit će sukladno zakonu i redu. Ako se redom nalaže da tamošnje nelegalne građevine moraju biti uklonjene to se i događa. Ne bježim od odgovornosti koju imam, ali, podsjećam da je rješenje o uklanjanju izdato puno prije nego sam postao kandidat za gradonačelnika”, poručio je Andro Krstulović Opara, gradonačelnik Splita.

Kazao je i kako bi se anketnim upitnikom moglo pitati građane o tome što žele na žnjanskom platou pa u suradnji s njima i donijeti konačno rješenje o budućnosti popularne splitske šetnice i kupališta, piše Slobodna Dalmacija. Iz ministarstva su javili i kako je cjelovito rješenje plaže Žnjan planirano tijekom 2019. godine, kad bi se trebale ispuniti sve obaveze za donošenje planske dokumentacije.

7. Kakve su reakcije ugostitelja?

Ugostitelji, očekivano, nisu zadovoljni. Potpisivali su peticiju kako bi se zaustavilo, kako kažu, “stihijsko rušenje Žnjana”, no Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja odlučilo je provesti svoju odluku i nakon 9 godina konačno počistiti nelegalno sagrađene ugostiteljske objekte na Žnjanu.

8. Kako je Telegram, tijekom svoje istrage, otkrio dublji problem

Grad Split je Telegramu prošle godine, nakon našeg istraživačkog specijala o bespravno sagrađenim objektima na Žnjanu, poslao dopis u kojemu tvrde kako su gradske službe pokušale spriječiti bespravnu gradnju zajedničkom akcijom gradskog hidrografskoga inspektora i komunalnog redarstva.

Međutim, njihovu tvrdnju demantiralo je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja koje je potvrdilo da posljednje naloge za rušenje šest bespravnih kafića na žnjanskom platou, koji su izdani u lipnju, nisu donijeli na temelju prijave grada Splita. Rješenja su izdali nakon što su djelatnici Područnog ureda Građevinske inspekcije u Splitu, koji djeluje u sklopu Ministarstva, kontinuirano obilazili Žnjan i sami utvrdili nepravilnosti.

9. Zašto je prošle godine rušenje odgođeno?

Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja u lipnju prošle godine je, dakle, izdalo naloge za rušenje šest bespravnih kafića na žnjanskom platou. U studenome prošle godine grad je odlučio kako će se rješenja o rušenju bespravnih objekata staviti van snage dok Grad Split ne završi Detaljni plan uređenja.

Iako je Lovro Kuščević, koji je tada bio na čelu ministarstva graditeljstva, ranije najavio uklanjanje bespravnih objekata nakon prošle ljetne sezone, to je propalo. Ministar je tada rekao kako nema smisla uklanjati bespravno izgrađene objekte dok se ne završi DPU jer nema smisla uklanjati objekte ako će biti legalizirani kroz DPU. Na posljednjoj sjednici gradskog vijeća prošle godine odlučeno je da se kafićima na Žnjanu više ne izdaju koncesijske dozvole dok se ne donesu izmjene DPU-a.

10. Je li netko završio na sudu?

Kako je Telegram izvijestio početkom ove godine Općinsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je prve tri optužnice protiv vlasnika ilegalnih kafića na splitskom Žnjanu. Osim zbog ilegalne gradnje na pomorskom dobru, vlasnike lokale teretilo se i što su skidali pečate koje su na njihove poslovne prostore stavili građevinski inspektori. Za ilegalnu gradnju prijeti im do pet godina zatvora, a za skidanje službenog pečata može se izreći kazna do tri godine zatvora.