Na televiziji se hvali NDH, no postoji još jedan, jednako ozbiljan krimen ove vlasti: destrukcija institucija

Zbog privatnih se interesa potkopavaju policija, diplomacija i tajne službe

“Ne mogu oprostiti Kolindi Grabar Kitarović, što je rekla da NDH nije bila nezavisna, i da je bila zločinačka”, kazao je u svojoj nedjeljnoj propovijedi dominikanac Luka Prcela.

I tako se ustaška renesansa službeno uselila na prime-time državne radiotelevizije, budući da je Prvi program HRT-a prenosio misu iz Splita, tijekom koje se ovaj svećenik odlučio da javno glorificira ustašku državu.

https://twitter.com/the_wrAIter/status/729254310358343680

Svećenici su, načelno, oprezni ljudi. Da je atmosfera u društvu drukčija, don Prcela vjerojatno se ne bi usudio pred TV kamerama izreći to što je danas rekao. Sama činjenica da je Prcela izrijekom napao predsjednicu Republike ne govori, međutim, u njenu korist.

Igranje na kartu najradikalnijeg nacionalizma

Kolinda Grabar Kitarović i Tomislav Karamarko dvoje su najodgovornijih ljudi za prerastanje koznervativne revolucije koju je bila pokrenula Katolička Crkva, u proustašku euforiju, kakvoj upravo svjedočimo.

Njihove brojne izjave, njihovo svjesno igranje na kartu najradikalnijeg nacionalizma (kako bi došli na vlast), kao i njihov izbor suradnika, javnih prijatelja i znanaca, doveli su Hrvatsku u stanje zbog kojeg svakog tjedna u nekom velikom svjetskom mediju izlazi priča o fašizaciji naše zemlje.

Do prije samo šest mjeseci simaptične i tolerante srednoeuropske države, jedine koja nije htjela podizati zidove i razvlačiti bodljikave žice. Umjesto toga, sada imamo državu u kojoj svećenici misle da smiju glorificirati Hitlerovu saveznicu koja je donijela rasne zakone, i društvo u kojem neonacisti na televiziji progone glumca koji je, eto, ustvrdio da je prva kockica njegove šahovnice crvena.

Rušenje institucija zbog privatnog interesa

No, filoustaštvo koje se širi Hrvatskom ne mora biti jedini povijesno kobni grijeh sadašnjih hrvatskih vlasti. Drugi, isto tako težak i veliki krimen, jest rušenje državnih institucija, čemu smo svjedočili u zadnjih sedam dana.

Prvo je Kolinda Grabar Kitarović napala obavještajnu službu, bivšeg premijera i sadašnjeg ministra vanjskih poslova. Predsjednica Republike proglasila je dojučerašnjeg šefa obavještajne službe Milanovićevim privatnim obavještajcem, zato što je ona sam uletjela u operativnu obradu braće Mamić.

Predsjednica Republike usudila se teško kompromitirati i instituciju obavještajne službe, i instituciju predsjednika Vlade, kako bi opravdala svoje privatno druženje s ljudima optuženim da su oteli ili utajili više od sto milijuna kuna.

Teško je pronaći skandaloznije potkopavanje državnih institucija zbog privatnih interesa.

Ratovi oko ambasadora i diplomacije

Kada je riječ o predsjedničinom napadu na Ministarstvo vanjskih poslova, i ta, neočekivana akcija Kolinde Gabar Kitarović uvjetovana je specifičnim interesom. Predsjednica Republike prije nekog se vremena s ministrom vanjskih psolova Mirom Kovačem načelno dogovorila o kvoti za nova veleposlanička mjesta. Predsjednica je, navodno, u tom govoru dobila pravo da odluči o veleposlaniku u Sjedinjenim Državama.

Predsjednica je inzistirala da naš ambasador u Sjedinjenim državama postane njen donedavni šef ureda Domagoj Juričić, koji je, uostalom, zbog tog aranažmana već dao otkaz u Uredu predsjednice.

Miro Kovač, međutim, ne želi da Vlada potpiše Juričićevo imenovanje, pa ga je predsjednica javno napala. Tako se, eto, načinje i institucija Ministarstva vanjskih poslova. Što, pak, reći o ratu za policiju?

Otvoreno traženje političke policije

Kako će bilo tko I bilo kada vjerovati policiji, nakon što je postalo posve jasno da se, ne za mjesto ministra koje jest političko, nego za operativne pozicije, poput ravnatelja policije šefa policijskog Uskoka, vode ogorčene političke borbe, koje mogu dovesti do pada Vlade.

HDZ je ultimatumom Mostu pokazao da želi operativno upravljati radom policije. Riječ je, znači, o uspostavi izravne političke policije, kakvu nismo imali još od devedesetih godina. Pristane li Most na uvjete HDZ-ova ultimatuma, dobijemo li zaista političku, HDZ-ovu policiju, institucija Ministarstva unutarnjih poslova bit će temeljito srušena. I trebat će godine i godine da se oporavi.

Kompromitiranje bitnih državnih institucija – od predsjednice Republike I predsjednika Vlade, do ministarstava vanjskih i unutarnjih poslova, može imati katastrofalne posjedice za politički sustav i demokraciju u Hrvatskoj.

Smanjen utjecaj javnosti na politiku

U zemljama bez izgrađenih političkih institucija, zlouporabe politike postaju pravilo, a ne jedna od mogućnosti, utjecaj javnosti na politiku dramatično se samnjuje, uvodi se se prešutni dogovor po kojem je sve moguće, a građani se usmjeravaju prema populističkim opcijama, nešto esktremnog nacionalizma, plus nešto novca, ako ga bude.

I tako dobivamo Putina, Orbana ili Vučića.

Vjerujemo, zaista čvrsto vjerujemo da su hrvatski građani odveć ozbiljni i odgovorni, da bi tolerirali ovakvu vlast koja iz dana u dan ruši državne institucije, i koja nas čini sve sličnijima Srbiji. Što brži pad ove vlasti, i što skoriji izbori, hrvatski su nacionalni imperativ.